371.134                                                                            Педагогічні науки:

проблеми підготовки спеціалістів.

Новикова К.В.

Макіївський економіко-гуманітарний інститут

Професійна підготовка викладачів до роботи з обдарованими студентами в закордонній педагогічній науці.

Проблема професійної підготовки викладачів до роботи з обдарованими студентами є однією з найактуальніших проблем в сучасній педагогіці. Цією проблемою займалися низка видатних педагогів та психологів (Санборн Т., Енрліх В., Сіск Д., Рензуллі Дж.) Думка про те, що найбільш кваліфіковані викладачі повинні бути «віддані» саме обдарованим студентам, має відтінок дискримінації. Багато хто впевнений, що обдаровані студенти виявлять свої здатності при будь-яких обставинах. Тим часом в умовах нині сформованої практики деякі викладачі зволіли б взагалі не мати обдарованих студентів у себе в групах. Підтвердженням цьому можуть служити результати робіт Ротні Дж., Санборна М. (Sunborn М., 1978 p. 129), що досліджувала взаємини викладачів й обдарованих студентів. Ці автори виявили, зокрема, що багато педагогів, що працюють з молоддю, випробовують почуття, близьке до ворожості, стосовно найбільш талановитим з них. У силу того що навчальним закладам досить важко позбутися від недостатньо компетентних працівників, обдаровані студенти змушені терпіти тих викладачів, які недостатньо кваліфіковані навіть для навчання «середніх» студентів, не говорячи вже про обдаровані.

Отже, метою цього дослідження є  визначити придатність викладача для роботи з обдарованими й талановитими студентами, спираючись на прогресивний досвід США як однієї з провідних країн  по роботі з обдарованою та талановитою молоддю.

        Для досягнення цієї мети необхідно вирішити наступні задачі:

1.Ознайомитися із новітніми досягненнями педагогіки у галузі розробки критерій відбору викладачів для роботи з обдарованою молоддю.

2.Дослідити провідний досвід використання методики тренінгу викладачів для  навчання обдарованої молоді.

      3.Визначити  принципи відбору викладачів для роботи з обдарованою молоддю.

Актуальність цієї роботи визначається можливістю складання програми тренінгу викладачів для успішної роботи з обдарованою молоддю, враховуючи загальні вимоги та принципи до складання  таких програм.

Новизна роботи полягає в тому, що вона є спробою проаналізувати та узагальнити основні принципи, закони та методи, що висуваються до підбору матеріалу до складання програм тренінгу викладачів для роботи з обдарованою молоддю.

Згідно з Енрліхом В. (Enrlich V., 1978, p. 202) для роботи з обдарованою молоддю викладач повинен мати такі якості:

1)  бути доброзичливим і чуйним;

2) розбиратися   в   особливостях   психології обдарованої молоді, відчувати їхні потреби й інтереси;

3)     мати досвід роботи;

4)     мати   високий   рівень   інтелектуального розвитку;

5)  мати широке коло інтересів й умінь;

6)  мати освіту в певній галузі додатково до педагогічної;

7)  бути готовим до виконання обов'язків, пов'язаних з навчанням обдарованих студентів;

8)  мати живий й активний характер;

9)  мати почуття гумору (але без схильності до сарказму);

10) проявляти гнучкість, бути готовим до перегляду своїх поглядів і постійного самовдосконалення;

11)  мати   творчий,   можливо,   нетрадиційний особистий світогляд;

12)  мати гарне здоров'я й життєстійкість;

13) мати спеціальну післядипломну підготовку до роботи з обдарованими студентами й бути готовим до подальшого придбання спеціальних знань.

Разом із цим варто пам'ятати, що обдарованість, за думкою Енрліха В., розуміється винятково як обдарованість інтелектуальна. Отже, при більше широкому розумінні обдарованості потрібні інші критерії відбору.

Якщо прийняти точку зору Рензуллі Дж. (Renzulli J., 1977, p. 211), який вважав, що обдарованість не можна встановлювати по якомусь одному критерію, наприклад інтелектуальному розвитку, і що вона проявляється в певному наборі взаємозалежних якостей, то можна стверджувати, що й критерії для відбору обдарованих викладачів повинні бути відповідними. Згідно Рензуллі, цей набір якостей включає: а) інтелект вище за середнє (але не обов'язково найвищого) рівня; б) наполегливість і цілеспрямованість; в) творчий початок. Отже, викладач, що працює з обдарованими студентами, повинен проявляти наполегливість, цілеспрямованість і докладність. Дійсно, той викладач, що з легкістю перескакує від однієї системи або методики навчання до іншої і не намагається до кінця розкрити можливості жодної з них, навряд чи може розглядатися як бажаний кандидат у наставники для обдарованих студентів. Викладачі повинні постійно прагнути до розуміння й задоволення інтересів і запитів студентів, що володіють неординарними здатностями. Бішоп У. (Bishop W., 1975, p. 65) відзначав, що гарних викладачів, що працюють із обдарованими студентами, відрізняє прагнення до досягнення поставленої мети або висока цілеспрямованість і наполегливість.

