К. пед. н. Прошкін В. В., Прошкіна І. О.

Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, Україна

Застосування різних форм науково-дослідної роботи майбутніх учителів у процесі університетської підготовки

Науково-дослідна робота майбутніх учителів є обов'язковою, невід'ємною частиною підготовки кваліфікованих фахівців у педагогічному університеті як нерозривна складова частина навчального процесу. У сучасних наукових розробках виділяється основний принцип організації науково-дослідної роботи студентів (далі – НДРС) в університеті – системність, що включає інтеграцію науково-дослідного, навчального процесів і практики, послідовність в освоєнні методів і технологій наукових досліджень відповідно до стадій освітнього процесу, а також використання різних форм організації НДРС, що передбачені навчальними планами чи виконуються поза ними.

В педагогічних університетах широко використовуються різні форми НДРС: індивідуальні форми системи НДРС, масові заходи системи НДРС, змагальні заходи системи НДРС та ін. Тому ми вважаємо за необхідне в межах нашого дослідження, що спрямоване на розробку теоретико-методичних основ інтеграції науково-дослідної й навчальної роботи майбутніх учителів, дати змістовний аналіз найбільш поширених форм організації системи науково-дослідної роботи студентів у процесі професійної підготовки. Це й стало метою нашої статті.

Вивчивши досвід організації студентської наукової роботи провідних педагогічних університетів України, відзначимо, що найбільш поширені форми її реалізації – наукові лабораторії, центри, проблемні наукові групи та інші творчі об'єднання, що дозволяють передати студентам фундаментальні знання з наукових дисциплін, розвивати навички проведення науково-дослідної роботи й інтерес до інтелектуальної діяльності. Як правило, вищеназвані форми НДРС реалізуються в позанавчальний час, але мають тісний зв'язок з навчальним процесом.

Для ефективної професійної підготовки майбутніх учителів значущою є наявність в університеті науково-дослідних лабораторій і центрів. Вони створюються з метою широкого залучення викладачів, докторантів, аспірантів і студентів до науково-дослідної роботи з урахуванням розроблених МОН України “Основних наукових напрямів і найважливіших проблем фундаментальних досліджень у галузі природничих, технічних і гуманітарних наук у 2009-2013 рр.” [1]. Наукові центри й лабораторії є основними науковими структурними підрозділами університету. При цьому їх значущість зростає за умов плідної співпраці з інститутами АПН України, НАН України, іншими науковими й навчальними закладами, організаціями, підприємствами.

Ми вважаємо, що основною ідеєю науково-дослідної роботи  студентів у наукових лабораторіях і центрах, є наступне положення: ця діяльність повинна логічно доповнювати навчальний процес, виходячи за межи навчальних програм і планів. Вона припускає самостійну роботу в контексті програми навчання й включає виконання індивідуальних наукових досліджень. Ефективність реалізації такого виду науково-дослідної діяльності студентів багато в чому залежить від ефективності механізму її планування, організації й контролю за здійсненням, стимулювання участі в неї викладачів і студентів.

Досвід організації науки в Луганському національному університеті імені Тараса Шевченка дозволяє нам стверджувати, що студенти можуть бути успішно задіяні в діяльності наукових структурних підрозділів. Це може бути робота над єдиною комплексною темою за наступними напрямами: підбір й аналіз літературних джерел з проблеми, що розробляється лабораторією, науковим центром; вирішення завдань дослідницького характеру; підготовка реферативних, курсових, дипломних проектів та ін. Слід зазначити, що робота в наукових структурних підрозділах припускає не стільки вивчення й аналіз літератури, скільки активну участь в організації й проведенні експерименту. Це сприяє відбору найбільш здатних до дослідницької діяльності студентів. У процесі проведення експерименту, робота може реалізовуватися за напрямами: підготовка публікацій, виступи на конференціях, участь у конкурсах наукових робіт, олімпіадах та ін. Таким чином, здійснюється два етапи залучення студентів до науково-дослідної діяльності. Спочатку студенти оволодівають теоретичними знаннями й практичними уміннями з методології і методів досліджень, а далі виконують самостійні наукові дослідження.

Узагальнюючи ідеї Г. Кловак [2], зазначимо, що науково-дослідні центри й лабораторії університету мають широкий спектр співпраці з науково-дослідними інститутами. Предметом такої співпраці можуть бути наступні напрями діяльності: проведення спільних досліджень; підготовка науково-педагогічних кадрів; підготовка монографій, підручників, навчальних програм та ін.; запрошення наукових співробітників для проведення лекцій,  спецкурсів в університеті; надання наукових консультацій молодим ученим; організація й проведення спільних конференцій, семінарів, тематичних виставок; висвітлення результатів діяльності в збірниках наукових праць та ін.

