Медицина / 7. Клінічна медицина

Панчук М. М.

Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича

Стан тиреоїдної патології у ліквідаторів аварії на ЧАЕС через 20 років після Чорнобильської катастрофи

 

Радіоактивна строкатість забруднення навколишнього середовища внаслідок Чорнобильської катастрофи зумовлена викидом радіоактивних мас в атмосферу на висоту до 2000 м, випадінням дощів та зміною напрямків і висоти руху повітряних мас забруднених чорнобильським викидом. Тому майже на 75% території України рівні забруднення 137 Сs  більше ніж вдвічі перевищили доаварійні з певними плямистими відхиленнями. Це трагічно відбилось до долі мільйонів людей і буде впливати на стан здоров'я у наступних поколіннях. Адже відомо, що навіть у малих дозах радіаційний вплив може бути причиною серйозних метаболічних порушень в організмі  [1]. Тому, згідно концепції про  безпорогову дію опромінення, прийнять вважати, що будь яка доза, якою б малою вона не була, спричинює шкідливий вплив на  організм.

Розвиток ланцюгових реакцій  в тканинах організму призводить до порушення морфо-функціонального стану опроміненої клітини, руйнуванням її структури і врешті-решт настає смерть клітини. Ці процеси зумовлюють  імунологічні порушення і розвиткок імунодепресивного стану. Практично все населення, яке постраждало внаслідок Чорнобильської катастрофи отримало опромінення щитоподібної залози. Вона   поглинає 100% йоду, що надходить до організму людини із спожитими продуктами харчування, водою та з атмосфери. Найбільш значимий внесок у загальну дозу опромінення щитоподібної залози зробили ізотопи  131I та 133I. Населення, яке витримало йодний удар при різних екологічних умовах, зазнало ризику розвитку тиреоїдної патології.

Двадцятиріччя після Чорнобильської катастрофи принесло помітне зростання патології щитоподібної залози, зокрема раку (серед дітей) та аутоімунних тиреоідитів і гіпотиреозів у дорослих. Особливо ця проблема стала актуальною для регіонів України з ендемічним зобом [5]. Враховуючи, що основним етіологічним фактором ендемічного поширення зобу є недостатність йоду в складових біосфери (води, ґрунті, продуктах харчування, повітрі) то йододефіцит став нагальною медико-соціальною проблемою державного рівня. Недостатня кількість йоду в організмі призводить до зменшення синтезу тиреоїдних  гормонів, що в свою чергу по механізму зворотного зв’язку, для ліквідації гіпотиреозу сприяє гіпертрофії паренхіматозних  клітин щитоподібної залози і формуванню дифузного або вузлового зоба.  В результаті, 70% пацієнтів з гіпертрофованою щитовидною залозою не мають гормонального порушення її функції. Крім того, інтратироїдний дефіцит йоду активізує локальні механізми регуляції поділу клітин (інсуліноподібний фактор росту, епідермальний фактор росту, фактор росту фібробластів) [2;3,4]. Недостача гормонів щитоподібної залози в організмі порушує процеси регуляції диференціації тканин у ембріональному  періоді та дитячому віці, розвитку порушень менструального циклу у жінок, імпотенції у чоловіків, раннього клімаксу, безпліддя, передчасних пологів, викиднів та іншої патології.

До найбільш йододефіцитного регіону в Україні належить Прикарпаття та Закарпатська, Волинська і Рівненська області. Слід зауважити, що в публікаціях немає одностайної думки про структуру та динаміку розвитку тиреоїдної  патології у ліквідаторів аварії на ЧАЕС [6], тим більше у районах ендемічних по зобу. Довготривале  дослідження по вивченню структури і динаміки тиреоїдної патології ліквідаторів аварії на ЧАЕС в умовах зобної ендемії Буковини проводилось на базі міської комунальної поліклініки №2 м. Чернівці. Моніторингове спостереження здійснюється  починаючи з 2002 року. Обстеженню підлягало 258-275 осіб, діагностовано захворювання щитоподібної залози у 57,4%-75,1% з 2002р. по 2005 рік. По нозологічних одиницях патології переважає дифузний зоб І-ІІІ ступеня (43,6%-46,0%) та аутоімунний тиреоідит (33,1% - 43,0%). Виявлене збільшення випадків гіпертрофії щитоподібної залози можна розглядати як початкову „групу ризику” для розвитку тиреоїдної патології [6], а така група хворих потребує постійного та динамічного спостереження для своєчасного виявлення більш важких функціональних станів щитоподібної залози. Кількість хворих з вузловим зобом збільшилась з 5,0% в 2002 році до 9,9% у 2005 році, а гіпотиреоз з 5,0% до 8,3%. Своєчасна діагностика і лікування тиреопатій – це один  з шляхів боротьби з тиреоїдною патологією у ліквідаторів аварії на ЧАЕС.

 

Література:

1.     20 років Чорнобильської катастрофи. Погляд у майбутнє. Національна доповідь України. Київ: „Атіка”. – 2006. – 223 с.

2.     Москалев Ю.И. Отдаленные последствия ионизирующих излучений. Москва: Медицина. – 1991. – 304 с.

3.     Василенко И.Я.  Биологическое действие продуктов ядерного деления. Повторные поражения // Радиационная биология. Радиология. – 1994. – Т.34. – С. 446-452.

4.     Афанасьєва Н.І.  Гіпофізарно-тиреоїдна система у осіб, що брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Вплив доз зовнішнього опромінення // Український Радіологічний журнал. – 1998. - №6. – С. 186-188.

5.     Паньків В.І.  Поширеність патології щитоподібної залози в йододефіцитних районах Західної України // ендокринологія. – 2006. – Т.11. - №1. – С.134-137.

6.     Ткаченко Г.Г., Афанасьєва Н.І., Кругліков Г.Л. та ін.   Динаміка і структура тиреоідної патології серед населення сходу України за 1984-1994 р.р. // Український радіологічний журнал. – 1995. - №1. – С. 17-22.