Кондратенко Ю.О., науковий керівник Гушко С.В.

ДВНЗ «Київський національний економічний університет ім. Вадима Гетьмана» Криворізький економічний інститут, Україна

Програмні продукти, які використовуються ВАТ «ПівдГЗК» для роботи зі звітністю

 

На сьогодні основна увага при удосконаленні процесу аналітичної обробки даних приділяється створенню комплексних комп’ютерних систем, які забезпечують інтегрованість функцій управління та орієнтуються на оперативне формування альтернативних варіантів рішень для керівництва.

В даний час на ринку комп’ютерних програм є універсальні аналітичні і спеціальні програми, що використовуються в окремих галузях економіки. Значні переваги серед них мають ті інформаційні системи, які дозволяють користувачеві змінювати алгоритми розрахунку показників, і навіть створювати власні методики зі своїм набором розрахункових показників. Це значно розширює рамки використання системи, але, з погляду розробників, значно ускладнює створення системи і, отже, підвищує її вартість.

Так, для обробки облікових даних на сучасній комп’ютерній техніці програмістами ВАТ «ПівдГЗК» розроблені спеціальні програми для забезпечення обліку за основними його ділянками. Серед інформаційних систем, які існують на ринку комп’ютерних технологій, комбінат використовує програми «Бест-Звіт» та «Бест-Про».

Програмний продукт «Бест-Про» забезпечує ведення трьох видів обліку – оперативного, бухгалтерського та управлінського. Інформаційна база для прийняття управлінських рішень закладається саме в оперативному обліку. Оперативний облік дозволяє управляти закупівлями, запасами, збутом, реалізацією послуг, фінансами, договірними відносинами, взаєморозрахунками та персоналом. Моніторинг фінансових та матеріальних потоків здійснюється на рівні первинних документів, тобто до відображення інформації в бухгалтерії.

Бухгалтерський облік в системі «Бест-Про» може вестися як паралельно з оперативним, так й у відкладеному режимі. Головна мета управлінського обліку – прийняття рішень з розвитку бізнесу на основі аналізу даних, які пред’явлені керівництвом.

Програмний комплекс «Бест-Про» складається із набору модулів (підсистем), кожен з яких може експлуатуватися як у складі даного комплексу, так і окремо: грошові засоби, розрахунки; ведення договорів; облік запасів,  закупівель; продажі, управління збутом; управлінський аналіз; головна книга, податки; основні засоби; заробітна платня, кадри; облік автотранспорту; виробництво; загальні довідники; сервіс.

В свою чергу, підсистеми, які входять в «Бест-Про», складаються з набору прикладних функцій, одні з яких входять в число обов’язкових елементів постачання, а інші постачаються по бажанню конкретного підприємства-користувача.

Однією з переваг програмної системи «Бест-Про» є незалежне ведення оперативного та бухгалтерського обліку на основі одних і тих же документів. Дані оперативного обліку являють собою фундамент для управління комбінатом. За допомогою програми «Бест-Про» керівництво буде отримувати оперативну інформацію про стан взаєморозрахунків з бізнес-партнерами, наявність грошових засобів та матеріальних запасів тощо. При цьому зацікавлені відомості надаються у режимі реального часу з докладним роз’ясненням кожного показника.

Ще одна програма, яку використовують на ВАТ «ПівдГЗК», - це «Бест-Звіт». Даний програмний комплекс призначений для автоматизації процесів роботи зі звітною документацією встановленого зразка. Він забезпечує організацію електронного документообігу у всіх без винятку суб’єктів господарювання будь-якої форми власності та джерел фінансування або між ними та державними контролюючими органами, подача звітності яким передбачена чинним законодавством.

«Бест-Звіт» дозволяє готувати звітність в податкову інспекцію, цільові фонди (Фонд соціального страхування України, Пенсійний фонд, Фонд соціального страхування від нещасних випадків тощо), Державний комітет статистики, Державний центр зайнятості, Комісію з цінних паперів та фондовому ринку. Це забезпечується підтримкою комплексом більше, ніж 600 різних звітних бланків.

В процесі заповнення звітних форм (при включеному режимі «Автоматичний розрахунок звіту») проводиться розрахунок підсумкових і проміжних полів, наростаючих підсумків по звітних періодах. Після їх заповнення проводиться перевірка, зокрема відповідності даних в різних логічно зв’язаних звітних формах (логічна перевірка). Тому можна бути упевненим, що в перевіреному і безпомилковому звіті підготовленому в «Бест-Звіт» помилок дійсно немає, і при прийомі в інспекції їх теж не буде. Таким чином, програмний комплекс виконує функції «домашнього аудитора».

В процесі формування інформацію в звітні форми заносять з вбудованих довідників (систематизовані дані), уручну, або імпортують із зовнішніх систем бухгалтерського обліку та управління підприємством.

Функціональними можливостями програмного забезпечення «Бест-Звіт» є: формування картки установи; формування та ведення реєстру форм (бланків) звітних документів; формування звітних документів із використанням різноманітних функцій контролю; імпорт інформації зі встановлених на підприємстві автоматизованих систем бухгалтерського обліку та управління виробництвом; формування пакетів звітності в електронному вигляді електронною поштою із застосуванням криптографічного захисту.

Перевагами даного програмного продукту є : більше як 1500 бланків звітних документів; можливість створення окремих комплектів бланків; звільнення від рутинної роботи із заповнення «шапок» бланків; автозаповнення та авторозрахунок звітних форм; бланки звітів забезпечені механізмами контролю коректності заповнення за алгоритмами контролюючих органів та формування реєстру помилок; програма може працювати як самостійний додаток з ручним внесенням інформації в бланки або з будь-якою іншою програмою бухгалтерського обліку та управління підприємством; низькі вимоги до ресурсів комп’ютерів і можливість роботи на багатьох платформах; висока швидкість роботи; висока надійність, стійкість до збоїв та відмов; простота встановлення та експлуатації систем; наявність засобів адміністрування системи та розподілу прав доступу; інструкції щодо заповнення форм звітності та законодавча база; консолідація звітів.

Основна перевага програми - можливість подачі звітності в електронному вигляді з використанням електронної пошти та із застосуванням підсистеми шифрування і пересилки звітності.

Таким чином, ВАТ «ПівдГЗК» використовує програмні продукти, які не повністю задовольняють вимогам сучасного ринку комп’ютерних технологій. А тому для стабільної роботи підприємства надзвичайно важливим є впровадження нових інформаційних систем. Такі програми повинні бути гнучкими щодо внесення доповнень, мати високий рівень сегментації,  набір пропонованих методик аналізу і сервісних функцій, однаково розвинені засоби настройки, зручні функції імпорту даних, а також настроювання на галузеву специфіку.

Отже, для вдосконалення процесу обліку та складання фінансової звітності ВАТ «ПівдГЗК» необхідно запровадити нову інформаційну систему, наприклад, SAP R/3. Впровадження SAP R/3 допоможе стандартизувати й забезпечити прозорість усіх основних бізнес-процесів підприємства. Дана система дозволить не лише обробляти великі об’єми даних, але й підвищити професійний рівень персоналу, що, у свою чергу, поліпшить ефективність діяльності всіх підрозділів підприємства.

Література:

1. Інформаційні системи і технології в економіці: Посібник / За ред. Пономаренка В. С. – К.: Видавничий центр «Академія», 2002. – 544 с.

2. Бест-Звіт / uniline.com.ua

3. Бест-Звіт / www.bestzvit.com