Ветеринарія

Зооінженерія

УДК 636.2.086:664.784

Консервування вологого зерна кукурудзи мелясою з використанням ефекту дифузії та його продуктивна дія при згодовуванні коровам та молодняку великої рогатої худоби

 

         Костенко В.М., Степанюк Т.В., Перебийніс В.А.

         Вінницький державний аграрний університет

 

         Зерно кукурудзи в центральних та північних регіонах України не завжди дозріває до повної стиглості і часто збирання проводиться при високій вологості (25-40%), що не дозволяє його зберігати тривалий час. Для забезпечення рівня вологості, при якому зерно кукурудзи зберігається, його потрібно висушувати або консервувати. Сушіння зерна високозатратна процедура, а існуючі способи консервування мають певні недоліки. Консервування в анаеробних умовах підвищує кислотність, що не дозволяє його згодовувати всім видам сільськогосподарських тварин.

         Запропонована нами технологія заготівлі вологого зерна кукурудзи мелясою з використанням ефекту дифузії є простою у виконанні та ефективною у використанні при годівлі великої рогатої худоби.

         Суть її заключається в слідуючому. На дно та по бокам траншеї стелиться синтетична плівка і поливається шаром меляси висотою 2-3 см, яку засипають 15-ти сантиметровим шаром розмеленого вологого зерна кукурудзи, зверху кукурудзи стелиться 5-ти сантиметровий шар меляси, яку знову вкривають 15-ти сантиметровим шаром розмеленого зерна кукурудзи і так, чергуючись до верху траншеї, яку закривають синтетичною плівкою, краї присипають землею, а зверху кладуть дошки, або використані автомобільні покришки. Меляса згідно закону дифузії проникає в розмелене зерно кукурудзи і підвищує в ньому вміст цукру до 20 % , який шляхом припинення ферментації та припинення руйнування аеробними і анаеробними мікроорганізмами крохмалю консервує вологе зерно кукурудзи.

         Розкриття сховища консервованого зерна мелясою проводиться поступово, в залежності від кількості його споживання.

         Консервоване зерно зберігалось протягом 3-х місяців, після чого його протягом 60 днів згодовували коровам та протягом 90 днів молодняку великої рогатої худоби.

         Паралельно відбирали середні проби зерна для проведення лабораторних аналізів.

         Дослідження показали, що зерно мало світло-коричневий колір, приємний запах меляси та солодкий смак.

         Хімічний склад зерна, величину рН водної витяжки та наявність органічних кислот визначали за загально прийнятими методиками.

         Законсервоване мелясою вологе зерно кукурудзи мало рН 5,73  проти 3,85 у зерні кукурудзи законсервованому без меляси. Вміст органічних кислот у зерні з мелясою був майже в 4 рази менший, ніж у зерні без меляси.

         Продуктивна дія консервованого вологого зерна кукурудзи мелясою вивчалась при згодовуванні коровам та молодняку великої рогатої худоби на відгодівлі.

         Для проведення науково-господарського досліду на дійних коровах було сформовано дві групи корів з урахуванням віку, живої маси, лактації, удою та фізико-хімічних показників молока (жирності, білку та густини).

         Науково-господарський дослід продовжувався на протязі 60-ти днів. Корови дослідної групи мали середньодобовий надій 13,31 кг  проти 11,7 кг контрольної групи, що на 1,61 кг або 13,8% більше. Вміст жиру був на 0,08% вищий, білку - на 0,1%. Затрати корму на 1 кг молока в дослідній групі були на 0,15 кормових одиниць менші.

         Науково-господарський дослід на молодняку великої рогатої худоби проводився на протязі 90 днів. Для досліду було відібрано 2 групи бичків чорно-рябої породи віком 14-16 місяців. Жива маса бичків контрольної групи на початку досліду становила 296,5 кг, в кінці досліду 374,6 кг, середньодобовий приріст становив 868 г, жива маса бичків дослідної групи на початку досліду становила 295,8 кг, в кінці досліду 379,08 кг, середньодобовий приріст становив 925 г, що на 6,6% більший.

         Вивчалась перетравність кормів, баланс азоту та фосфору, гематологічні показники. В кінці досліду проведено контрольний забій тварин.

         Суттєвої різниці між групами в показниках, що вивчалися не встановлено. Затрати корму на 1 кг приросту в дослідній групі були на 0,46 кормових одиниць менші.

 

         Висновок. Використання меляси для консервування вологого зерна кукурудзи сприяє отриманню нового корму, який отримав назву “солодка кукурудза” з рН 5,73 і вмістом органічних кислот в 4 рази меншим, ніж у вологому зерні кукурудзи, з більшою продуктивною дією. При його згодовуванні удій на корову підвищується на 13,8 відсотків, середньодобовий приріст на 6,6 відсотки.

 

Джерела інформації

1.      Кулик М.Ф., Петриченко В.Ф., Засуха Т.В. та ін. Нові консерванти і технології кормів. Вінниця “Тезис”. 2004.- 320 с.

2.      Зберігання і переробка продукції рослинництва. Навч. посібник / Г.І.Подпрятов, Л.Ф.Скалецька, А.М.Сеньков, В.С.Хилевич. – К.: Мета, 2002. – 495 с.: іл.

3.      Кулик М.Ф., Петриченко В.Ф., Глушко Л.Т. та ін. Консервант вологого зерна “Бергель”: Деклараційний патент на винахід 15698 U Україна, МПК 6 А 23 К 3 /00./ - №4 200600102 : Заявл. 03.01.2006; Опубл. 17.07.2006, Бюл. №7.

 

Доктор с.-г. наук, професор ВДАУ                                  В.М.Костенко

Асистент ВДАУ                                                                 Т.В.Степанюк

Технолог-дослідник ВДАУ                                               В.А.Перебийніс

Костенко Володимир Миколайович, доктор с.- г наук, професор ВДАУ, м. Вінниця, вул. Л.Толстого 21, кв. 33, 21018, тел. 0432 - 35-92-55.

 

Степанюк Тетяна Василівна, асистент ВДАУ, м. Вінниця, вул. Сонячна 1 кв.19, 21008, моб. тел. 80963619585

 

Перебийніс Володимир Анатолійович, технолог-дослідник ВДАУ, м. Вінниця, вул.. Іванова 3, кв. 75, 21018, моб. тел. 80975068035,VOVA80-Y@ amik. Ru