Корнієнко Р.О.

Науковий керівник: Гудима Р.Р.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Залежність динаміки номінальних процентних ставок від темпів інфляції на міжбанківському ринку України

 

Проблематика даного питання полягає у необхідності підтримки загального обсягу кредитів на рівні потреб міжбанківського ринку. Визначальним фактором впливу на обсяги отриманих та наданих коштів є показник номінальної процентної ставки. Загалом отриманий результат досліджень вказує на стійкий зв’язок значень процентної ставки на ринку з рівнем грошової пропозиції, що пояснюється не реакцією Національного банку України на монетарний розвиток, а залежністю значень процентної ставки від темпу інфляції.

Основою сучасної економіки є кредитно-грошова система. Міцні й стійкі банки гарантують стабільну економіку і навпаки, банкрутства банків, неповернені кредити, несплачені відсотки – все це послаблює кредитно-грошову систему і говорить про хвору економіку

Оптимальному розподілу грошових ресурсів відповідає рівноважна процентна ставка. Модель грошового ринку показує, що існує лише єдина ставка, за якої попит на гроші і пропозиція грошей збігаються. Рівень інфляції повинен обов'язково враховуватись при встановленні як облікової ставки НБУ, так і ставки відсотка по кредитах комерційного банку, оскільки так чи інакше банки нестимуть збитки у зв'язку зі знеціненням грошей. Для більш повного з'ясування механізму дії процента на ринку важливо встановити зв'язок зміни процентної ставки з інфляцією.

Залежність динаміки номінальних процентних ставок від темпів інфляції відома під назвою "ефект Фішера", згідно з яким процентні ставки реагують на зміну товарних цін (інфляцію) за співвідношенням один до одного, тобто, збільшення рівня інфляції на 1 % призводить до підвищення номінальної процентної ставки на 1 %. Динаміка залежності цих показників в Україні для міжбанковго ринку за декілька останніх років наведена в таблиці 1.

Таблиця 1. Динаміка залежності показників зміни рівня інфляції та зміна процентної ставки

Період

Процентна ставка, %

Індекс інфляції, %

Зміни процентної ставки, % відносно базового періоду

Зміни індексу інфляції, % відносно базового періоду

Обсяг кредитів, наданий у звітному періоді іншим суб'єктам на міжбанківському ринку, млн.грн.

2005

4,5

110,3

100

100

436 087

2006

4,2

111,6

92,3

101

729 920

2007

3,9

116,6

86,6

106

925 005

2008

10,6

122,3

235,6

111

1 720 483

2009

10,0

112,3

222,2

102

719 012

 

Розглянувши дані показники ми бачимо що рівень процентної ставки в економіці України не відповдає рівню інфляції, згідно теорії Фішера це призводить до розбалансування рівноваги на ринку. При розрахунках 2005 рік приймався як базовий. Тенденція зміни процентної ставки за 2005-2007 роки має спадний характер. При такій ситуації ми бачимо значно швидші темпи зростання інфляції відносно спадаючої номінальної ставки, що порушує рівновагу на ринку призводячи до збільшення маси грошей в обігу. В період 2008-2009 років спостерігаємо процес зростання темпу процентної ставки, який, за Фішером, відповідає існуючому рівню інфляції з меншою похибкою.   Міжбанківський ринок кредитних ресурсів – це система, що забезпечує купівлю-продаж вільних кредитних ресурсів між комерційними банками з одного боку та комерційними банками і НБУ з іншого. Одержання кредитів в інших банках дає можливість банківським установам поповнювати власні кредитні ресурси.   

Аналізуючи кількість кредитів на міжбанківському ринку, ми бачимо, що вони відповідають індексу інфляції. До 2008 року, їхня кількість стрімко збільшувалася, а під кінець періоду досягла помітки в 1 729 483 млн. грн., що являє собою розбалансування ринку грошей і є наслідком кризових очікувань III та IV-го кварталів 2008-го року. У 2009 році спостерігається зниження обсягів кредитних ресурів до 719 012 млн. грн., яке можна розцінювати як позитивний ефект, оскільки таке стрімке зниження говорить про відновлення контролю держави над цією сферою міжбанківського ринку.

В майбутньому для запобігання ситуацій дисбалансу грошово-кредитного ринку та його міжбанківського сектору ставки центрального банку мають бути приведені у відповідність до поточних рівнів інфляції і потреб економічного зростання. Щоб стабілізувати розвиток національної економіки у контексті міжбанківського ринку кредитів потрібно підтримати теперішній рівень обсягу позик комерційним банкам, що посприяєї їхньому зміцненю та пришвидшить обіг грошей в економіці, адже в цьому секторі відносини базуються на короткострокових позиках. Таким чином можна очікувати підвищення рівня соціально-економічних показників, за умови ефективної політики уряду і Національного банку щодо інших економічних та фінансовиї процесів.

 

Література:

1. Формування вартості кредитів у країнах з перехідною економікою та вплив на неї облікової ставки: Інформаційно-аналітичні матеріали // За редакцією к.е.н. О.І.Кірєєва і к.е.н. М.М.Шаповалової – Київ : Центр наукових досліджень НБУ, 2004.

2. Оцінка фактичних цілей Національного банку України у формуванні та реалізації грошово-кредитної політики // З.М. Руденко – Регіональна економіка 2008, №4.

3. http://www.bank.gov.ua/Statist/elbul.htm  Статистичний бюлетень (електронне видання), листопад 2009.

4. www.bank.gov.ua Інтернет-сайт Національного банку України