Панченко Ю.В.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

 

Місце України у світовому рейтингу інвестиційної забезпеченості

 

В умовах глобалізації економічний розвиток країни залежить від здатності ефективно використовувати не тільки традиційні, але й, особливо, інтернаціоналізовані ресурси і фактори виробництва постіндустріального суспільства. Це, в свою чергу, забезпечується за умов реалізації моделей відкритої економіки, адаптованих до внутрішніх особливостей та зовнішнього середовища. Міжнародне інвестування відіграє при цьому провідну роль, формуючи канали передачі фінансових і матеріальних ресурсів, науково-технологічних і організаційно-економічних інновацій на новітній інформаційній основі. Сучасні міжнародні інвестиції характеризуються різною інституційною природою, видами і формами, методами та інструментами регулювання на національному та міжнародному рівнях, багатоплановими мотиваціями інвесторів і реципієнтів.

Проблематика міжнародного інвестування і економічного розвитку протягом останніх десятиліть займала провідне місце в економічних дослідженнях, в результаті чого сформувалась методологія аналізу інвестиційної взаємодії країн, відображена в працях вітчизняних і зарубіжних економістів — А.Бальцеровича, В.Беренса, О.Білоруса, І.Бланка, М.Бурмаки, Дж.Даннінга, Р.Камерона, Дж.Кейнса, Г.Климка, І.Лукінова, Д.Лук’яненка, Ю.Макогона, Р.Марковіца, Ф.Модігліані, О.Мозгового, Б.Панасюка, Є.Панченка та ін.

За останні одинадцять років Україна залучила прямих іноземних інвестицій на суму $ 4745,2 млн. Цифра більш ніж скромна — Чехія за цей час одержала більш $20 млрд. Щорічні інвестиції в Польщу складають $4-5 млрд., у той час як в Україну — біля $0,5 млрд [2].

За показником чистого надходження прямих іноземних інвестицій в останнє десятиліття Україна є далеко не найбільш успішною країною, і значно програє своїм прямим конкурентам, зокрема, країнам Центральної та Східної Європи. У перерахунку на душу населення, обсяг накопичених прямих іноземних інвестицій в економіку України станом на 01.01.2009 р. склав лише $837,5, що більш ніж в 12 разів нижче за рівень Чехії, майже в 10 разів поступається Словаччині, в сім разів нижче, ніж в Угорщині та Болгарії [2].

За даними офіційної статистики, щорічний приріст надходжень іноземного капіталу в країну складає близько 15%, але це без обліку грошей, вивезених іноземцями назад. Настільки сумна статистика свідчить, що зі світових інвестиційних засобів українська економіка отримує занадто мало коштів.

Згідно з результатами, 69% опитаних інвестиційних компаній не збираються найближчим часом розглядати питання про інвестування в економіку України. При цьому 34% іноземних інвесткомпаній, які вже працюють в Україні, збираються не вкладати своїх коштів в економіку України, а 26% - заморозити поточні проекти. Для порівняння, ще рік тому тільки 13% інвестиційних компаній планували не вкладати своїх коштів в економіку України.

Серед причин, які перешкоджають істотному збільшенню надходження іноземних інвестицій в економіку України, іноземні інвестиційні компанії називають: кризу у фінансово-економічній системі України (98%), відсутність ефективної моделі інвестиційних стимулів (97%), політичну нестабільність (95%) , відсутність реальних державних гарантій захисту іноземних інвестицій і прав власності (92%). Значне збільшення ролі фактора корумпованості законодавчої, виконавчої та судової влади: у жовтні 2009 р. цей фактор став вирішальним для 91% компаній, тоді як в 2007 р. на ньому акцентували всього 74% [2].

Інвестиції в Україну за 2009 рік надійшли з 125 країн світу. У десятку найбільших країн-інвесторів, на які припадає більше 81% загального обсягу ПІІ, входять Кіпр (21,3%), Німеччина (17,1%), Нідерланди (9,9%), Австрія (6,6%), Об'єднане Королівство (6,1%), Російська Федерація (5,3%), Франція (4,1%), США (3,6%), Британські Віргінські острови (3,5%) і Швеція (3,3%) та ін. [1].

У січні-вересні 2009 року іноземні інвестори спрямували в економіку України 3 млрд. 948,3 млн. дол. прямих інвестицій, що більш ніж удвічі менше від показника аналогічного періоду 2008 року. Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, враховуючи позиковий капітал, на 1 жовтня 2009 року становив 44 млрд. 929,3 млн. дол.  Приріст іноземного капіталу в звітному періоді спостерігався на підприємствах, які здійснюють фінансову діяльність, – на 951,4 млн. дол., операції з нерухомістю, орендою, інжиніринг і надання послуг підприємцям – на 318 млн. дол., торгівлю, ремонт автомобілів, побутових виробів, предметів особистого споживання – на 394,8 млн. дол., а також на підприємствах промисловості – на 817,7 млн. дол., зокрема переробної – на 759,8 млн. дол. Серед галузей переробної промисловості найбільше зросли обсяги прямих іноземних інвестицій у хімічну і нафтохімічну промисловість – на 231 млн. дол. і у виробництво харчових продуктів, напоїв і тютюнових виробів – на 150,1 млн. дол. Уцілому приріст загального обсягу іноземного капіталу в економіці країни, з урахуванням його переоцінки, втрат і курсової різниці, становив 2 млрд. 972,1 млн. дол., що становить 36,8% від рівня аналогічного періоду минулого року.

У січні-вересні 2009 року з України в економіки інших країн світу спрямовано 32,2 млн. дол. прямих інвестицій. Інвестування здійснювалося переважно у вигляді грошових внесків. Інвестиції з України здійснені у 51 країну світу, основна їх частка направлена на Кіпр (93,2%) [1].

Як бачимо за статистикою прямі іноземні інвестиції надходять в Україну у різних формах та кількостях. Але чи достатньо їх і чи раціонально використовує, розподіляє їх влада?

Говорячи про іноземні інвестиції треба враховувати світовий досвід, який показує, що найбільших успіхів у залученні іноземних інвестицій досягають ті країни, які, по-перше, ставлять таку мету, як пріоритетну в своїй економіці, по-друге, використовують при цьому можливо більший набір заходів. Але головним є створення привабливого інвестиційного клімату.

Зараз інвестиційний клімат в Україні сприймається міжнародним і внутрішнім діловими співтовариствами як неякісний. Тому необхідно здійснити реформи, які забезпечать прорив для української економіки і поставлять її на нову спіраль економічного розвитку.

 

Список використаної літератури:

1.     www.ukrstat.gov.ua – Офіційний сайт Державного комітету статистики України;

2.     News.Finance.ua – Про гроші ;Стаття -  Олег Морква, гендиректор КУА "ІНЕКО-ІНВЕСТ" і Олексій Олейников, директор департаменту стратегічного розвитку групи інвесткомпаній "ІНЕКО"