Касьяненко Є. О. , Ільєнко Ю. І.

Донецький національни університет економіки і торгівлі імені Михала Туган-Барановського, Україна

 

Нематеріальні активи та автоматизація їх обліку за допомогою програми 1С: Бухгалтерія 7.7

 

В умовах ринкової економіки бухгалтерія є основним органом формування масштабів управлінської інформації, а облікова бухгалтерська інформаційна система охоплює практично весь процес формування, опрацювання й передавання для потреб управління техніко-економічною інформацією.

Якісно нові вимоги до підвищення ефективності обліку і відображення у звітності фінансових і виробничих активів підприємств визначають всебічне осмислення і введення в практику обліку якісно нового виду активів — нематеріальних активів. Дана категорія певною мірою є новою для господарської практики України, а також маловивченою і не до кінця розробленою. Але, не дивлячись на це, в реальному житті зустрічатися з ними доводиться все частіше: в результаті активного використання комп’ютерних програм, розвитку науки і техніки виникає необхідність у правовому оформленні та бухгалтерському обліку прав на корисні моделі, промислові зразки, знаки для товарів та послуг.

Методологічні основи формування в бухгалтерському обліку інформації про нематеріальні активи і розкриття інформації про них у фінансовій звітності визначені П(С)БО 8 „Нематеріальні активи”(крім обліку негативного гудвілу, методологія якого визначається П(С)БО 19 „Об’єднання підприємств” [3, с.3].). Зазначений стандарт застосовується при обліку операцій із нематеріальними активами, що здійснюються з 01.01.2000 р.

Відповідно до даного положення нематеріальним активом називається немонетарний актив, який не має матеріальної форми, може бути ідентифікований і міститься підприємством в цілях використання протягом періоду більш за один рік (або одного операційного циклу, якщо він перевищує один рік) для виробництва, торгівлі, в адміністративних цілях або надання в оренду іншим особам» [1, с. 39]. З 1 січня 2009 року відповідно до Наказу № 901 діє інше визначення: «нематеріальний актив — немонетарний актив, який не має матеріальної форми і може бути ідентифікований» [2, с.46]. А значить, одна з основних вимог, яка підкреслювала «необоротність» нематеріальних активів (більш ніж річний термін використання), з визначення зникне, а формулювання цього визначення наблизиться до формулювання, використовуваного в системі МСБО-МСФО.

У кожного підприємства під час здійснення господарської діяльності виникає потреба відобразити операції з нематеріальними активами. «1С: Бухгалтерія для України» забезпечує ведення обліку нематеріальних активів згідно з П(С)БО 8 «Нематеріальні активи»

Відповідно до програми 1С: Бухгалтерія 7.7 нематеріальні активи відображаються на рахунку 12 «Нематеріальні активи», який має такі субрахунки: 121 «Права користування природними ресурсами», 122 «Права користування майном», 123 «Права на знаки для товарів і послуг», 124 «Права на об’єкти промислової власності», 125 «Авторські та суміжні з ними права», 126 «Інші нематеріальні активи».

В процесі ведення бухгалтерського обліку нематеріальних активів і складання фінансової звітності, при відображенні самих активів і операцій з активами, можна допустити помилки визнання нематеріальних активів. Нематеріальний актив для свого визнання повинен відповідати критерію можливості ідентифікації.

Якщо нематеріальний актив тісно повязаний з матеріальним активом (основний засіб), необхідно прийняти рішення про те, який елемент більш важливий: основний засіб чи нематеріальний актив [4].

Господарські операції, пов’язані з надходженням, вибуттям та зміною стану нематеріальних активів, заносяться відповідними документами (надходження – приходна накладна, акт введення в експлуатацію; вибуття – акт ліквідації, акт приймання-передачі; зміна стану – довідки бухгалтера).

         При прийнятті нематеріального активу до обліку в інформаційну базу заносять відомості, які необхідні для відображення нематеріального активу на рахунках бухгалтерського обліку і наступного нарахування амортизації.

         Амортизація нематеріальних активів нараховується у кінці кожного місяця автоматизованою регламентною операцією в бухгалтерському та налоговому обліку та складається «Журнал-ордер по Субконто» по рахункам 12 «Нематеріальні активи» та 133 «Накопичена амортизація нематеріальних активів».

         Таким чином, у теперішній час ведення бухгалтерського обліку нематеріальних активів малоефективне без комп’ютерної обробки даних. Сьогодні на ринку існує багато бухгалтерських програм, які задовольняють найрізноманітніші вимоги до них. Особливо складним є правильно відібрати програму для свого підприємства. Механізація бухгалтерського обліку сприяє зменшенню трудомісткості обліку, але не дозволяє повною мірою зробити його оперативним, скоротити терміни на інші звітності. Найбільш повно ці питання вирішуються в умовах автоматизації усього комплексу облікових робіт.

 

Список літератури:

 

1.     Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 8 «Нематеріальні активи» //Все про бухгалтерський облік. – 2009. - №10 – с. 39-43

2.     Приказ Минфина Украины от 08.07.2008г. №901 «Об утверждении Изменений  в некоторые положения (стандарты) бухгалтерського учета»

3.     Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 19 «Об’єднання підприємств» Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 липня 1999 р. за N 499/3792

4.     http://www.iteam.ru/publications/finances/section_50/article_3225/