Экономические науки/9.Економіка промисловості

Журило Р.М., аспірант

Класичний приватний університет

Перспективи забезпечення конкурентоспроможності наукомісткого машинобудування в Україні

 

Машинобудування – важлива галузь промисло­вості розвинутих країн світу. Для виробників продукції машинобудування проблема конкурентоспроможності в сучасних умовах є вкрай актуальною враховуючи те, що вихід на нові ринки збуту можливі лише при наявності значних інноваційних конкурентних переваг.

Аналізу проблем в машинобудуванні приділяли увагу вітчизняні дослідники Ю.Бажал, Є.Бридун, Б.Данилишин, М..Мальчик, В.Романенко, Г.Семенов, М.Ткаченко, Я.Білоусько, В.Рибицька та інших.

Відродження машинобудівної галузі, забезпечення її випереджаючого розвитку – одна з найважливіших умов побудови постіндустріального суспільства, що базується на ефективному використанні наукових знань і високих технологій. Економічними умовами розвитку машинобудівної бази для інших галузей є, насамперед, забезпечення збалансованості господарського механізму.

Машинобудування відіграє суттєву роль у внутрішньорайонних міжгалузевих та внутрішньогалузевих взаємозв`язках. Випускаючи обладнання для профілюючих галузей сільського господарства, харчової промисловості, транспорту, воно так чи інакше стало елементом міжгалузевих комплексів.

Незважаючи на сприятливі тенденції в галузі, конкурентоспроможність вітчизняної продукції машинобудування залишається на низькому рівні. Це обумовлюється недостатньою кількістю обігових коштів у багатьох вітчизняних підприємств, застарілим обладнанням, низькою якістю сервісного, обслуговування тощо. В Україні питома вага продукції машинобудування в загальних обсягах реалізації промислової продукції в 2001-2009 роках коливалася від 10 % до 13,7 %. В 2008 році, порівняно з попереднім, показник питомої ваги продукції машинобудування в загальних обсягах реалізації промислової продукції зменшився на 0,4 %, а за перше півріччя 2009 року – аж на 3 % в порівнянні з 2008 роком ( рис. 1). Дніпропетровська область вважається одним з найбільш розвинених промислових регіонів України.

Рис. 1. Динаміка питомої ваги обсягів реалізації продукції машинобудування у загальних обсягах реалізації промислової продукції України

 

Подібна динаміка спостерігалася і в Дніпропетровській області. В 2008 році відбулося значне скорочення питомої ваги машинобудівної продукції в загальних обсягах реалізації промислової продукції регіону – на 0,8 % в порівнянні з 2007 роком. А за перше півріччя 2009 року аналізований показник зменшився на 2,8% в порівнянні з 2008 роком.

Сигналом нестабільності економічної ситуації в галузі Дніпропетровської області та України в цілому є динаміка фінансових результатів та рентабельності підприємств машинобудування. На протязі 2007-2009 років спостерігалося зниження фінансових результатів до оподаткування підприємств промисловості України. За п’ять місяців 2009 року за результатами господарювання вони одержали збиток у сумі 482,4 млн. грн. При цьому в 2007-2009 роках спостерігалося зменшення суми одержаного прибутку від звичайної діяльності до оподаткування з 5127,5 млн. грн. в 2007 році до 507,4 млн. грн. за п’ять місяців 2009 року.

З метою стабілізації виробництва у галузі машинобудування в Указі Президента України "Про основні напрямки розвитку галузі машинобудування", були представлені такі заходи як [3]:

1) Впровадження у виробництво прогресивних технологій, які забезпечили б комплексну переробку сировини;

2) Створення сприятливих умов для переробки сировини; підвищення конкурентоспроможності продукції як на внутрішньому , так на зовнішньому ринку за рахунок зниження собівартості, поліпшення якості, зменшення витрат на енергоресурси;

3) Утворення законодавчої бази для забезпечення виробництва якісної конкурентоспроможної продукції з урахуванням міжнародних стандартів.

В свою чергу конкурентна політика виробників наукомісткої продукції машинобудування повинна бути спрямована на вдосконалення пропорцій промислового виробництва сприяти формуванню структури випуску промислової продукції, яка відповідає потребам ринку, збалансуванню виробничих потужностей промисловості.

Таким чином, для підвищення конкурентних позицій машинобудівних підприємств, виходу з кризи і подальшого розвитку необхідно розробити і реалізувати організаційно-економічний механізм управління підприємствами в ринковому середовищі, основу якого складає: організація виробництва конкурентоздатної продукції;  інноваційний розвиток підприємств; технологічне оновлення.

Перелік використаних джерел:

1.     Матеріали науково-аналітичної доповіді «Науково-інноваційне забезпечення модернізації української промисловості», Якубовський та ін., ДУ «Інститут економіки»: 2009.

2.     Гуржий А.М., Каракай Ю.В., Петренко З.О. Інноваційна діяльність в Україні. Монографія.-К.:УкрІнТЕІ, 2006.-152 с.

3.     Парламентські слухання 17.06.2009 “Стратегія інноваційного розвитку України на 2010-2020 роки в умовах глобалізаційних викликів”.

4.      Концепція Державної цільової науково-технічної програми “Нанотехнології та наноматеріали” на 2010-2014 роки, схвалено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.04.2009  за № 331-р