Іванищак Марія

Науковий  керівник: Гудима Р.Р.

Буковинська державна фінансова академія

                                                                              

                                                                  

Роль податкових інструментів в побудуванні стратегії економічного зростання.

 

     Зростання національної економіки зумовлене використанням державою різноманітних інструментів впливу на економічний розвиток. Як показує відповідний світовий досвід, серед інструментів, які є в розпорядженні держави для вирішення цієї проблеми вітчизняної практики господарювання, значну роль можуть відіграти бюджетно-податкові інструменти. Одними з найважливіших таких інструментів є монетарна та фіскальна політики.
     Вивченню механізмів макроекономічної  політики та економічного зростання присвячено наукові праці представників різних напрямів західної економічної думки А.Сміта, Д.Рікардо, А.Пігу, А.Вагнера, Дж.М.Кейнса, та ін. Серед вітчизняних науковців цю проблему вивчали: Баженова Ю. Манцуров І., Сліпченко Т., Запатріна І., Опарін В.М.

.  Необхідність застосування податкових інструментів стимулювання зумовлена сучасним станом економіки України. Адже, як ми знаємо на даному етапі вона перебуває в критичному стані. Отож важливим є вирішення таких питань, як: можливість впливу державної політики на економічне зростання та інструменти впливу на нього. Отож, важливим є ґрунтовне дослідження механізму дії монетарної та фіскальної політики держави, зокрема її вплив на економічне зростання та розвиток.
          Важливим фактором регулювання ринкової економіки є фіскальна політика. Фіскальна політика – це використання державних податків і урядових витрат для досягнення макроекономічної рівноваги.
Метою фіскальної політики перш за все повинно бути досягнення макроекономічної стабільності. 

     Податкова політика держави має значний вплив на розвиток економіки в цілому,  адже від рівня податкової ставки залежить як функціонування підприємств, так і добробут суспільства. Зі збільшенням рівня податкової ставки, реальні доходи підприємств та домогосподарств зменшаться, що неодмінно вплине на виробництво та споживання.    

     На даний момент першою необхідністю для української економіки є ефективне прогнозування стратегії економічного зростання. А саме встановлення такого рівня податкової ставки, за який стимулюватиме до виробництва товарів та послуг, а також до їх споживання.

     Щодо визначення механізму впливу монетарної та фіскальної політики на економіку країни найкраще скористатися кейнсіанським та класичним підходами до макроекономічної політики держави. Згідно кейнсіанської моделі фіскальна політика розглядається як найбільш ефективний засіб макроекономічної стабілізації та економічного зростання, тому що державні витрати безпосередньо впливають на розмір сукупного попиту і чинять сильний мультиплікативний вплив на споживчі витрати. Одночасно податки достатньо ефективно впливають на стимулювання споживання й інвестиції.                    

     У класичній моделі фіскальної політики приділяється другорядна роль у порівнянні з монетарною, тому що фіскальні заходи викликають ефект витиснення і сприяють підвищенню рівня інфляції, що значно знижує їхній стимулюючий ефект, [4].

     Вибір економічної стратегії є надзвичайно складним явищем, адже він ускладнюється мінливістю економічної ситуації в країні, а також  залежить від поведінки споживачів.

     Монетарна політика володіє потужним стабілізаційним потенціалом, а також вона є досить гнучкою, що дозволяє їй швидко реагувати на збурення в економіці. Та все ж таки монетарна політика залежить від діяльності центрального банку, а також від довіри економічних суб’єктів до його політики.  Проведення ефективної монетарної політики вимагає:             .                                                      
- високого рівня його структуризації та  успішного функціонування грошового ринку;                                     .
- достатнього  рівня лібералізації всіх секторів грошового ринку;                                     
- наявності широких зовнішньоекономічних зв'язків.
   

      Проведення фіскальної політики в Україні ускладнюється потребою одночасного збільшення обсягів виробництва і зниження темпів інфляції,[2]. На нашу думку, для забезпечення економічного зростання потрібно встановити оптимальну податкову ставку, яка б змогла забезпечити одночасне стимулювання підприємницької діяльності та збільшення надходжень до державного бюджету.

      Загалом проблема постає в розробці раціонального механізму впливу монетарної та фіскальної політики на стан економіки країни в цілому. Тож  для забезпечення економічного зростання уряду України необхідно встановити чітку політику щодо операцій на ринку цінних паперів, що безумовно сприяє зменшенню рівня інфляції. В свою чергу встановлення оптимальної податкової ставки забезпечить стимулювання економіки.

Список використаної літератури:

1.Баженова Ю. Моделювання впливу монетарних та фіскальних змінних на економіку України // Економіка та держава. - 2009. - №2. - С. 29-31.

2.Запатріна І. Фінансова політика та її вплив на економічне зростання // Економіст. - 2006. - №3. - С. 27-31.

3. Манцуров І. Монетарна політика та її вплив на конкурентоспроможність економіки та її зростання // Економіка та держава. - 2006. - №4. - С. 19-20.

4. Опарін В.М. Фіскальні засоби стимулювання економічного зростання / В.М.Опарін, М.М.Фельдгольц // Фінанси України. - 2006. - №10. - С. 61-70.

5. Сліпченко Т. Монетарний механізм макроекономічної координації економічного зростання // Вісник Тернопільської академії народного господарства. - 2005. - №4. - С. 77-85.