Педагогічні науки/2. Проблеми підготовки спеціалістів

 

Ніфатова О.Ю.

Севастопольський міський гуманітарний університет, м. Севастополь

Актуальні аспекти формування кольористичної культури у майбутніх учителів початкових класів

У сучасному суспільстві особливо гостро й актуально постає проблема повноцінного естетичного розвитку особистості. Засадничими позиціями сучасної освіти є не лише визнання важливості загальної культури особистості, але й усвідомлення її необхідності для повноцінного виконання особистістю певних професійних функцій. Професія вчителя, як жодна з інших, висуває високі вимоги до культурного рівня як базової складової фахової підготовки вчителів. Сьогодні школа чекає на висококультурних фахівців, готових до культуровідповідного включення у суспільне життя, здатних до творчої самоактуалізації та самовдосконалення як на професійному, так і на особистісному рівні.

Однією з найяскравіших граней загальної культури людства є кольористична культура, яка завдяки емоційній впливовості кольору містить у собі величезний потенціал для духовного і культурного вдосконалення особистості. Кольористична культура дає змогу розвивати здібності художнього і естетичного сприйняття, яке значною мірою обумовлює ширину і різноманітність чуттєвих контактів людини із зовнішнім світом.

Втілюючи в собі не лише естетичний, але і моральний ідеал, кольористична культура із закладеними в ній смисложиттєвими цінностями і особистісно-розвивальними можливостями виступає як один із засобів вирішення об’єктивних протиріч соціального буття людей, як форма людського самовизначення і самоактуалізації.

Слід зазначити, що багато сутнісних аспектів культури втілюється завдяки мові кольору, завдяки різноманітним смислам, приписам, викладеним у колірній формі. Для їх розуміння людина повинна мати належний рівень розвитку кольористичної культури, що формується на основі рефлексійного опанування надбань світової і вітчизняної кольористичної культури. Кольористична культура не є приналежністю суто специфічних здібностей. Вона є необхідним фактором загального розвитку особистості, розвитку базових здібностей до творчої самоактуалізації у різноманітних сферах життєдіяльності. Саме тому сучасній особистісно-орієнтованій школі потрібен учитель, здатний до фасилітації особистісного розвитку дитини на засадах і засобами кольористичної культури. Безумовно, такий учитель має сам виявляти високий рівень кольористичної культури. Кольористична культура виступає значущим компонентом професійно-особистісної підготовки сучасного учителя. Наявність цього компоненту набуває вирішального значення у структурі педагогічної спроможності учителя початкової школи у зв`язку з віковими  особливостями психічного розвитку учнів молодших класів.

Проте, не зважаючи на|незважаючи на| значущі інновації у сфері змісту|вмісту,утримання| і технологій педагогічної освіти|утворення|, педагогічні навчальні заклади не забезпечують належний рівень кольористичної культури, а значить і особистісно-професійної готовності до роботи з формування особистості, здатної до творчої самореалізації|в,біля|, який відповідав би оновленню цільових, змістових і процесуальних характеристик освіти|утворення|.

Сучасними вченими досліджено шляхи формування у майбутніх педагогів професійної (М.О. Пічкур), оцінної (О.П. Рудницька) та кольористичної (Л.В. Бичкова) культури, композиційних знань (В.С. Щербина), художньо-естетичного досвіду (О.Л. Шевнюк); обґрунтовано напрямки образотворчої підготовки вчителів початкових класів (Л.В. Бабенко, С.В. Коновець, Н.М. Сокольникова,); проаналізовано зарубіжний досвід підготовки вчителів до естетичного виховання і можливості його використання сучасною українською школою (М.П. Лещенко).

Розглядаючи проблему розвитку і формування кольористичної культури вчителів в ракурсі  необхідності приведення якості професійної підготовки у відповідність сучасним вимогам, важливо відзначити подвійну роль творчих здібностей, художніх зокрема, стосовно до професійних знань, умінь та навичок. З однієї позиції, творчі здібності є необхідною умовою сучасної професійної підготовки вчителів, що забезпечує ефективність набуття ерудиційних знань, інтегрованих умінь і на­вичок. А з іншої - це результат продуктивного оволодіння специфічними знаннями, уміння­ми, навичками, що обумовлює виконання професійних функцій на засадах багатопозиційності та інтегративності.

Здатність до продуктивної творчої самоактуалізації (особливо у професійній сфері) проявляється на певній (розвинутій, сформованій) психофізіологічній основі. Відомо, що високого рівня розвитку сприйняття можливо досягти за умов спеціального навчання й практики. Виходячи зі сказаного, у контексті обговорюваної проблеми можна зазначити, що розвиток кольорочутливості виступає необхідною умо­вою як для підвищення ефективності засвоєння професійних умінь, так і для формування професійно необхідних здібностей майбутніх вчителів. У зв’язку з цим в контексті забезпечення умов для становлення кольористичної культури у майбутнього учителя набуває значення розвиток колірного зору як основи для розвитку здатності до ефективного сприйняття навчальної інформації, представленої у візуальній формі. Але у доступній нам літературі відсутні дані щодо змісту і рівня розвитку показників кольористичної культури у майбутніх учителів початкових класів. А без цих даних неможливо розробляти програми відповідної професійної підготовки.

Велика роль кольоросприймання у структурі пізнавальних процесів, зна­чення кольору як однієї з основних об’єктивних характеристик оточуючого середовища і як унікального за психологічною дією художнього засобу виразності обумовлює необхідність відповідного розвитку компонентів кольористичної культури всіх членів суспільства.

         Наявність високого рівня загальної культури - необхідна для діяльності вчителя властивість. Кольористична культура, як складова зага­ль­ної культури, містить в собі багатовіковий досвід духовного пізнання світу та його художнього освоєння, відображений в чуттєво - предметних продуктах активно - перетворюючої діяльності людини.

 Як елемент естетичної культури суспільства, кольористична культура дає змогу розвивати здібності художнього і естетичного сприйняття, що забезпечує широту й різноманітність чуттєвих контактів із зовнішнім світом. Естетичні почуття й естетичні погляди, що формуються при цьому, синтезуються в естетичному ідеалі, який поряд із змістовно-смисловими і емоційно-психологічними компонентами естетичного характеру виражає також  певні світоглядні принципи, знання, установки і переконання.

Кольористичний ідеал, як і будь-який  інший, допомагає людині духовно впорядковувати дійсність і визначати життєві орієнтири. Найбільш адекватною формою втілення естетичного ідеалу є прекрасне, обєктивною характеристикою якого виступає гармонія. Колірна гармонія, відображаючи естетичний ідеал, служить одним із критеріїв естетичної оцінки і регулятивним принципом естетичної і кольористичної діяльності. Тому кольористична ку­льтура постає як необхідний елемент структури  гармонійно розвиненої особистості майбутнього вчителя.

                                              

ЛІТЕРАТУРА

1. Бичкова Л. В. Навчально-методичний комплекс колористичної підготовки майбутнього вчителя // Професійно-педагогічна підготовка вчителя початкових класів: Збірник доповідей Всеукраїнської наукової практичної конференції. – Полтава, 2000. – С. 29 - 33.

2. Рескинь Д. Лекции об искусстве, читания в Оксфордском университете в 1970 году / Полн. пер., просмотр Л. П. Никифоровым. – М.: Кн. Дело, 1900. – 138 с.

3. Фрумкина Р.М. Цвет, символ, сходство: Аспекты психолингвистического анализа. - М.: Наука, 1984. - 175 с.