Аксютіна А.О. 

        Науковий керівник: к.е.н, доцент  Алєксєєв С.Б.

     Донецький національний університет економіки і торгівлі

                        ім. Михайла Туган-Барановського

Організація процесу управління фінансовими результатами  на підприємстві.

 

Постановка ефективного фінансового менеджменту на великих підприємствах, як правило, вимагає корінної перебудови механізму управління всього підприємства в цілому.

Насамперед, це пояснюється тим, що великі підприємства несуть у собі стиль управління, що залишився із часів планової економіки. Основним критерієм успішності діяльності соціалістичної системи було виконання за будь-яку ціну плану виробництва. Відповідно, для керівника підприємства головним завданням було здійснення державного замовлення по виробництву продукції, а не одержання прибутку. Тому визначальним фактором була налагодженість системи управління виробництвом, фінансове управління відігравало другорядну роль.

В умовах ринкової економіки відбувається зсув акценту із чисто виробничого планування на планування фінансове, відповідно до цього повинна мінятися структура й спрямованість інформаційних потоків. Однак існуючий управлінський облік не дає можливості:

·        Оперативно зводити розрізнену фінансову інформацію воєдино;

·        Визначати вплив центрів формування доходів і витрат на загальний фінансовий результат.

Управління підприємством у цьому випадку характеризується ознаками системної дезорганізації: надлишок несуттєвої й недолік необхідної й оперативної управлінської інформації, уривчастий контроль в усіх напрямках діяльності підприємства, велика інерція в реалізації управлінських рішень.

Фінансовий менеджмент – являє собою систему принципів і методів розробки і реалізації управлінських рішень, пов’язаних з формуванням, розподілом і використанням фінансових ресурсів підприємства і організацією обігу його грошових коштів[1,с. 33]. Фінансовий менеджмент - невід'ємна частина загальної системи управління підприємством, у свою чергу складається із двох підсистем: об'єкта управління (керована підсистема) і суб'єкта управління (керуюча підсистема).

Як основний об'єкт управління у фінансовому менеджменті виступає грошовий обіг підприємства як безперервний потік грошових виплат і надходжень, що проходять через, розрахунковий і інший рахунки підприємства. Управляти грошовим обігом - значить передбачати його можливі стани в найближчій і у віддаленій перспективі, уміти визначати обсяг і інтенсивність надходження й видатку коштів, як на найближчу дату, так і на довгострокову перспективу.

Щоб визначити очікуваний обсяг і інтенсивність грошового обігу підприємства, необхідно проаналізувати всі істотні сторони й умови здійснення грошового обігу підприємства, процесу кругообігу всього капіталу, руху фінансових ресурсів, стан фінансових відносин підприємства з усіма учасниками комерційної справи.

Таким чином, на перший план при формуванні цивілізованого фінансового менеджменту на підприємстві виходить питання самої технології постановки внутріфірмового управління. Ця велика й кропітлива робота, що включає наступний мінімальний набір заходів:

1.     Перебудова механізму управління всього підприємства з урахуванням вимог фінансової прозорості.

2.     Розробка організаційної структури управління з поділом виробництва на бізнес – одиниці.

3.     Організація роботи фінансової служби таким чином, щоб була можливість одержувати інформацію із всіх напрямків робіт:

·        По об'єктах фінансового управління;

·        По управлінських процесах (планування, аналіз прогноз);

·        По фінансових потоках.

У міру необхідності треба провести методичне оснащення фінансової служби засобами, методами, принципами сучасного фінансового управління, тобто фактично навчити персонал  роботі у нових умовах.

4.     Розробка стандартів управлінського обліку всього підприємства в цілому й для кожної ланки окремо: форми звітності, строки, систему інформаційних потоків, документообігу тощо. Особливо важливо досягти сполучення управлінського фінансового обліку й бухгалтерського, оскільки основним джерелом фактичної фінансової інформації є бухгалтерія підприємства. Ціль цього етапу - забезпечити оперативне надходження й узагальнення необхідної фінансової інформації відповідно до вимог.

5.     Автоматизація за допомогою сучасних комп'ютерних технологій і програмного забезпечення відзначених вище заходів.

Суб'єктом управління, тобто керуючою підсистемою фінансового менеджменту, є фінансова дирекція і її відділи (департаменти), а також фінансові менеджери. Керуюча підсистема виробляє й реалізує мети фінансового менеджменту. Основною кінцевою метою фінансового менеджменту є підвищення конкурентних позицій підприємства у відповідній сфері діяльності через механізм формування й ефективного використання прибутку[3, c. 23].

Основне правило, або принцип, яким повинні керуватися фінансові менеджери - це винятковість інтересів фірми (підприємства). Кінцеві фінансові цілі підприємства визначають весь ланцюжок цілей і дій всіх учасників процесу. Правова законність операцій забезпечує їхній захист і законність доходів. Тому функціональними обов'язками фінансового менеджера в комерційній організації є:

·        забезпечення правової законності й захищеності господарських операцій з капіталом і фінансовими ресурсами підприємства;

·        налагодження нормальних фінансових взаємин з усіма учасниками комерційної операції;

·        розробка планів і прогнозів вкладення капіталу й оцінка їхньої ефективності;

·        вибір і обґрунтування кредитної й валютної політики підприємства;

·        розробка й реалізація інвестиційних проектів, спрямованих на підвищення прибутковості підприємства і його дочірніх організацій;

·        страхування капіталу й фінансових операцій від фінансових ризиків і втрат;

·        виявлення рейтингу підприємства й конкурентів;

·        безперервне забезпечення господарської діяльності фінансовими ресурсами й контроль за ефективністю їхнього використання;

·        аналіз фінансових результатів і фінансового стану підприємства й клієнтів.

  Отже можна зробити висновок,що для підприємства дуже важливо приділяти велику увагу організації процесу управління фінансовими результатами тому, що показники фінансових результатів характеризують абсолютну ефективність господарювання підприємством по всіх напрямках його діяльності. Вони складають основу економічного розвитку підприємства і зміцнення його фінансових стосунків зі всіма учасниками господарського процесу.

 

 

 

          

                                                       Література:

 

1.     Бланк И.А. Основы финансового менеджмента: Т.1. – К.: Ника-Центр,  1999. – 592 с.

2.     Василик О.Д. Теорія фінансів. -К: Ніос, 2000. -416с.

3.     Ізмайлова К. В. Фінансовий аналіз: Навч. посіб. — 2-ге вид., стереотип. — К.: МАУП, 2001. ─ 152 с.: