Педагогічні науки

1. Дистанційна освіта

Жарікова Л. М., Марченко Н.В.

кафедра іноземних мов Сумського національного аграрного університету

Особливості дистанційної освіти

Ключовими категоріями в дидактиці, як відомо, є навчання і освіта. Дистанційне навчання і дистанційна освіта – нове явище у педагогіці. Дослідження змісту науково-педагогічної і навчально-педагогічної літератури, нормативно-правових документів щодо освіти, а також текстів журнальних статей і багатьох виступів, на конференціях і семінарах, показали, що відсутнє єдине тлумачення сутності і змісту цих понять, навіть щодо традиційного освітнього процесу, не кажучи вже про ДО. Дистанційна освіта – це система, в якій реалізується процес дистанційного навчання і здійснюється індивідуумом досягнення і підтвердження освітнього цензу. ДО органічно вписується в систему неперервного навчання і відповідає принципу гуманістичності, згідно якого ніхто не має бути позбавлений можливості вчитися з причини бідності, географічної або тимчасової ізольованості, соціальної незахищеності або неможливості відвідувати освітні заклади в силу фізичних недоліків або зайнятості виробничими та особистими справами.

         Потенційними споживачами ДО є:

-         особи всіх віків, що проживають в малоосвоєних регіонах, віддалених від вузівських центрів;

-         спеціалісти, що вже мають освіту і бажають підвищити свою кваліфікацію, придбати нові знання або отримати другу освіту;

-         обширний контингент споживачів освітніх послуг, які готуються до вступу в вузи;

-         особи, які не мають можливості освітні послуги в традиційній системі освіти в силу обмеженої пропускної можливості цієї системи, неможливості сумісництва навчання  з роботою (сільські мешканці, вахтовики, і т.д.);

-         особи, які проходять дійсну строкову службу в рядах збройних сил України, а також офіцери, що звільнюються в запас, та члени їх сімей;

-         особи, що мають медичне обмеження на отримання регулярного навчання в стаціонарних умовах ( які потребують навчання на дому);

-         суб’єкти і об’єкти пенітенціарної системи (ув’язнені та обслуговуючий персонал);

-         особи, які бажають одержати освіту в закордонних освітніх закладах;

-         іноземні громадяни, які бажають отримати освіту в Україні, але не мають можливості приїхати на навчання по різним причинам;

-         особи, які бажають виконати спеціальні освітні програми, що складаються з курсів, предоставлених різними навчальними закладами, в тому числі і в інших країнах.

 

Особливості дистанційної освіти:

1.     Гнучкість. Студенти займаються в зручний для себе час, в зручному місці і в зручному темпі. Кожен може навчатися стільки, скільки йому особисто необхідно для освоєння курсу дисципліни і отримання необхідних знань з вибраної дисципліни.

2.     Модульність. В основу програм ДО закладається модульний принцип. Кожна окрема дисципліна (навчальний курс), яка засвоєна студентом, адекватна по змісту певній предметній області. Це дає змогу з набору незалежних навчальних курсів формувати навчальний план, який відповідає індивідуальним або груповим потребам.

3.     Паралельність. Навчання може проводитися при суміщенні основної професійної діяльності з навчанням, тобто без відриву від виробництва.

4.     Дальнодія. Відстань від місцезнаходження студента до освітнього закладу (при умові якісної роботи зв’язку) не є перешкодою для ефективного навчального процесу.

5.     Асинхронність . Мається на увазі той факт, що в процесі навчання викладач і студент працюють за зручним для кожного розкладом.

6.     Масовість. Кількість студентів не є критичним параметром.

7.     Рентабельність. Під цією особливістю мається на увазі економічна ефективність ДО.

8.     Викладач. Мова йде про нові ролі і функції викладача.

9.     Студент. Вимоги до студента значно відрізняються від традиційних.

10. НІТ (нові інформаційні технології). В ДО використовуються всі види інформаційних технологій, але переважно нові інформаційні технологій, засобами яких є комп’ютери, комп’ютерні сітки, мультимедіа системи і т.д.

11. Соціальність. ДО у певній мірі знімає соціальну напруженість, забезпечує рівні можливості отримання освіти незалежно від місця проживання і матеріальних умов.

12. Інтернаціональність. ДО забезпечує зручну можливість експорту та імпорту освітніх послуг.

Названі особливості  визначають і переваги ДО перед іншими формами отримання освіти, але одночасно пред’являє певні специфічні вимоги як до викладача, так і до студента, ні в якому разі не полегшуючи, а іноді збільшуючи трудовитрати й одного, й іншого. ДО знаходиться найближче по характерним і деяким організаційним моментам до заочного навчання (ЗО), але має значні, навіть зовні помітні, відмінності, наприклад, вільний графік при вступі і в процесі навчання; розширені можливості спілкування з викладачем з використанням засобів НІТ, спеціалізовані комплекти засобів навчання для ефективної самостійної роботи та ін. Досвід ЗО може бути дуже корисним для формування системи .