УДК 291:13:7.046.2.

Єрмоленко С.О. Гордійченко В.В.

ЗНТУ

 

            

 

                РУСАЛКИ В ОБРАЗОТВОРЧОМУ МИСТЕЦТВІ Т.Г. ШЕВЧЕНКА

 

 

Тарас Григорович Шевченко не так часто, але звертався до демонологічних образів як в поетичній творчості так і в образотворчій. До поетичних – це такі твори як: «Причинна», «Лілея», «Русалка» та поема «Відьма».

Шевченко на замовлення П. Кочубея виконав малюнок «Русалки» десь у березні 1859 р. в Петербурзі; ймовірно, як ескіз до розписів плафона й стін у будинку замовника (композиція нездійснена!). Роботу виконано на папері сепією і білилом  (33,3х54,4). (Пб.). (Н.р. 1859). На звороті внизу чорнилом напис: «Русалки на ДнЂпрЂ». Рисунокъ Т.Г. Шевченко, пришелъ отъ Петра Александровича Кочубея къ Петру Никитичу. || Кривковичу и отъ него ко мнЂ проф. Андриану Прахову. || 1898 г. Апрель 25 || С.П.Б.

Підставою для датування є спогади М. Білозерського про початок роботи Шевченка над цим малюнком:”Около половины марта 1859 г. Кочубей заказал Шевченку написать четыре картины масляными красками, за что назначил 4 т. руб. сер. Помню два сюжета для этих картин: один – «Як русалки місяць ловлять», а другий про Сомка Мушкета”. 12 квітня 1860 р. Шевченко в листі до М.Я. Макарова згадував про цей малюнок:Попросіть у Перта Аркадьєвича (Кочубея) до осени мой рисунок «Русалки». Я хочу дещо поправить и выгравировать к выставке. Если можно, то подателю сего вручите рисунок.”

Є три етюди до цього малюнка: 1) «Русалка». Етюд. Тонований папір, вугіль, білило (36,9х28,8). (Пб.). (Н.р. III. 1859). Справа вгорі чорнилом позначено: 113.3. 2) «Русалка». Етюд. Тонований папір, вугіль, білило (36х28,3). (Пб.). (Н.р. III. 1859). Справа вгорі чорнилом позначено: №113.3. 3) «Русалка». Етюд. Тонований папір, вугіль, білило (34,5х55,8). (Пб.). (Н.р. III. 1859). Справа вгорі чорнилом позначено: 113.1. Всі вони зберігаються в НМШ.

Натурщиками для композиції «Русалки» були О. Соколенко – кріпачка кн. В.Ф. Голіцина та Б.Г. Суханов-Подколзін (у майбутньому полковник, якого Шевченко вчив ще й малювати).

У статті Є. Середи «Основні хронологічні дати життя і творчості Т.Г. Шевченка» («Літературна критика», 1939, №2-3, с.204) невірно зазначено, що малюнок є копією з роботи К. Брюлова, а також помилково зараховано його до гравюр, поданих Радою Академії художеств на здобуття академіка.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                            69063, Запоріжжя

                                                                                                                                                       вул. Жуковського,

                                                                                                                                                       б.60, к.707-б.

                                                                                                                                                       тел.0612.769-82-85.