Секція: «Економічні науки»

Підсекція: «Облік и аудит»

 

Рогозян Ю. С., Ковальова Н. О.

Донбаський державний технічний університет

Удосконалення обліку грошових операцій на шляхом контролю грошових потоків

 

Ефективна діяльність  підприємства залежить від багатьох чинників, проте одним із найважливіших є безперервність операційного циклу підприємства. Важливою складовою операційного циклу підприємства виступає фінансовий цикл, який розпочинається з моменту отримання коштів за реалізовані товари і триває до моменту їх витрачання на придбання нових товарів або на оплату робіт, послуг, виплату заробітної плати тощо.

Зменшення тривалості фінансового циклу, затримка в одержанні коштів за реалізовані товари може призвести до зменшення ліквідності підприємства, а в разі значних затримок - навіть до його банкрутства.

Для запобігання цьому необхідно здійснювати постійний моніторинг і контроль за грошовими потоками підприємства.

Контроль грошових потоків - це контролююча система, яка забезпечує концентрацію контрольних дій на найпріорітетніші напрями розвитку, своєчасне виявлення відхилень фактично досягнутих результатів їх формування від планових і прийняття оперативних управлінських рішень, що забезпечить їх безперервний рух.

Дослідження стану контролю грошових потоків фахівцями показує, що контроль здійснюється на мінімальному рівні, тобто включає в себе проведення інвентаризацій і загальний контроль операцій із грошовими активами, або є системою, що не інтегрована в загальну систему контролю і не використовує новітні інформаційні технології.

Основними функціями контролю грошових потоків є:

  спостереження за процесом реалізації фінансових завдань щодо їх формування, встановлених системою планових фінансових показників і нормативів;

  вимір ступеня відхилення фактичних результатів розвитку грошових потоків від планових;

• діагностика розмірів відхилень серйозних порушень у плановому розвитку грошових потоків підприємства і пов'язаного з цим зниження темпів його економічного розвитку;

  розробка оперативних управлінських рішень щодо нормалізації грошових потоків підприємства згідно з передбаченими цілями та показниками;

  коригування в разі потреби окремих цілей і показників розвитку грошових потоків у зв'язку із змінами   зовнішнього   економічного    середовища, кон'юнктури фінансового і товарного ринку та внутрішніх умов здійснення господарської діяльності підприємства.

Отже, як видно з цих функцій, контроль грошових потоків є ефективною координуючою системою забезпечення взаємозв'язку ніж формуванням інформаційної бази, аналізом, плануванням і внутрішнім контролем грошових потоків у підприємстві. З урахуванням забезпечення виконання перелічених функцій контроль грошових потоків на підприємстві можна розподілити на такі основні етапи :

1. Визначення об'єкта контролю.

2. Визначення видів і сфери контролю. Основні характеристики окремих видів контролю грошових потоків підприємства наведено в табл. 1.

3. Формування системи пріоритетів контролюючих показників. Приклад формування системи пріоритетів контролюючого показника суми чистого грошового потоку наведено в табл. 2.

4. Розробка системи кількісних стандартів контролю.

5. Побудова системи моніторингу показників.

6. Формування системи алгоритмів дій, спрямованих на усунення відхилень, є заключним етапом побудови контролю грошових потоків на підприємстві.                        

Таблиця 1- Характеристика видів контролю грошових потоків підприємства

Вид контролю активів

Основна сфера контролю

Контрольний період

1.Стратегічний

Контроль за основною стратегією формування й витрачання грошових потоків підприємства

Рік

2. Тактичний

Контроль за виконанням поточних планів

Місяць, квартал

3.Оперативний

Контроль за здійсненням конкретної поточної операції

Тиждень, декада

 

Таблиця 2- Формування системи пріоритетів

Пріоритети першого порядку

Пріоритети другого порядку

Пріоритети третього порядку

Пріоритети четвертого порядку

Сума чистого грошового потоку операційної діяльності

Сума чистого    операційного прибутку

Сума операційних доходів

Рівень цін на продукцію

Обсяг реалізації

Сума операційних витрат

Рівень цін і тарифів на послуги;

обсяг постачання продукції.

Сума податкових платежів

Зміна системи податків, ставок оподаткування, податкових пільг.

Сума амортизації операційних активів

Сума амортизованих активів

Динаміка загальної суми амортизованих активів

Методи та норми амортизації активів

Зміна методів та ставок амортизації окремих груп активів

 

Таким чином, контроль за збалансованістю надходження та витрачання грошових коштів спрямований на створення умов для забезпечення платоспроможності підприємства в майбутньому, оскільки дисбаланс між джерелами та напрямами витрачання коштів може обумовити кризу платоспроможності і навіть банкрутство підприємства.