Экономические науки/ Управление трудовыми ресурсами

 

Паращенко О.В., Кузнецова Я.В., Федоскова А.І.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

УПРАВЛІННЯ ЯКІСТЮ ПРАЦІ НА ПІДПРИЄМСТВАХ З УРАХУВАННЯМ ЛЮДСЬКОГО ФАКТОРУ

 

В ринкових умовах якість праці значно впливає на забезпечення високого рівня якості продукції, на зменшення витрат підприємства, на збільшення збуту та підвищення прибутків підприємства. Завдяки упраавлінню якістю праці  можлива оцінка і вимірювання досягнутого рівня якості праці, пошук резервів її підвищення, розробка системи мотивації працівників, контроль за реалізацією заходів щодо підвищення якості праці.

Якість праці є одним з найважливіших чинників забезпечення якості продукції, ефективності діяльності підприємства. Але для успішного функціонування підприємства необхідна чітка система управління якістю праці.

Якість праці – сукупність властивостей процесу трудової діяльності, обумовлених здатністю і прагненням  працівника виконувати визначену роботу поряд з визначеними вимогами [1, С.7-9].

Метою роботи є визначення сутності управління якістю праці та дослідження впливу цього управління на  працівників.

  Проблемам управління якістю праці на підприємствах останнім часом приділена значна увага. Вагомий внесок у створенні теоретико-практичної наукової бази належить відомим вченим: Грішновій О.А., Колоту А.М., Швецу В.Є. та іншим.

Взагалі, управління якістю праці підприємства - це сукуп­ність дій і заходів щодо забезпечення ефективного планування, організації й контролю процесу під­вищення якості праці, а також мотивації працівни­ків до його здійснення з метою підвищення ефек­тивності діяльності та зростання конкурентоспроможності підприємства. Управління якістю праці є сукупністю впливів на всі елементи та фактори, що формують рівень якості праці на підприємстві та їх взаємодію для підвищення ефективності функ­ціонування підприємства. Управління якістю праці в сучасних умовах господарювання, доцільно розглядати як своєрідний процес, що постійно перебуває в стадії оновлення, вдосконалення, розвитку [2, С45-49].

Забезпечити механізм ефективного управління якістю праці можливо лише за умови відповідного потенціалу (особистісного, професійного, духовного) працівників підприємства вимогам його надійної, ефективної роботи. Адже найважливішим фактором якості праці на сучасному етапі економічного розвитку стає якість трудового потенціалу. Ці дві категорії (якість праці та якість трудового потенціалу) перебувають у тісному взаємозв’язку. По-перше, у процесі праці людина підвищує якість свого життя за рахунок створення продукції високої якості, яка є засобом задоволення її зростаючих потреб. По-друге, у системі праці створюються і розвиваються підсистеми соціальної взаємодії і взаємовідносин, які постійно ускладнюються. По-третє, у процесі змістовної праці значною мірою реалізуються особисті цілі працівника, уречевлюються його знання, досвід, навички, створюються нові знання, елементи духовного зв’язку. Разом зі зростанням якості праці збагачуються   й характеристики людського капіталу, відбувається повніший розвиток творчих здібностей, зростає потреба в постійному підвищенні кваліфікації і професійних знань, підвищується загальна мотивація працівників до праці [3, С.144-147].

З подальшим розвитком і вдосконаленням виробництва найважливішими рисами людини – працівника стають розвиток творчих здібностей, професійних навичок, особистих цінностей. Водночас зростає роль змістовної роботи, поширюється підхід до працівника як соціальної людини. Такий підхід потребує організації системи управління якістю праці та продукції з урахуванням людського фактору виробництва.

Система управління якістю праці характеризує особливості витраченої робочої сили, відмінності її з погляду внутрішніх властивостей котра виражається рівнем професійної майстерності працівника, його освіченістю, сумлінністю, творчістю, зацікавленістю, комунікабельністю.

Важливість цього аспекту в управлінні якістю праці пояснюється специфічністю, незмінністю такого стратегічного ресурсу будь – якого підприємства, як людський капітал, та вимагає включення до комплексу управління якістю праці таких заходів: забезпечення та сприяння розвитку знань, умінь, навичок та досвіду працівників, підтримання та підвищення професійного рівня; здійснення інвестицій у людський капітал; забезпечення рівних можливостей для досягнення власних цілей і цілей підприємства; об’єктивна система оцінювання результатів роботи;ефективне управління кар’єрою працівників; стимулювання якості роботи; підвищення мотивації працівників за допомогою вдосконалення системи стимулювання та ін.

Надзвичайно важливим для української економіки є західний досвід найбільш повного використання професійного потенціалу співробітників, який передбачає зокрема, зростання рівня демократизації виробничих відносин.

 З розвитком подібних виробничих відносин у більшості працівників зростає розуміння значення діяльності підприємства, взаємозв’язку між окремими робочими місцями та їхньої ролі в єдиному технологічному ланцюгу.

Важливим напрямом заохочення ініціативи працівників, який в Україні ще не поширений, у багатьох країнах стало створення „гуртків якості”, груп розвитку тощо. Однією з основних передумов успішної діяльності таких колективів є обов’язкове знання робітниками і службовцями технології та принципів організації виробництва. Таке можливо завдяки універсальній підготовці й ротаційному методу ознайомлення з виробництвом.

В умовах інформаційного суспільства особливо цінується наявність у працівників інтелектуального капіталу – не просто накопичення нових знань та навичок у процесі трудової діяльності, а вміння їх творчо застосовувати, тобто, по суті, створювати нові інтелектуальні активи.

До основних напрямів підвищення якості праці можна віднести: підвищення рівня якості робочої сили; посилення охорони праці; підвищення технічного рівня виробництва; оптимізація організаційних чинників якості та ставлення до праці; підвищення інноваційної спрямованості праці; підвищення рівня мотивації працівників щодо якості праці, забезпечення бездефектності праці.

Таким чином, в сучасній ринковій економіці значно підвищуються вимоги до управління якістю праці. Завдяки якісній праці на підприємстві задовольняються потреби людей, відбувається прогрес виробництва, зростає творча складова, зменшуються витрати на продукцію і послуги, зменшується тривалість виробничого циклу, виникають нові потреби та їх подальше задоволення, що надалі впливає на відтворення населення, сприяє підвищенню матеріального та культурного рівня життя. Можна зробити висновок, що у будь – якого підприємства є потреба в розробці та впровадженні чіткої системи управління якістю праці, що забезпечить його ефективність і конкурентоспроможність.

 

Литература:

 

1. Швец В.Е. Человеческий фактор в системах менеджмента качества // Деловое совершенство. – 2006.- № 6.- С. 7-9.

2. Стефінін В.В. Система управління якістю праці на підприємствах // Управління персоналом. – 2006. - № 1. -С. 45-49.

3. Чульський В.О. Управління потенціалом підприємства в ринкових умовах //   Торгівля і ринок України.-Вип.21.У Зт. –Вип.21, т.З. – 2006.-С.144-148.