К.е.н., доцент Ангеліна І.А., Земелєва Т.С.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Етичні вимоги до професії аудитора

Курс України на євроінтеграцію зумовлює необхідність суттєвих змін у багатьох сферах економіки через відповідну адаптацію законодавства та стандартів діяльності, в тому числі й у сфері аудиту.

Незалежні аудитори допомагають забезпечити цілісність та ефективність фінансових звітів, які надаються державним органам для здійснення функцій державного контролю, фінансовим установам в якості часткового підтвердження кредитоспроможності, та акціонерам – для залучення капіталу і підтвердження ефективності його використання, ставлення та поведінка аудиторів при наданні послуг впливає на економічний добробут їх співтовариства і країни в цілому. Крім того, кримінальність та корумпованість суспільних відносин позначається і на професії аудитора, тобто існує високий тиск здійснити навмисно професійну помилку. Для уникнення таких помилок аудитор має керуватися етичними вимогами до його професії, що підвищить довіру суспільства до професії аудитора.

Метою даної роботи є застосування на сучасному етапі розвитку основних етичних принципів аудитора.

Професійна етика аудитора – сукупність норм поведінки аудитора, принципи, які повинні дотримуватися їм під час здійснення професійної діяльності.

Довіра до представників даної професії залежить від її стану в суспільстві та відповідності необхідному професійному рівню.

Загальні етичні вимоги до професії аудитора вперше були згадані у Законі України „Про аудиторську діяльність”, в якому були передбачені обов’язки аудиторів щодо високого рівня якості послуг, конфіденційності отриманої під час проведення аудиту інформації, обмеження діяльності наданням аудиторських послуг та іншими видами робіт, які мають безпосереднє відношення до надання аудиторських послуг, а також спеціальні вимоги щодо забезпечення незалежності аудиторів [1].

Аудиторська палата України,  усвідомлюючи відповідальність аудиторської  професії  перед  суспільством  і  виконуючи  головні завдання,  покладені  на  неї  Законом  України  "Про  аудиторську діяльність",  що  полягають  у   сприянні   розвитку незалежного  аудиту в державі прийняла рішення N 73 від 18 грудня 1998, починаючи з 1 січня  1999 року  затвердити і ввести в дію Кодекс професійної етики аудиторів України [2]. Цей Кодекс запроваджує правила надання аудиторських послуг та фундаментальні принципи етики, яких мусить дотримуватися аудитор. Викладені у ньому норми і фундаментальні засади обов'язкові для виконання усіма аудиторами під час надання ними аудиторських послуг.
Саме Кодекс етики дав можливість багатьом аудиторам усвідомити, в чому полягає місія аудиту, чим він відрізняється від ревізії або податкової перевірки, оскільки, дотримуючись його аудитори могли бути впевненими, що їх не буде звинувачено в недбайливому виконанні своїх професійних обов’язків.

Згідно з Кодексом  метою професії незалежного аудитора є забезпечення високого фахового рівня послуг для досягнення максимальної ефективності праці, спрямованої на задоволення потреб українського суспільства.

Для досягнення мети, що стоїть перед аудитором, він зобов'язаний дотримуватися таких фундаментальних засад етики: чесність та об’єктивність; професійна компетентність та належна ретельність; конфіденційність; професійна поведінка, що відповідає добрій репутації професії; надання послуг згідно з відповідними технічними і професійними стандартами.

Принцип чесності передбачає не просто чесність, а й справедливе ведення справ, згідно з чинним законодавством, правдивість. Об'єктивність є поєднанням неупередженості, інтелектуальної чесності та відсутності конфлікту інтересів. Аудитори не повинні удавати, що вони мають досвід або експертні знання, якими насправді не володіють.

Аудитору слід виконувати послуги з належною ретельністю, компетентністю та старанністю. Він повинен постійно підтримувати професійні знання та навички на рівні, потрібному для надання клієнту професійних послуг компетентної особи, яка спирається на сучасні методи роботи, тенденції у практиці, сучасне законодавство. Аудитор повинен постійно підтримувати рівень своєї компетентності: вивчати закони, стандарти, інструкції, набувати досвіду роботи. Підвищення професійної компетентності досягається тим, що аудитори щорічно обов'язково проходять перепідготовку по 40-годинній програмі із проходженням тестування за результатами перепідготовки.

Принцип конфіденційності полягає в тому, що аудитор не повинен розкривати інформацію, отриману під час роботи у клієнта. Це зобов'язання продовжується і далі, після завершення договірних відносин з клієнтом. Конфіденційність також вимагає, щоб аудитор, який одержує інформацію при наданні професійних послуг, не використовував цю інформацію для особистої вигоди або вигоди третьої сторони.

Довіра громадськості до аудиторів багато в чому залежить від їх професійної поведінки. Професійний аудитор повинен діяти так, щоб це відповідало добрій репутації професії і утримуватися від поведінки,  дискредитуючої професію.

Аудитори повинні надавати свої послуги згідно з відповідними технічними і професійними стандартами. При цьому вони повинні дотримуватися стандартів, які поширюють Міжнародна федерація бухгалтерів, Комітет з Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку, професійний орган чи інший регулюючий орган, відповідне     законодавство.

В контексті професії етичні принципи практикуючого аудитора реалізуються через канонічний для професії принцип – незалежність думки та незалежність поведінки. Тобто принципи професійної етики аудитора реалізуються в двох векторах (мал.1) [3]. Кодекс етики розглядає незалежність аудитора не як без підпорядкованість або неврегульованість діяльності, а як відсутність стороннього впливу або загрози такого впливу на об’єктивність думки аудитора стосовно предмету аудиту.

 

Отже, поряд із дотриманням технічних стандартів та положень, що регулюють аудиторську практику, аудитори повинні керуватися етичними вимогами, що покликані забезпечити впевненість суспільства у відповідності їх професійної поведінки вимогам незалежності, професійної обізнаності та майстерності, компетентності та старанності. Для забезпечення виконання цих принципів кожна аудиторська фірма, кожен аудитор мають розробити та виконувати для конкретних обставин своєї професійної практики внутрішні стандарти та положення з професійної етики.

Подальші дослідження авторів направлені на більш детальне вивчення Кодексу професійної етики аудитора.