Економіка/10. Економіка підприємства

К. г. н., доц. Бабчинська О. І., магістрант Кудирко І. О.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

ІМІДЖ ПІДПРИЄМСТВА ЯК ЕЛЕМЕНТ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ

 

У діловому світі досить широко використовуються так звані PR (ПиАр) - послуги - паблік рілейшнз (англ. Рublic Relations), які полягають у формуванні громадської думки (іміджу) щодо тих чи інших фірм, через організацію рекламної діяльності, публікації в пресі, виступи по радіо і телебаченню, виставки, ярмарки, презентації та інші заходи [1].

Для український підприємств є головним приорітетом формування позитивного іміджу. Адже Україна, ставши на ринкові засади, поставила перед своїми компаніями завдання конкурентної боротьби. Саме імідж, головний нематеріальний актив, забезпечує попит на продукцію і послуги, формує та підтримує взаємовідносини з клієнтами.

У формуванні іміджу важливе місце займає стратегічне управління в організації. Стратегічне управління створює конкурентні переваги, які забезпечують успішне існування і розвиток підприємства в довгостроковій перспективі. Маркетингове стратегічне управління виходить з того, що створити стійку конкурентну перевагу — це значить запропонувати велику сприйману цінність споживачам і іншим зацікавленим групам. Ці переваги можуть бути зв'язані як з характеристиками вироблених товарів і послуг, так і з характеристиками самого підприємства і його положенням на ринку. У цьому випадку стратегію можна визначити як комплекс рішень по досягненню довгострокових конкурентних переваг на цільових ринках.

Щоб сформувати для компанії справжній, позитивно дієвий, імідж необхідно досліджувати та аналізувати ринок, ставлення споживача до певного товару чи послуги. Завдяки цьому  ми виявляємо відношення зацікавлених груп до підприємства і його товарів.  Визначаючи реакцію суб'єктів ринку, що дає нам можливість ідентифікувати структуру ринку, і їхнє відношення, ми одержуємо можливість передбачати поводження учасників ринку.

Аналіз відносин надає, як показали численні дослідження в різних країнах, наступні можливості:

- визначення сильних і слабких сторін марки товару й іміджу підприємства, допомагає досить впевнено ідентифікувати можливості і загрози;

- оцінка ставлення споживача до товару  дозволяє оцінити ефективність впровадженої стратегій[2].

Сильний імідж підприємства і його товарів є підтвердженням того, що підприємство володіє унікальними діловими здібностями (спеціальними навичками, уміннями), що дозволяють підвищувати пропоновану споживачам сприйману ними цінність товарів і послуг.

Цінність товару чи послуги визначається за  допомогою опитувань, шляхом вивчення сприйняття споживачами товарів і їхніх переваг; іншими словами, це суб'єктивні переконання споживачів. Вибираючи марку (виробника), споживач заявляє про свій статус, демонструючи навколишнім свій стиль життя, інтереси,  рівень добробуту.

Науковець Джоунс говорить про п'ять джерел формування додаткової цінності:

·        досвід використання, тобто відповідність чеканням споживачів;

·        представлення споживача, особливості цільової аудиторії;

·        сила переконання, чи віри впевненості  в товарі;

·        зовнішні характеристики товару, його дизайн, оформлення;

·        ім'я і репутація виробника[2].

Для оцінки сприйняття марки товару (іміджу підприємства) використовується метод прямого чи проективного (заснованого на асоціаціях) інтерв'ю.

Отримана в такий спосіб оцінка сприйняття торгової марки (підприємства) кладеться в основу стратегії позиціонування торгових марок, у якій визначаються заходи для формування в споживача потрібного іміджу марки товару і його виробника.

Створення і підтримка сильного іміджу вимагає великих витрат, тривалого часу, виникає протиріччя між необхідністю постійно мати досить високий прибуток і довгостроковими  інвестиціями в імідж, що не дають швидкої віддачі. Але треба розуміти, що якщо один раз підприємство уступить ринкові позиції, то повернутися на них буде вкрай складно, практично неможливо.

Формування іміджу фірми (підприємства організації) – це представлення себе як надійного партнера, постачальника високоякісних і потрібних товарів на вітчизняний і світовий ринки. Позитивний імідж підприємства є запорука його конкурентоспроможності.

 

Список використаних джерел:

1.  http://agroua.net/economics/documents/category-66/doc-135/

2.     http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/PSPE/2008