Економічні науки/16. Макроекономіка

Асистент Овчарова Н.В.

Державний вищий навчальний заклад «Українська академія банківської справи НБУ»

 

Нормативно-правового забезпечення бюджетної політики в соціальній сфері

 

Механізм формування та реалізації бюджетної політики в соціальній сфері це система форм і методів управління організацією бюджетних відносин держави в соціальній сфері, що направлена на реалізацію засад бюджетної політики держави для досягнення соціальної стабільності. Механізм формування та реалізації бюджетної політики в соціальній сфері може успішного функціонувати тільки за умови ефективно його правового забезпечення. Необхідність дослідження нормативно-правового забезпечення полягає в потребі чіткого врегулювання норм, методів, форм та принципів бюджетного процесу.

Елементами правового забезпечення є: закони України, укази Президента, постанови Верховної Ради та Кабінету Міністрів, накази та розпорядження міністерств та відомств тощо. Нормативне забезпечення охоплює інструкції, накази, норми та нормативи, тарифні ставки, методичні рекомендації та роз’яснення.

Нормативно-правове забезпечення бюджетної політики визначає основні засади здійснення бюджетної політики на всіх її стадіях: планування, виконання, контроль. Разом з тим, правове забезпечення здійснює вплив на організаційне забезпечення, оскільки визначає функціональні зв’язки та розподіл повноважень між учасниками системи управління бюджетною політикою в соціальній сфері.

Організація бюджетного процесу здійснюється з урахуванням таких нормативних актів, як: конституція, Бюджетний кодекс, закони України, які регулюють окремі питання бюджетної та соціальної політики, постанови та розпорядження Кабінету Міністрів, Міністерства освіти і науки, Міністерства охорони здоров'я, Міністерства праці та соціальної політики, Міністерства у справах сім’ї та молоді, Міністерства надзвичайних ситуацій та інші акти державних та місцевих органів влади.

Дієвість фінансово-економічного механізму регулювання державного боргу залежить від ступеня розробки та узгодження законодавчої бази. Досліджуючи нормативно-правове забезпечення бюджетної політики необхідно враховувати відповідність між законодавчою базою загальнодержавного та місцевого рівнів управління. Разом з тим, на стан нормативно-правового забезпечення бюджетної політики в соціальній сфері впливає узгодженость між правовими документами, що мають різний характер та термін дії (довгостроковий, середньостроковий та короткостроковий).

До нормативно-правових документів, що носять стратегічний характер можна віднести стратегію економічного та соціального розвитку України, державну стратегію регіонального розвитку, стратегію розвитку галузей (сфер діяльності). Нормативно-правові акти середньострокового характеру включають програму діяльності Кабінету Міністрів; прогноз економічного та соціального розвитку, основні напрямки бюджетної політики та прогноз показників Зведеного та Державного бюджету; прогноз бюджету на середньостроковий період, державні цільові програми, стратегічні плани роботи центральних органів виконавчої влади.

Нормативно-правові документи стратегічного та середньострокового характеру не завжди узгоджуються з документами строк дії яких обмежується одним роком. До короткострокових документів відносяться основні напрями соціально-економічної політики України, прогноз економічного та соціального розвитку, основні засади грошово-кредитної політики, основні напрямки бюджетної політики, щорічне послання Президента до Верховної Ради; Державний бюджет, річні плани роботи центральних органів виконавчої влади, бюджети адміністративно-територіальних одиниць і програми їх соціально-економічного розвитку тощо.

Бюджетна політика в соціальній сфері регулюється досить широкою нормативно-правової базою, як фінансового так і соціального напрямку, яка на сьогодні носить несистемний характер. Неефективність нормативно-правового забезпечення обумовлюється недосконалою системою організаційного забезпечення. Значене підпорядкування серед різних владних структур призводить до дублювання роботи, некоординованості, формування заплутаної, непослідовної нормативної бази.

Надмірна кількість правових документів, суперечності між законами і підзаконними актами, нестабільність законодавчої бази, відсутність чіткого координації між прийняттям важливих державних актів, що регулюють фінансові та соціальні аспекти, послаблює можливість здійснення ефективного планування бюджетної політики та її реалізації, здійснення контрольних заходів тощо.

Законодавчі акти, що регулюють діяльність соціальної сфери та її бюджетного забезпечення, приймаються без відповідних обґрунтувань, без визначення реальної вартості реалізації тієї чи іншої норми, без урахування потреб в соціальних послугах тощо.

Таким чином, механізм формування та реалізації бюджетної політики не може нормально функціонувати без відповідного нормативно-правового забезпечення, що є його невід’ємними складовими.

Нормативно-правове забезпечення бюджетної політики в соціальній сфері, як елемент механізму формування та реалізації бюджетної політики в соціальній сфері, характеризується відсутністю єдиної, комплексної системи правового, економічного та організаційного забезпечення порядку планування, реалізації та контролю бюджетної політики в соціальній сфері. Все це обумовлює необхідність використання системного підходу при формування нормативно-правового забезпечення державної бюджетної політики в соціальній сфері.