Горичко В.І.

студент групи ПМГ-52

Національного університету Державної податкової служби України

 Вдосконалення управління зовнішньоекономічною діяльністю на підприємстві

 

Зовнішньоекономічна діяльність є одним із найважливіших напрямків розвитку підприємництва. Під зовнішньоекономічною діяльністю розуміють діяльність суб’єктів господарської діяльності України та іноземних суб’єктів господарської діяльності , що побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так і за її межами [7, c.6].

Організація ЗЕД - дуже складна і клопітка робота. Тому, для ефективного керівництва ЗЕД на рівні підприємства, необхідна адекватна до умов його роботи структура управління [3, c.85].

Розглядаючи організацію ЗЕД на підприємстві, неможливо уявити її без застування комп’ютерних систем та технологій. Щодо поліпшення ЗЕД, варто почати з стратегічного планування. Автоматизація надає ряд  переваг у вдосконаленні системи стратегічного планування, зокрема впровадження системи автоматизації вносить істотні зміни в управління бізнес-процесами. Але щоб ця  система приносила очікуваний ефект, вона повинна відповідати  підприємству - його можливостям, рівню розвитку, цілями тощо. Критеріїв вибору систем автоматизації  існує  багато.

З огляду на вищенаведене, можна запропонувати варіант проведення ЗЕД за допомогою однією із найбільш вдалих методик планування, організації, контролю та оцінки ефективності бізнесу – Системи збалансованих показників, яка може бути реалізована за допомогою програмного забезпечення «Інталєв: Навігатор» [2, c.52].

Дана програма має ряд переваг над іншими подібними продуктами, зокрема комплекс дозволяє автоматизувати всі елементи циклу управління підприємством. За його допомогою можна формалізувати цілі та стратегію підприємства, спланувати шляхи її досягнення, провести декомпозицію цілей до рівня підрозділів та організувати постійний контроль за виконанням стратегії. «Інталєв:Навігатор» слугує не тільки для проектування або контролю в межах окремої підсистеми управління організацією, але й дозволяє побудувати логічні взаємозв’язки та організувати обмін даними між підсистемами.

Програмно-методичний комплекс «Інталєв:Навігатор» відноситься до класу програм з управління ефективністю бізнесу. Продукти цього класу призначені для постійного пошуку і формалізації факторів, які впливають на ефективність діяльності. Продукт дозволяє здійснити:

-                     Реструктуризацію системи управління;

-                     Проектування карти системи збалансованих показників;

-                     Розробку системи бюджетування та повний цикл бюджетного управління;

-                     Проектування та оптимізацію бізнес-процесів.

«Інталєв:Навігатор» призначено для проектування та автоматизації процесів управління в організаціях різного типу. Запровадження комплексу дозволить  вирішити такі завдання:

-                  Спроектувати систему управління, фінансову та організаційну структуру компанії, визначити найважливіші цілі та показники, розробити стратегію організації;

-                  Спланувати цільові (ключові) показники та карту системи збалансованих  показників;

-                  Завантажити інформацію з різнорідних систем в єдиний «пульт управління» та контролювати фактичні значення ключових показників;

-                  Провести аналіз відхилень та виявити проблемні ділянки в системі управління.

Дуже важливим моментом в функціонуванні комплексу «Інталєв: Навігатор» є те, що в разі зміни цілей або інших показників діяльності товариства, можна редагувати дані так, щоб була виведена нова стратегія поведінки та нові взаємозв’язки між різними компонентами.

Вагомим аргументом  у виборі цього програмно-методичного комплексу можна навести той факт, що цей програмний продукт сертифіковано Balanced Scorecard Collaborative, Inc – всесвітньо відомою організацією, яка визначає світові стандарти в галузі СЗП. Сертифікат BSCOL підтверджує високу якість програмного  продукту, його відповідність всім функціональним запитам.

Основним ефектом від запровадження комплексу очікується системна оптимізація та розвиток системи управління компанією. Завдяки цьому компанія мобілізує всі свої сили та оптимальним чином  направляє їх на втілення розробленої стратегії [6, c.178].

Менеджерам «Інталєв:Навігатор» дозволить підвищити ефективність бізнес-процесів, зокрема:

·                   Скоротити витрати за рахунок оптимізації бізнес-процесів, організаційної структури та системи бюджетування;

·                   Підвищити рівень доходів за рахунок оптимізації взаємовідношень з клієнтами та контрагентами;

·                   Підвищити ефективність власної роботи за рахунок скорочення щоденного оперативного контролю на користь стратегічних задач;

·                   Підвищити керування товариством за рахунок наочного представлення стратегії всього підприємства, пов’язаних з діями окремих функціональних  відділів, робітників;

·                   Підвищити мотивацію робітників для досягнення цілей підприємства, пов’язавши стратегічні цілі організації з системою мотивації персоналу.

Щодо безпосереднього здійснення ЗЕД, то дана діяльність не може обійтися без ділових контактів, переговорів. Для полегшення роботи керівництва з питань нарад, зв’язків та зустрічей, існує система G-mail. Дана програма функціонує вже досить давно і дає можливості не лише швидкої розсилки електронної пошти, зв’язку партнерів через форуми та ділові чати, але й дозволяє проводити таке новітнє явище, як електронні конференції, коли декілька людей, перебуваючи в різних місцях, пов’язані «павутиною» вирішують спільні актуальні питання [5, c.356].

Література:

1.      Про зовнішньоекономічну діяльність : Закон України № 959-XII від 16.04.1991 р., зі змінами і доповненнями.

2.      Дідківський М.І., Зовнішньоекономічна діяльність підприємства: Навчальний посібник – Київ: Знання, 2006. – 12,17,19-22,36,39-43,52-56,221,229-230,247-249 с.

3.      Дроздов Г.М. Менеджмент в ЗЕД. – К.: ЦНЛ, 2004 – 172 с.

4.      Рум’янцев А.П., Рум’янцева Н.С., Зовнішньоекономічна діяльність: Підручник/18 – Київ: Центр навчальної літератури, 2004. – 4-6,208-212,218 с.

5.      І.М.Бойчик, Економіка підприємства: Навчальний посібник. – Видавництво 2-ге, доповнене і перероблене. – Київ: Атака, 2006. - 414 с.

6.      Зовнішньоекономічна діяльність / За ред. Ю.Г. Козака – Одеса: Астропринт, 2005. – 200с.

7.      Зовнішньоекономічна діяльність підприємств / За ред. Ю.Г. Козака, Н.С. Логвінової, І.Ю.Сіваченка – Київ : Центр навчальної літератури , 2006. – 792 с.