ПЕДАГОГІЧНІ НАУКИ

(5. Сучасні методи викладання)

 

ХАЗІН Г.А., канд. фіз.-мат. наук

Уманський державний педагогічний університет ім. П.Тичини

 

ОСОБЛИВОСТІ ВИКЛАДАННЯ МАТЕМАТИЧНИХ ДИСЦИПЛІН У ПЕДАГОГІЧНИХ ВНЗ

 

Одним з найважливіших стратегічних завдань на сучасному етапі модернізації системи вищої освіти України є забезпечення якості підготовки фахівців на рівні міжнародних вимог з метою інтеграції України в Європейський освітній простір.

Одним із інструментів такої глобалізації є Болонський процес. Участь вищої освіти України у Болонських перетвореннях спрямована на її розвиток і набуття нових якісних ознак, а також на збереження кращих традицій і підвищення якості вже існуючих національних стандартів освіти. Останнє є дуже важливим тезисом, якщо брати до уваги, що до недавнього часу національна освіта займала далеко не останнє місце у світі. Тому переходячи  на кредитно-модульну систему навчання, важливо не зашкодити нашій освіті, а зберегти елементи власних конкурентних переваг та приростити їх кращими перспективними надбаннями світової практики.

Очевидно, що єдиний освітній простір передбачає перш за все уніфіковані навчальні програми з відповідних дисциплін. Але співвіднести між собою навчальні програми, що використовуються у різних країнах Європи, з точки зору переліку навчальних дисциплін ще не достатньо для взаємної «прозорості» різних навчальних систем. Необхідно впевнитись, що аналогічні програми в різних навчальних закладах дають порівнянні за об’ємом та глибиною знання та вміння.

На сучасному перехідному етапі всі навчальні заклади країни включені у розробку навчальних програм за вимогами кредитно-модульної системи навчання. Зміст та структури цих програм повинні зумовити посилення ролі самостійної роботи студентів та удосконалення педагогічних методик, впровадження активних та інтерактивних технологій навчання з метою підвищення якості освіти.

Але при викладанні математичних дисциплін тут є певні особливості.

Збільшення об’єму навчальної інформації при суттєвому скорочені аудиторних годин призводить до того, що пересічний студент не завжди засвоює базові фундаментальні математичні поняття на належному рівні, не кажучи вже про більш складні та досить абстрактні питання математичних курсів. Необхідно шукати джерела активізації творчого потенціалу студентів, необхідно готувати їх до продуктивної самостійної роботи. Виділимо деякі аспекти, які стосуються особливостей викладання математичних дисциплін у педагогічному ВНЗ.

1) Неможна просто викладати навчальний материал, потрібно вчити аналізувати, узагальнювати, обґрунтовувати.

2) Важливо збільшувати питому вагу самостійної роботи студентів через індивідуальні і колективні домашні завдання та комплексні розрахунково-графічні роботи. Завдання передбачають самостійне опрацювання деяких тем навчального матеріалу, самостійне розв‘язування завдань різних рівнів складності, які за змістом охоплюють програмний матеріал, викладений протягом 1-2х  практичних занять або цілого модуля, з подальшим контролем знань у формі колоквіумів, письмової контрольної роботи тощо (процес самостійної роботи студентів повинен бути керованим). При цьому студентам повинен бути доступним інтерактивний комплекс навчально-методичного забезпечення кожної дисципліни (ІКНМЗД). Слід зазначити, що такі форми самостійної роботи є не новими, а традиційними у класичних університетах та педагогічних ВНЗ.

3) Форма занять повинна бути комбінованою. Іноді потрібно поєднувати традиційну лекцію з виступами студентів, лекції з застосуванням засобів мультимедіа; розв‘язування задач; виконання завдань із використанням комп‘ютерних математичних пакетів.

4) Необхідно вчити студентів працювати з навчальною літературою, розвивати навички розшифровки стислих доведень.

5) Важливо виховувати у студентів прагнення до самостійної дослідницької діяльності через виконання навчальних проектів.

Таким чином, на заняттях з математичних дисциплін знання повинно виступати не як готовий результат, а як результат певного роду дослідницької діяльності, і саме ця діяльність та її способи повинні стати предметом засвоєння шляхом її активного відтворення у співпраці студентів між собою та з викладачем, який організовує та направляє цей процес.

На кафедрі вищої математики Уманського державного педагогічного університету програми навчальних дисциплін розроблені у відповідності до Освітньо-професійної програми підготовки бакалавра зі спеціальності «6.010100 Педагогіка і методика середньої освіти. Математика» напряму підготовки 0101 Педагогічна освіта (Галузевий стандарт вищої освіти).

Відповідно до програм зміст навчальних дисциплін розподіляється на модулі (1-3 за семестр). Модуль (розділ, підрозділ) навчальної дисципліни містить окремі змістові модулі (теми) аудиторної і самостійної роботи. Кожен вид самостійної роботи студентів, кожен змістовий модуль, а також модуль мають бути оцінені. Оцінювання відбувається систематично. Студент інформується про результати оцінювання навчального модуля, як складової підсумкового оцінювання засвоєння навчальної дисципліни.

Підсумкове оцінювання засвоєння навчального матеріалу дисципліни визначається без проведення семестрового екзамену (заліку) як інтегрована оцінка засвоєння всіх змістових модулів. Підсумковий контроль може здійснюватись за бажанням студента з метою підвищення рейтингу на один оціночний рівень за шкалою оцінювання.