Педагогічні науки, секція №5

Андрющенко Б.Ф.

Донецький інститут соціальної освіти

Змістовність мовної підготовки за модульною системою

Загальну мету у навчанні іноземних мов можна визначити як формування у студентів іншомовної комунікативної компетенції в галузі читання, говоріння, аудіювання та письма. Реалізація поставлених задач здійснюється завдяки комплексно-інтегрованому підходу, який забезпечує рівноправність усіх видів мовленнєвої діяльності[1]. Звісно, що мовна підготовка потребує певних зусиль і часу, але кількість годин обмежена. Такі обставини змушують викладача до інтенсивного пошуку прийомів, розробки різноманітних методичних матеріалів та оптимального їх використання. Виникає необхідність знаходити відповідні форми організації, методи, прийоми і засоби викладання, а також структурні елементи для кожного виду занять – це й мотивація роботи, й активізація базових знань, систематизація вивченого матеріалу та оцінювання діяльності студентів.

Саме тому під час планування і складання робочої програми ми звернулися до елементів кредитно-модульного навчання, де під модулем розуміється логічна завершеність  тематичного  матеріалу, а також контроль знань та вмінь. Змістовна характеристика модуля визначається:

-         структурною схемою дисципліни;

-         темою та її мовним / мовленнєвим матеріалом;

-         формою навчання та самостійною індивідуальною роботою;

-         кількістю годин;

-         формою контролю та рівнем оцінювання.

Як одиниця навчання модуль характеризується:

-         ціллю роботи (мовленнєвий та мовний аспекти);

-         етапами роботи над базовим  матеріалом (введення, активізація, тренування, практика, контроль);

-         формою виконання (письмові, усні вправи, індивідуальна / самостійна робота).

Планування та ретельна методична організація занять спрямовані на              послідовність пророблення матеріалу та його засвоєння. Разом з цим студент набуває індивідуальний темп опрацювання.

Так на етапі базової підготовки важливо направити увагу учня на місця,

   що викликають труднощі. Вправи добираються на рівні зразку або вербальних опор. Останні впливають на активізацію та оволодіння лінгвістичними структурами і призвані стимулювати усне мовлення. Типи і види навчальних   завдань спрямовані на:

-         засвоєння лексичного, граматичного матеріалу;

-         розвиток адекватного читання;

-         активізацію монологічного / діалогічного висловлювання.

Формалізація контролю сприяє об’єктивності процесу, тому подальша система тренування лексичного/ граматичного  матеріалу надається у вигляді тестів, кожен з яких розрахований на забезпечення навчальної та контролюючої функції [2].

В межах тематичного модуля визначаються види діяльності студента, які оцінюються за рейтинговою системою в балах. Тестовий характер контролю значно полегшує перевірку знань, набуває прозорості та надає можливості встановити критерії оцінок з мовленнєвої діяльності: аудіювання, читання, тематичної ситуації.

Для кожної з означених функцій встановлюється кількість фразових одиниць в діапазоні від 15 до 2 речень, які оцінюються в балах. За максимальну кількість фраз надається 25 балів, що є найкращим результатом і атестується за національною шкалою оцінок як відмінно. Оцінювання проводиться на різних етапах впродовж всього курсу навчання. Воно охоплює вступне, поточне та підсумкове оцінювання.

Поточне оцінювання визначає досягнутий студентом рівень навичок/вмінь  та якість засвоєння навчального матеріалу.

Рубіжне оцінювання здійснюється наприкінці модуля /семестру, для діагностики рівня сформованості комунікативної компетенції.

Результати контролю знань з мовної та мовленнєвої компетенції, робота під час практичних занять (відповіді, виконання вправ), участь в олімпіадах і наукових конференціях, написання рефератів тощо становлять базу для рейтингового розподілу балів за стобальною шкалою.

Таким чином, на підставі модульного планування змісту навчання та навчальних дій ми намагалися позначити шляхи вивчення іноземних мов, викладання, оцінювання.

 

ЛІТЕРАТУРА:

1.        Загальноєвропейські рекомендації з мовної освіти. – Київ: Ленвіт, 2003. – 273 с.

2.        Андрющенко Т.Ф. Шляхи розширення практичних вмінь в системі модульного навчання. Актуальні проблеми викладання іноземних мов у вищій школі. Збірник наукових праць Вип. 8 – Донецьк: ДонНУ,

2006. с. 12-16.


ДОВІДКА ПРО АВТОРА

Прізвище, ім.`я, по-батькові: Андрющенко Б.Ф.

Посада: Старший викладач кафедри іноземних мов

Організація: Донецький інститут соціальної освіти (ДІСО), вул.Університетська, 2 роб.тел. 385-61-44

Домашня адреса: 83048 м. Донецьк, вул. Артема, буд.149, кв.29, дом.тел. 311-33-90