До роботи в наукових структурних підрозділах залучаються студенти, які мають яскраво виражені здібності до наукової роботи й навички дослідницької діяльності. Основна частина студентів включається в діяльність наукових проблемних груп і гуртків, що є “первинною формою” студентської наукової роботи. Як відзначає Т. Торгашина, студентська проблемна група це тимчасовий науковий колектив студентів, організований при кафедрі чи науковому підрозділі ВНЗ для спільної розробки єдиної реальної наукової проблеми під керівництвом ученого-педагога [3, с. 124].

Робота в проблемній групі відкриває широкі можливості для розвитку активності й самостійності майбутніх учителів. Учасники проблемної групи залучаються до проведення спільних досліджень в університеті чи в школі, апробовують результати досліджень, готують педагогічні рекомендації для викладачів ВНЗ, шкіл.

Ми вважаємо, що в процесі університетської підготовки майбутніх учителів робота в студентській науковій групі повинна бути підпорядкована ідеї інтеграції освітнього й наукового процесів і мати наступні напрями: поглиблене вивчення дисциплін; ознайомлення з сучасними досягненнями науки; оволодіння методологією наукового пізнання; розширення наукового кругозору; розвиток культури наукового мислення; оволодіння уміннями й навичками постановки й вирішення інтелектуальних проблем і завдань та ін.

У процесі аналізу літератури з проблеми дослідження ми переконалися в тому, що науковий керівник проблемної групи формує атмосферу творчої роботи, орієнтуючи студентів на дискусії і виступи оціночного характеру. Особлива увага в діяльності проблемної групи приділяється підготовці доповідей і рефератів, які разом із результати наукової роботи студентів, обговорюються на засіданнях проблемної групи. Ці засідання найчастіше проводяться у формі науково-методологічних семінарів-обговорень невеликих за змістом доповідей.

Для нас цікавою здається позиція дослідників (О. Грязьова, А. Козлов, М. Лук’янова, З. Сазонова та ін.), що наукові семінари проблемних груп виконують подвійну функцію. З одного боку, вони дозволяють забезпечити взаємозв'язок і узгодженість досліджень, що проводяться, відстежувати й узагальнювати отримані результати, тобто здійснювати управління колективним дослідженням, а з іншого – вирішувати педагогічні завдання з навчання учасників семінару різним аспектам методології науки, засобам опису й теоретичного виразу наукових законів та ін.

Як відзначають у своїх дисертаційних дослідженнях О. Лукашевич, Ю. Солянников, О. Ібрянова та ін., науково-методологічні семінари проблемних груп дозволяють забезпечити взаємозв'язок й узгодженість досліджень, відстежувати й узагальнювати отримані результати, тобто здійснювати управління колективним дослідженням, вирішувати педагогічні завдання з навчання учасників семінару.

У контексті нашого дослідження особливий інтерес представляють науково-методологічні семінари-презентації наукових досягнень кафедр і наукових структурних підрозділів університету. У сучасній вищій школі існує вагома проблема в організації наукової роботи – не завжди достатня інформованість студентів щодо можливості займатися наукою. З урахуванням того, що реально зацікавлених науково-дослідною діяльністю студентів небагато, на факультетах, кафедрах, в наукових структурних підрозділах необхідно як можливо більше реалізовувати заходи, що інформують про наукову роботу. Семінари-презентації організовуються з метою популяризації науки, залучення студентів до дослідницької діяльності, інтеграції в університеті наукового й навчального процесів.

Аналіз досліджень з організації НДРС показує, що в процесі професійної  підготовки майбутніх учителів можуть застосовуватися різні форми підведення підсумків НДРС: конкурси доповідей, участь у конференціях, круглих столах, педагогічних читаннях, публікацій у збірниках наукових робіт та ін.

Таким чином, максимальна інтеграція науково-дослідної й навчальної роботи припускає застосування широкого спектру форм науково-дослідної роботи студентів. Перспективним для вивчення залишається розробка системи інтеграції науково-дослідної й навчальної роботи майбутніх учителів у процесі  університетської  підготовки.

Література:

1. Основні наукові напрями та найважливіші проблеми фундаментальних досліджень у галузі природничих, технічних і гуманітарних наук на 2009-2013 рр. [Електронний ресурс] – Режим доступуhttp://www.legltexts.nas.gov.ua/nas/2009/ regulations/Pages/55.aspx.

2. Кловак Г. Т. Ґенеза підготовки майбутнього вчителя до дослідницької педагогічної діяльності у вищих педагогічних навчальних закладах України (кінець ХIХ-ХХ століття): дис. … доктора пед. наук : 13.00.01 / Кловак Галина Тихонівна. – Умань, 2005. – 532 с.

3. Торгашина Т. И. Научно-исследовательская работа студентов педагогического вуза как средство развития их творческого потенциала: дис. … кандидата пед. наук : 13.00.08 / Торгашина Татьяна Игоревна. – Волгоград, 1998. – 207 с.