Экономические науки/10. Экономика предприятия

 

Магістрат Гуменюк А.В.

Вінницький соціально-економічний інститут ВМУРоЛ «Україна»

Убезпечення життя, як засіб додаткової мотивації працівників підприємства

        

Сучасна ринкова економіка з її конкуренцією підштовхує роботодавця до соціальної відповідальності бізнесу. Тому сьогоднішній працівник все частіше вже не просто реагує на розмір зарплати та премій, він цікавиться "соціальним обличчям" підприємства, однією із складових якої є пенсійне забезпечення.

Пенсійні програми для юридичних осіб дозволяють мотивувати персонал, забезпечувати систему омолодження кадрів та безболісного звільнення заслужених ветеранів, зберегти співробітникам звичний рівень життя на пенсії.

         Керівники підприємств, які зробили ставку на персонал і поставили перед собою ціль створити працездатну і мотивовану команду однодумців, таким чином реалізують ідею "головне багатство підприємства - його люди", і дають можливість своїм співробітникам цілком розкрити і реалізувати свій потенціал, а, отже, принести підприємству більший прибуток.

Тому, хотілося б звернути увагу на питання соціального захисту та матеріального стимулювання праці працівників підприємства. На сьогоднішній день, для створення високопрофесійного, злагодженого колективу та заради запобігання плинності кадрів необхідно окрім регулярної виплати пристойної заробітної плати також виділяти кошти для соціального захисту трудового колективу.

Найбільш оптимальним механізмом забезпечення співробітників підприємства додатковими соціальними гарантіями є страхування.

На сьогоднішній день на ринку страхових послуг багато компаній пропонують накопичувальні та пенсійні програми убезпечення життя.

Накопичувальні програми є одним з найбільш надійних засобів розміщення грошових коштів на тривалий період. Крім накопичення коштів з гарантованим отриманням привабливого інвестиційного доходу, які можна витратити на здійснення найрізноманітніших життєвих планів, накопичувальні програми дають впевненість в тому, що у важкі етапи життя близькі люди отримають гідну фінансову підтримку. А для юридичних осіб ці програми є потужним інструментом для створення гнучкої системи додаткової мотивації та соціального захисту та допомагають знизити плинність кадрів.

Пенсійні програми дають змогу на вигідних умовах накопичити кошти, створивши власний пенсійний фонд, необхідний для збереження звичного рівня життя, а також надають впевненості в завтрашньому дні. Саме пенсійне забезпечення є основною складовою частиною системи соціального захисту населення. Унікальність додаткового пенсійного забезпечення полягає в тому, що можна отримувати додаткову пенсію незалежно від віку.

Програми корпоративного убезпечення життя дозволяють:

·   додатково мотивувати співробітників компанії;

·   зміцнювати командний дух у колективі;

·   знизити плинність кадрів;

·   залучати  на роботу висококваліфікованих  фахівців, забезпечивши їм

додаткові соціальні гарантії;

·   забезпечити фінансовий захист службовцям і членам їхніх родин при настанні страхових подій;

·   поліпшити імідж компанії в очах вітчизняних і закордонних партнерів.

Завдяки податковим пільгам програми корпоративного страхування життя дозволяють оптимізувати витрати підприємства на соціальне забезпечення й додаткову мотивацію співробітників: відповідно до нової редакції Закону "Про оподаткування прибутку підприємств", юридичні особи можуть відносити платежі по довгостроковому накопичувальному страхуванню життя своїх співробітників на валові витрати, у межах 15% від заробітної плати, нарахованої такій найманій особі протягом податкового року, але не більше 6000 гривень на рік.

По суті, запровадження такої податкової пільги можна розцінювати як початок пенсійної реформи. Адже саме довгострокове накопичувальне пенсійне страхування життя в більшості країн світу лежить в основі системи недержавного пенсійного забезпечення. По-перше, тільки страхові компанії можуть гарантувати величину майбутніх пенсій, по-друге, паралельно з накопиченням персональної пенсії вони дозволяють розв’язати проблему соціального захисту  співробітників та їхніх родин при втраті годувальника, працездатності, при інших трагічних подіях, що призводять до негативних наслідків для людини чи сім’ї. Втрату співробітника компенсує страхова компанія.

         В Україні, як правило, компанії не готові до таких подій, як загибель співробітника чи втрата ним працездатності. Але ж, крім моральної відповідальності за долю працівника та його родини, крім необхідності в таких випадках надати такому співробітнику чи його сім’ї матеріальну підтримку, існує й інший бік медалі. Втративши цінного працівника, компанія зазнає прямих збитків у вигляді витрат на пошук i підготовку нового фахівця, втрат, пов’язаних з не досить високою продуктивністю праці новачка.

         Родзинкою програм корпоративного страхування життя є те, що вони дозволяють зняти всі ці фінансові проблеми з компанії та перекласти їх на плечі страхувальника. Крім того, страхування життя дозволяє компаніям захистити свої фінансові інтереси навіть у разі звільнення співробітника раніше обумовленого терміну, оскільки при цьому вони можуть залишити у своєму розпорядженні всю суму, накопичену на страховому рахунку такого співробітника за рахунок внесків, оплачених компанією.

Відплив цінних співробітників для багатьох компаній перетворився на справжню проблему. Перекуповування кадрів здійснюється переважно у сфері цінової війни шляхом надання більшої зарплати. Тож боротися з цим явищем лише створенням кращих умов оплати праці неможливо, оскільки неодмінно знайдеться компанія, готова запропонувати вашому співробітникові більше, ніж він одержує у вас. Діяти тут слід інакше - співробітника потрібно "прив’язувати" до компанії шляхом довгострокових стимулів або відкладеної мотивації. Одним із найефективніших інструментів у цій царині є накопичувальне страхування життя. Оскільки, з одного боку, працівник має особистий накопичувальний або пенсійний рахунок, який постійно, поки він працює на підприємстві, збільшується, i співробітник чудово розуміє, що все це "багатство" може стати його власністю, якщо він пропрацює в компанії певну кількість років. І чим довше він працює, тим досвідченішим i ціннішим стає для компанії, тим більше коштів на його рахунку i тим сильніше він "прив’язаний" до компанії.

Якщо, крім утримання, треба забезпечити й додаткову нинішню мотивацію, цього легко домогтися з допомогою того ж таки накопичувального страхування: шляхом поступово передачі поліса у власність співробітника. Пропрацював рік - одержуй 10% поліса, наступного року ще 10% i т.д. При цьому відсотки за кожен наступний рік можуть бути однаковими, зменшуватися або збільшуватися, залежно від потреб менеджера.

А якщо врахувати податкові пільги, то страхування життя надає кожному керівникові підприємства чудовий управлінський механізм, який, завдяки згаданим пільгам, чудово інтегрується в економіку підприємства, але грамотне його використання залежить лише вiд самого керівника та його партнера зі страхування.