Пастушок Т.О.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Система регулювання грошового обігу в Україні

Система регулювання грошового обігу є досить важливим кроком до повного виходу з економічної кризи, яка й досі триває. Ця тема є досить актуальною сьогодні, і її значення полягає в тому, що саме від ефективності системи грошового обігу залежить забезпечення стабільності грошового обігу, який потребує регулювання з боку держави.

Обсяг та склад грошової маси, яка є одним з основних об’єктів монетарного регулювання, характеризує сучасний перебіг соціально-економічних процесів у країні та впливає на мікро- і макроекономічні процеси в державі: різке її зростання може призвести до збільшення інфляції, скорочення обсягів виробництва, погіршення стану платіжного балансу, зниження рівня зайнятості та доходів населення.

Значну роль в регулюванні грошового обігу займає діяльність банківської системи, тому що саме банки носять у собі підвищену загрозу дестабілізації власної діяльності і провокування економічної кризи, а на даний момент завдяки діяльності банківської системи було б доцільно стабілізувати стан економіки.

Досліджуючи дане питання слід чітко розмежувати 2 поняття, зокрема що таке банківський нагляд та банківське регулювання.Так, банківський нагляд являє собою систему конкретних впорядкованих дій Національного банку України, які спрямовані на забезпечення дотримання банками та іншими особами законодавства України та встановлених нормативів, а банківське регулювання є однією з функцій Національного банку України,що полягає у створенні системи норм, що регулюють діяльність банків, встановлюють порядок здійснення банківського нагляду.

Банківська система повинна чітко встановити грошово-кредитну політику, для раціонального регулювання грошового обігу. Проводячи  грошово-кредитну політику,центральний банк не може здійснювати повного безпосереднього контролю над грошовою масою, оскільки вона містить депозити, які не є частиною балансу центрального банку. Непрямі інструменти грошово-кредитної політики коригують розмір грошової маси, впливаючи або на грошову базу, або на грошовий мультиплікатор [1]. Операції центрального банку на відкритому ринку прямо впливають на обсяг грошової бази, оскільки змінюють обсяг банківських резервів

Здійснювати регулювання обігу грошової маси можна також завдяки валютній політиці. В період світової економічної кризи, валютна політика зазнала певних проблем, зокрема:

1.                Зменшення припливу капіталу до банківського сектору.

2.                Різке зростання попиту на долари США на міжбанківському і готівковому ринках.

3.                Відплив капіталу з країни.

4.                Зменшення експортної виручки.

5.                Продовження зростання обсягів імпорту.

Національний Банк України, намагаючись обмежити попит на іноземну валюту, здійснює певні заходи, а саме:

1) ввів заборону купівлі іноземної валюти під оплату імпорту товарів без ввезення в Україну;

2) заборонив банкам здійснювати купівлю іноземної валюти на власні потреби без наявності зобов’язань та для їх дострокового виконання;

3) обмеження суми  переказів за межі України  фізичними особами, а також суми купівлі іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку України;

4) збільшення облікової ставки на рівні 12% річних.

Стан економіки, значно погіршився в порівняні з попередніми роками. Так в порівнянні з попередніми роками (зокрема 2007) обсяг грошової маси збільшився на 119571 млн.грн., облікова ж ставка НБУ збільшилась на 4%,а банківські зобов’язання зросли на 77466 млн.грн. [2]. Однією з причин такого становища є проблеми здійснення банківського нагляду, а саме:

-                  недосконалість антикризового менеджменту у банківській сфері;

-                  недостатньо ефективне управління ліквідністю;

-                  високоризикова кредитна політика;

-                  недостатня конкурентоспроможність значної кількості українських банків (зокрема через недостатню капіталізацію);

-                  переорієнтація із внутрішніх джерел формування ресурсної бази на зовнішні запозичення;

-                  недосконалість банківського законодавства.

Якщо проаналізувати банківську систему протягом певного періоду, можна зробити висновки,що кількість банків на території країни майже не змінюється, однак, слід зазначити, що кількість зареєстрованих банків починає зменшуватись, починаючи з 2008 року.Однією з головних рис сучасної банківської системи є те, що починає збільшуватись кількість банків з іноземним капіталом, що не є досить позитивним.

Для стабілізації стану економіки за допомогою регулювання грошового обігу необхідно, щоб Національний Банк України підвищив контроль за діяльністю комерційних банків, та встановив жорсткі санкції для громадян-підприємців, які порушують касову дисципліну (нажаль, сьогодні у законодавстві суворі правила на підприємців не поширюються).

Отож, слід раціонально проводити регулювання грошового обігу, щоб не призвести до більшого загострення економічної кризи. Здійснювати нагляд та , власне самий процес, регулювання грошового обігу можна за допомогою банківського регулювання, раціонального проведення грошово-кредитної та валютної політик.

 

Список використаної літератури:

1.     Світлана Будаговська. Мікроекономіка і макроекономіка//В-во Соломії Павличко “Основи” 2003

2.     www.ukrstat.gov.ua – Державний комітет статистики України