Кателла Є.Ю.

Донецький національний університет економіки та торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Проблеми забезпечення стабільності грошової одиниці України

 

Проблема забезпечення стабільності грошової одиниці України є однією з основних проблем стабілізації української економіки.. Вплив глобалізаційних факторів на національні грошові системи безпосередньо визначає рівень стабільності розвитку національних господарств в цілому. Глобальна фінансова нестабільність має найбільші негативний вплив на фінанси ринків, що розвиваються, до яких належить і Україна. Перш за все, це зумовлено відкритістю української економіки, її залежністю від імпорту енергоносіїв та експортних галузей.

Порівняно високі темпи інфляції сьогодні набули характеру закономірної тенденції: 2009 рік є вже четвертим поспіль роком, коли інфляція в Україні перевищила допустимий рівень. При цьому інфляційний треш перебуває на підйомі, а інфляційні очікування і надалі зростають. Така інфляційна динаміка не може задовольнити ні владу, ні бізнес, ні населення.

Рівень стабільності грошової одиниці визначається рівнем стабільності цін на товари та послуги і стабільності обмінного курсу.

 Згідно з даними Державного комітету статистики в Україні у жовтні по відношенню до вересня 2009 року зафіксована інфляція на рівні 0,9%, у жовтні 2009 року до жовтня 2008 року інфляція склала 14,1%.

Для подолання інфляції, перш за все, потрібно стимулювати вітчизняне виробництво. Також необхідно більш жорстке регулювання цін з боку держави, скорочення державних витрат, зокрема управлінських та представницьких витрат. ЗМІ та інші джерела інформації нагнітають ситуацію, тому стабілізація інфляційних очікувань – важлива умова подолання інфляції.

 За останні місяці відбулося велике падіння обмінного курсу гривні. Після того, як за один долар в Європі стали давати 9,5 гривень, на світових валютних ринках відкрито заговорили про "крах" валюти України. Як повідомляє агентство ділових новин Bloomberg, на ринках побоюються великого дефолту України по корпоративним кредитам. Згідно зробленим у лондонському Сіті оцінками, уряд країни, українські компанії та підприємства можуть виявитися нездатними виплатити близько $ 50 млрд. по взятим кредитними зобов'язаннями. Це становить половину всього боргу країни та її компаній, що сягає $ 104 мільярдів. Через  побоювання дефолту облігацій та інших цінних паперів Україна виявилася зараз на третьому від кінця місці за надійністю своїх боргових зобов'язань. Гірший рейтинг тільки у Еквадору та Аргентини.

НБУ не варто було відпускати курс. Девальвацію гривні доцільно супроводжувати іншими кроками, а відпускати курс треба поступово. 
НБУ також повинен зосередитися на забезпеченні валютного ринку, аби збити невиправданий курс, спровокований девальваційними очікуваннями споживачів. Наприклад, як це робиться в Європі. Можна виділити кожному банку певний відсоток по статутному фонду під заставу акцій. І тоді одне з найкритичніших питань — співвідношення курсу гривні й долара — відпаде саме по собі.

 Потужне падіння курсу гривні відбувається в умовах безпрецедентного зниження обсягів виробництва в ключових галузях важкої промисловості України. Так, виробництво гарячекатаного прокату – одного з головних експортних українських товарів скоротилася з минулого серпня на 47%.

Водночас необхідно наголосити, що значні масштаби доларизації економіки України несуть у собі серйозні загрози для національної грошової системи не так через ризики, яких сьогодні зазнає обіг долара як провідної світової валюти, як через обмеження можливостей повноцінного монетарного регулювання економіки, що виникають за умов паралельного перебування в обігу нарівні з національною грошовою одиницею іноземної валюти. Тому доларизація економіки України як результат фінансової глобалізації є явищем в більшій мірі негативним, хоча цілком об'єктивним.

Необхідно усвідомлювати, що остаточно подолати таке явище, як доларизація в умовах наростання впливу глобалізаційних процесів на вітчизняну економіку навряд чи можливо. Тому необхідно мінімізувати його роль, насамперед, у внутрішньому господарському житті країни та посилити  заходи щодо стабілізації національної грошової системи.

Адміністративна заборона на здійснення операцій з іноземною валютою населенням і в банківському секторі навряд чи дасть позитивних результатів. Навпаки, примусові заходи по дедоларизації можуть лише спричинити масштабну втечу капіталу та значне збільшення обсягів операцій на чорному валютному ринку. Необхідно створити економічні підстави для всіх суб'єктів ринку, які визначали б доцільність відмови від використання іноземної валюти у внутрішньому грошовому обігу. Такими підставами можуть бути: підвищення довіри до вітчизняної банківської системи, зокрема, шляхом збільшення сум гарантованого повернення вкладів громадян у національній валюті; поступовий перехід до повної конвертованості гривні; розвиток ринку національних цінних паперів, номінованих у національній валюті.

На сьогоднішній момент немає потрібної бази для забезпечення стабільності національної одиниці Украни. Для цього необхідно пройти значний шлях, що включає значні зміни в управління інфляційними процесами та подолання протиріч в політиках НБУ та владних органів.

 

Література:

1.            Грищенко А.А. Проблеми забезпечення стабільності грошової одиниці україни// Фінанси України. – 2007. - №9. – с.88-97.

2.            Зміцнення ролі НБУ у забезпеченні цінової стабільності. – 2009. // www.bank.gov.ua.

3.            www.do-finance.com

4.            www.interfax.kiev.ua

5.            www.ukrstat.gov.ua