Хмельницький Дмитро

Буковинська державна фінансова академія

Фінансова криза і її вплив на економіку України

Таке явище, як фінансова криза є  поширеним і широкомасштабним для всіх країн світу, оскільки здійснює значний вплив на розвиток економіки. Після того, як в 2007 році фінансова криза набула глобального характеру для всіх країн  взявши початок з ринку нерухомості в США. Дослідження фінансової кризи є актуальним в 2009-2010 роках через те, що світова фінансова криза продовжує наступати, саме через це продовжують підніматися ціни, зменшуються кількість робочих місць і таке інше. Дана тема була обрана ще й через те, що Україна знаходиться під впливом кризи і страждає від неї більше ніж інші країни Європи. Вплив її на економіку України, наслідки цього впливу є досить катастрофічними для подальшого розвитку і тому потребують аналізу та вивченню.

Дослідженням даного питання почали займатися ряд вчених, таких як: В.Міщенко, В.Жупанин, В.Корнєєв, С.Марченко, А.Скрипник.

В українській економіці фінансова криза має свої особливості. По-перше, вона призвела до проблем у банківському секторі, зокрема до кризи ліквідності. Нацбанк почав приймати певні рішення, тобто значно посилив вимоги до резервування за ризикованими операціями, що в свою чергу призвело до подорожчання кредитів.

       Масштаби нинішньої кризи вва­жаються одними з найбільших за ос­танні століття. Провідні економіки стикнулися з кризою ліквідності, об­меженістю ресурсів та рецесійними тенденціями. Способи подолання кризових явищ розробляються всіма урядами світу. Недовіра, що виникла після вересневих подій, призвела до суттєвого обмеження кредитних ре­сурсів, які направлялись у ризикові сегменти. І навіть політика провідних центральних банків світу зі зниження ставок рефінансування не відновила кредитну активність. Проте якщо в економічно розвинутих країнах дос­татньо методів та ресурсів для бороть­би з кризою, то в країнах, що розвива­ються, кількість методів боротьби з кризою обмежена [3,с.9].

       Встановлено, що для об'єктивної оцінки наслідків кризи існують різно­манітні інтегральні та індексні показ­ники, які характеризують вплив кри­зи. Серед таких показників необхідно виділити: зниження темпів зростання ВВП, промислового виробництва, об­сягів будівництва, збільшення рівня безробіття, банкрутства і дефолти суб'єктів господарювання та суверен­них урядів тощо.

         Повертаючись до ситуації в нашій країні, зазначимо, що практично до жовтня 2008 року в наукових та фінансових колах панувала точка зору про несуттєвість впливу світової фінансової кризи на параметри еко­номічного розвитку України. Тільки деякі вчені та фінансисти наголошу­вали на необхідності моніторингу, більшої уваги проблемам світової економіки. Вони попереджали, що кри­зові явища поширюються на весь фі­нансовий ринок, тому впливатимуть на розвиток більшості країн світу. Водночас на фінансовому ринку вже з травня 2008 року суттєво погіршува­лося ставлення інвесторів до кредиту­вання економіки України [4, с.29-30].

       За станом на 31 грудня 2008 року ставлення інвесторів до вкладень інвес­тицій в нашу країну погіршилось до ре­кордно негативного рівня. З початку мину­лого року витрати на захист інвес­тицій від можливого дефолту України досягали історичних максимумів та зросли у 13.2 раза до 32% від суми захищеної за­боргованості. Це характеризує суттєве зниження довіри інвесторів до кре­дитоспроможності України та її емітентів [2, с.6].

       Провідні світові експертно-аналі­тичні агентства вже перемістили Ук­раїну до групи країн із високою ймо­вірністю дефолту за власними боргови­ми зобов'язаннями (ймовірність де­фолту оцінюється на річному часово­му інтервалі).

         Проведений аналіз допускає досить високу ймовірність настання дефолту України за борговими зобов'язан­нями в іноземній валюті через політич­ну та економічну кризу, низьку спро­можність поновити платежі після ого­лошення дефолту і недостатні ініціа­тиви з відшкодування коштів, за яко­го вимоги зовнішніх кредиторів мо­жуть бути не першочерговими.

       Щодо макроекономічних показників, то ВВП України за ІIІ квартал 2009 р. порівняно з аналогічним кварталом минулого року знизився на 15,9% ,а інфляція в Україні в жовтні 2009 р. до серпня склала 0,9%, з початку року - 10,1%. [5].

       В 2009 році інвестори та­кож відмовилися  рефінансувати існуючу заборгованість, що суттєво підвищує ризик дефолту вітчизняних суб'єктів господарювання. Крім то­го, в Україні очікується черговий пе­редвиборчий цикл, який може відки­нути Україну на декілька років назад і традиційно суттєво погіршить оцінки інвестиційної привабливості України [1, с. 15].

         Отже, дослідження суті такого депресивного явища, як фінансова криза, його інтерпретація є вкрай необхідною для оцінки наслідків, окреслення меха­нізму її подолання. Криза являється одним із негативних факторів в економіці, що суттєво впливає на становище населення, країни в Європейському світі і в економіці світу загалом. Тому її вивчення, аналіз та складання плану подолання є важливим кроком для підтримання стабільного стану в країні, а також для зближення з іншими країнами.

 

Список літератури:

1.     А. Скрипник. Основні аспекти і параметри оцінки ймовірності дефолту України в умовах фінансової кризи// Вісник Національного банку України. – 2009. – №3. – С.10-19.

2.     В. Мельничук. Тенденції економіки з початку кризи// Урядовий кур’єр. – 2009. – №60. – С.6.

3.     В. Прядко. Наслідки світової економічної кризи для економіки України// Науковий вісник БДФА. Економічні науки: зб. наук. праць/ Мінфін України, БДФА. – Чернівці: Технодрук, 2009. – Вип.2. – С.8-11.

4.     Ю. Макогон. Стратегия выхода экономики Украины из кризиса// Економіст. – 2009. – №6. – С.28-32.

5.     http://www.ukrstat.gov.ua/ –Державний комітет статистики України.