Секція «Економічні науки»/3. Фінансові відносини

Котеньова К.С.

Науковий керівник: ст. викладач Вербицька Ю.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

ПОДАТКОВІ ПІЛЬГИ ЯК МЕТОД ДЕРЖАВНОГО СТИМУЛЮВАННЯ ІНВЕСТИЦІЙ

 

Фінансова криза в Україні зумовлює те, що першочерговим завданням стає визначення ролі та місця державних інструментів впливу на інвестиційну діяльність суб’єктів господарювання, зокрема податкових. Враховуючи, що інвестиційний ринок в Україні знаходиться на стадії реформування, державна підтримка процесу залучення капіталу набуває особливого значення. В умовах дефіциту бюджетних ресурсів прямі фінансові вливання в економіку практично неможливі, тому питання удосконалення механізму податкового стимулювання інвестицій набуває актуальності.

Проблемами дослідження впливу податкового механізму стимулювання інвестицій в Україні займались такі науковці як Омелянович Л.О., Долматова Г.Є., Аптекар С.С., Орлова В.О., Тулуш Л.Д. та ін. Багато суперечок сьогодні викликає механізм застосування податкових пільг як інструменту податкового державного стимулювання інвестиційної діяльності в країні.

Метою статті є обґрунтування доцільності застосування механізму податкових пільг при стимулювання інвестиційної діяльності та пошук напрямків його удосконалення.

Серед основних методів податкового державного стимулювання інвесторів в Україні зустрічаються податкові канікули; інвестиційні знижки; податковий кредит; прискорена амортизація; інвестиційні субсидії; пільги непрямого оподаткування (зокрема, занижені ставки митних зборів). Закордонний досвід показує, що найбільш розповсюдженим є використання податкових пільг.

За економічною сутністю податкові пільги – це система внутрішнього перерозподілу фінансових ресурсів між окремими суб’єктами оподаткування [1]. Механізм надання податкових пільг в Україні може реалізовуватись у наступних формах:

особливий механізм стягнення ПДВ (наприклад, 50% ПДВ по операціях, пов’язаних з інноваційними інвестиційними проектами, залишається в розпорядження підприємства і використовуються на подальше інвестування);

пільгове оподаткування прибутку підприємств (аналогічно ПДВ);[2]

прискорена амортизація;

сплата земельного податку у половинному розмірі;

особливий порядок митного обкладання та ін. [3]

Застосування податкових пільг в Україні для стимулювання інвестицій в економіку, як вітчизняних, так і закордонних, є доцільним, що пов’язане з такими факторами, як: а) зниження податкового тиску на підприємства призводить до зменшення кількості випадків приховування резервів фінансових ресурсів; б) можливість реінвестування звільнених від податків коштів у подальшу діяльність; в) створення більш сприятливого клімату для іноземних інвесторів; г) можливість встановлення державного контролю за інвестиційною діяльністю суб’єктів господарювання; д) підтримка інвестицій в інноваційну діяльність при пільговому режимі оподаткування у ВЕЗ, технопарках, т.п.[2].

Аналіз законодавчої бази та наукових праць у сфері податкового стимулювання інвестицій в Україні показав, що механізм надання податкових пільг є недосконалим та характеризується низкою недоліків. Негативною його стороною є порушення принципу справедливості оподаткування. Надання пільг окремим групам платників зумовлює неможливість зниження податкового тягаря в цілому. Окрім цього, надання пільг сприяє розширенню тіньового сектора економіки, оскільки породжує бажання платників податків, які не мають пільг, уникнути оподаткування. Також недоліком виступає відсутність експертних оцінок про масштаби перерозподілу фінансових ресурсів.

З метою упорядкування механізму надання податкових пільг для стимулювання інвестиційної діяльності необхідно:

перш за все ліквідувати пільги, які не мають достатнього економічного обґрунтування;

надавати пільги лише на підставі прийнятих законодавчих актів;

ввести часові обмеження на податкові пільги;

надавати пільги у формі податкових знижок за діючими ставками оподаткування (диференціація залежно від масштабів діяльності, пріоритетності галузі);

здійснювати попередню експертизу незалежних експертів щодо необхідності надання податкових пільг; ін.

Таким чином, застосування податкових пільг в Україні є доцільним, проте на сьогодні існують проблеми щодо механізму їх надання. Дотримання зазначених вище напрямків дозволить удосконалити реалізацію механізму податкового стимулювання інвестицій в Україні.

 

Література

1.     Лащак В.В. Стимулювальна роль прямих податків// Фінанси України. - №3.-2005.-с. 84-91

2.     Тулуш Л.Д. Податкові важелі та механізми стимулювання інновацій// Фінанси України.-№4.-2006.-с.62-70.

3.     www.minfin.gov.ua