Экономические науки/4.Инвестиционная деятельность и фондовые рынки.

 

Аспірант Кудрявцев В.М.

Харківський національний автомобільно-дорожній університет

Класифікація міжнародних інвестицій

 

Якщо ринкове господарство уявляти як специфічний живий організм, то роль кровоносної системи в ньому будуть виконувати інвестиції. З розвитком ринкової економіки, посиленням тенденції до інтернаціоналізації та глобалізації господарських зв'язків всезростаючого значення в цій системі набуває міжнародний рух інвестицій [1, с. 77].

Докладне розкриття економічної природи та багатоаспектності прояву інвестицій пов’язане з актуальною задачею удосконалення їх класифікації. Незважаючи на те, що дослідниками цієї проблеми пропонується безліч класифікацій інвестицій за різними ознаками [2-5], і всі вони, на наш погляд, мають право на існування як у науковому, так і практичному плані, жодна з них не є універсальною та цілком достатньою для докладного представлення та аналізу інвестицій.

У цілому міжнародні інвестиції як об'єкт системного аналізу та обліку характеризуються різною інституційною природою (державні, приватні, міжнародних організацій, змішані), цільовою орієнтацією (прямі і портфельні), певними видами (іноземна і національна валюти, рухоме і нерухоме майно, грошові вимоги, цінні папери, права інтелектуальної власності, права на господарську діяльність, послуги), формами (100 % інвестиція, часткова участь у підприємстві, придбання рухомого та нерухомого майна, концесії), джерелами (первинні і реінвестиції), величиною і термінами інвестування.

Таким чином, на підставі проведеного дослідження та узагальнення наявного теоретичного базису з питань місця й ролі міжнародних інвестицій в економічній системі, упорядкування наявних схем й уточнення певних класифікаційних ознак пропонується використання наступної систематизованої класифікації міжнародних інвестицій (рис. 1.).

 

            Рис.1. Класифікація міжнародних інвестицій за різними ознаками

 

На нашу думку, запропонована класифікація, комплексна, продумана й обґрунтована в науковому плані, представляє інтерес для теоретичних досліджень і дає можливість зрозуміти економічну сутність та багатоаспектну природу міжнародних інвестицій, а також відбиває найбільш значимі їх ознаки. Перевага наведеної класифікації полягає в тому, що вона дозволяє уточнити теоретичний базис та систематизувати наукову термінологію з метою побудови дієвої системи прийняття рішень для забезпечення ефективного й цілеспрямованого управління інвестиційною діяльністю. Відзначимо також, що дана класифікація, будучи цілісною й завершеною, не є абсолютно вичерпною та в подальшому може бути розвинена відповідно до нових потреб або цілей інвестування.

З огляду на зазначене, маємо можливість зробити висновок про теоретичне й практичне значення розробленої класифікації міжнародних інвестицій та доцільність її застосування в умовах вітчизняного економічного простору під час обґрунтування процесу інвестування.

 

Література:

  1. Семенов А. Международные прямые инвестиции // Экономика Украины.
  2. Міжнародна інвестиційна діяльність. Д. Г. Лук'яненко, Б. В. Губський, О. М. Мозговий та ін.; За ред. д-ра екон. наук, проф. Д. Г. Лук'яненка. — К.: КНЕУ, 2003. — 387 с.
  3. Сазонець І.Л., Джусов О.А., Сазонець О.М. Міжнародна інвестиційна діяльність. — Київ: Центр навчальної літератури, 2003. — 156 с.
  4. Мельник В.В., Козюк В.В. Міжнародна інвестиційна діяльність. — Тернопіль: Карт-бланш, 2003. —249 с.
  5. Бредіхін В.М., Близнюк А., Покатаєва К.П., Попкова К. Міжнародні інвестиції — Харків: 2007. — 298 с