Економічні науки/1. Банки і банківська система

Білоус М.О., Білоус О.О.

Криворізький економічний інститут Державного вищого навчального закладу „Київський національний економічний університет

імені Вадима Гетьмана”

Управління доходами комерційного банку в умовах фінансової кризи

Ринкова економіка, яка зазнає впливу фінансової кризи вимагає від українських комерційних банків підвищення ефективності управління банківською діяльністю, що дасть змогу розробити стратегію і тактику розвитку банку, обґрунтувати плани й управлінські рішення, здійснювати контроль за їхнім виконанням, виявляти резерви підвищення ефективності проведення активних і пасивних операцій, оцінювати результати діяльності банку, його окремих підрозділів.

Варто зазначити, що управління доходами комерційних банків представляє собою процес розробки та прийняття управлінських рішень за всіма аспектами їх формування та використання в банку і включає в себе наступні етапи: планування доходів, оцінка та прогнозування кон’юнктури ринку банківських продуктів; розрахунок планової суми різних видів доходів; розробка системи заходів щодо забезпечення виконання плану доходів. На стан доходів банківської установи впливають як фактори зовнішнього, так і внутрішнього середовища.

За результатами досліджень варто зауважити, що завдання комерційного банку з позиції управління доходами коротко можна звести до наступних двох основних пунктів: по-перше, необхідно регулярно оцінювати фактичний обсяг і структуру сукупних доходів у динаміці за ряд років, визначати співвідношення між їх видами, питома вага кожного виду доходу в загальній сумі сукупних доходів і у відповідній групі доходів, з’ясовувати операції, що забезпечують банку основну масу доходу за рахунок стабільних джерел, і можливість використання цих джерел в найближчій перспективі. З цієї точки зору свідоцтвами нормальної роботи банку можна вважати плавну ритмічність темпів зростання доходів від основної (операційної) діяльності і явну залежність розмірів і темпів зростання загальних доходів банку головним чином від стабільних (не випадкових і не спекулятивних) їх джерел; по-друге, керівництво банку повинно регулярно уточнювати, які напрямки його діяльності (операції, продукти) будуть вважатися в запланованому періоді найбільш важливими з позицій забезпечення максимальної прибутковості, а також які зміни необхідно внести у механізми заробляння доходів.

Цілком зрозумілим є той факт, що діяльність банківських установ України протягом останнього року була спрямована на мінімізацію збитків від фінансової кризи та налагодження стабільної роботи, яка залежать від багатьох чинників, зокрема сталого розвитку економіки держави, реалізації ефективної макроекономічної політики, яка передбачає збалансовану та зважену фіскальну політику, розвитку всіх сегментів фінансового ринку тощо. Водночас на дохідність банку впливають також недостатній рівень капіталізації банків та неефективне управління банківськими ризиками. Для багатьох банків одним з найбільш актуальних на сьогодні завдань є термінове збільшення капіталу. Потреба в нагальній капіталізації пояснюється тим, що в кризовий період у банків при значному відпливі коштів з банківської системи та суттєвому обмеженні кредитування втрачається можливість для підвищення дохідності.

Варто зазначити, що попри докладені зусилля в напрямі мінімізації збитків від фінансової кризи вийти на прибутковий рівень банкам не вдалося: результат роботи банківських установ за нинішній рік збитковий. Такий результат банки показали вперше за останні 10 років. Від’ємний фінансовий результат по банківській системі пов'язаний зі значним спадом доходів банківських установ при витратах, що залишаються на попередньому рівні або навіть збільшуються. Доходи банків у січні-вересні 2009 року склали 108,2 млрд. грн. (у вересні - 12,5 млрд. грн, в серпні - 11,5 млрд. грн.), а витрати - 125,4 млрд. грн. (у вересні - 14,3 млрд. грн, в серпні - 13,9 млрд. грн.), повідомляється НБУ. Для порівняння, доходи банків у січні-вересні-2008 склали 78,1 млрд. грн., а витрати - 70,1 млрд. грн.

Для мінімізації наслідків фінансової кризи керівники банків поставили за мету зробити непроцентні надходження основним джерелом майбутніх банківських доходів. Це створить можливість поліпшити підсумкові характеристики роботи комерційних банків, диверсифікувати джерела доходів і надійніше захистити банки від коливання процентних ставок.

Враховуючи вищевикладене зауважимо, що головним завданням для банківських установ на поточний період є утримання рівня дохідності, забезпечення мінімального відтоку клієнтів, реструктуризація боргів з реалізацією заставного майна, зниження витрат, зменшення проблемної заборгованості та відновлення довіри з метою зростання ресурсної бази, яка дозволить забезпечити повноцінне кредитування реального сектора економіки. Щоб максимально захиститися від впливу фінансової кризи та забезпечити отримання оптимального рівня доходів, кожен банк має внести радикальні зміни в систему управління бізнесом, і не лише тактичного, а й стратегічного характеру – в кризових умовах на перше місце слід поставити систему управління ризиками. Проблема оптимального співвідношення ризику й доходу є однією з ключових у діяльності банківських установ.

 

Список використаних джерел

1.     Гальчинский А. Мировой денежный кризис: истоки, логика трансформаций // Зеркало недели. – 2008. - № 42 (721).

2.     Світова фінансова криза і можливі наслідки для України [Електронний ресурс]. – Режим доступа: http://ua.glavred.info/ 01. 11.2009 р.

3.     http://www.bank.gov.ua – офіційний сайт НБУ.