Зрілість є однією з якостей, якими має володіти викладач, але вона не є  тотожною віковій категорії і, за визначенням тлумачного словника, означає «стан повного розкриття, що досягається в процесі розвитку здатностей».

Характерною рисою професійно й емоційно зрілих викладачів є те, що вони завжди чітко усвідомлюють свої цілі та завдання. Такі фахівці вселяють упевненість своїм підопічним і викликають глибоку повагу до себе з боку своїх колег. Вони не побоюються обдарованих студентів, а, навпаки, охоче приймають виклик з боку останніх. Зрілі викладачі мають великі знання й досвід у застосуванні методик і стратегій навчання, завжди можуть знайти потрібний підхід до будь-якої людини.

        Емоційна стабільність є ще одним критерієм відбору. Як показують спостереження, викладач, що відчуває вантаж невирішених проблем особистого характеру, звичайно буває не найкращим наставником для будь-якого студента, і особливо для обдарованого, тому що проникнення в складний характер такого індивіда, розуміння його особливих інтересів і потреб вимагає більших емоційних витрат, а це важке навантаження навіть для людей зі стійкою нервовою системою. Обдаровані студенти мають потребу в гідних зразках для наслідування, тому викладачам необхідно бути зібраними й добре володіти своїми емоціями й почуттями.

Ще однією важливою якістю, якою повинен володіти педагог, є чуйність, тобто чутливість до переживань і потреб інших. Ця якість має особливе значення при навчанні обдарованої молоді, яка досить чутлива. Найчастіше вони схильні ставити перед собою непосильні завдання і, коли не вдається їх виконати, сильно засмучуються. Складності, що виникають при взаєминах і нерозумінні навколишніх, також досить гостро сприймаються ними. Викладачеві, що працює з такими студентами, дуже важливо вміти вникнути в причину їхніх занепокоєнь і допомогти впоратися зі своїми почуттями. Подібний вид підтримки допомагає студентам розвивати свої здатності й одночасно успішно справлятися із проблемами, що встають перед ними.

Викладач, який працює з обдарованою молодю, повинен уміти розрізняти індивідуальні риси в здатностях своїх вихованців й відповідно до них видозмінювати процес навчання. Навіть якщо викладач працює з досить однорідним класом обдарованих студентів, то й у цьому випадку унікальні здатності й потреби кожного з них вимагають особливого підходу. У більшості випадків, однак, обдаровані студенти перебувають у загальній масі, і тому діапазон індивідуальних розходжень тут особливо великий.

Готовність педагога працювати з обдарованими студентами визначається наявністю в нього теоретичних знань і практичного досвіду. Основним елементом спеціальної підготовки викладача є його стажування в групі, де обдаровані студенти становлять лише частину загального колективу. Вихідним моментом є те, що в групах, що укомплектовані студентами з різними здатностями й можливостями, повинні працювати тільки ті викладачі, які мають для цього всі необхідні якості. Багато фахівців в області навчання обдарованої молоді вважають за доцільне спеціалізоване практичне стажування викладацького складу (Feldhausen J., 1977; Frasier M., 1977; Jenkins R., Stewart E., 1979; Maker C., 1975; Nix J., 1976).

Дослідники й фахівці Сполучених Штатів Америки в області підготовки кадрів для навчання обдарованих студентів розробили ряд положень щодо знань і навичок, якими повинні володіти викладачі. Ці положення є основою для розробки програм підготовки таких фахівців. З метою визначення кваліфікаційних характеристик, необхідних для роботи з обдарованими студентами, К.Сілі (Seeley K.,1979, p. 214) розіслав спеціальні анкети в педагогічні навчальні заклади штату Колорадо. На підставі отриманих відповідей був складений наступний список професійних умінь:

1)  уміння будувати навчання відповідно до результатів діагностичного обстеження людини;

2)  уміння модифікувати навчальні програми;

3)  уміння стимулювати  когнітивні здатності студентів;

4)  уміння працювати по спеціальному навчальному плані;

5)  уміння консультувати студентів.

Є підстави сподіватися, що в недалекому майбутньому з'являться такі програми по підготовці педагогічних кадрів для системи навчання обдарованих студентів, які дозволять робити ретельний відбір кандидатів залежно від їх особистих і професійних якостей як в США, так і в нашій країні. Такий відбір кандидатів є гарантією того, що навчання в рамках цієї програми зможуть продовжити тільки найбільш вмілі фахівці, які із завершенням підготовки здатні стати кваліфікованими наставниками дарувань.