Салтикова О.І

Сумський державний університет

 

навчально-методичний комплекс, як елемент

вдосконалення методики загальноінженерної

графічної підготовки

 

         Початкова загальноінженерна графічна підготовка студентів заснована на вивченні дисципліни «Інженерна та комп'ютерна графіка», що закладає фундамент системи класичної технічної та професійної освіти фахівця. Традиційно дисципліна складається з трьох взаємопов'язаних розділів «Нарисна геометрія», «Інженерна графіка» і «Комп'ютерна графіка», послідовний виклад яких дає можливість готувати фахівців, що здатні творчо мислити, приймати нестандартні рішення та володіють сучасними комп'ютерними технологіями.

         У суспільстві, яке постійно змінюється затребуваний спеціаліст повинен бути не просто професійно компетентним, але й уміти працювати в різних структурних підрозділах підприємства, мати бажанням і умінням вчитися, підвищуючи свою кваліфікацію та здібний швидко і гнучко орієнтуватися в умовах нестабільного ринку інженерного праці.

         Сучасні методи викладання повинні стимулювати інтелектуальні здібності студента, пробуджувати його інтерес до дисципліни з метою максимального оволодіння теоретичними і практичними знаннями. Тому завданням викладача вищої школи стає не просто передача знань студенту, а формування у нього здібностей і прагнення самостійно здобувати знання.

         Предмет дослідження - навчально-методичний комплекс (НМК), як елемент вдосконалення методики загальінженерної графічної підготовки (на прикладі НМК з нарисної геометрії для студентів спеціальності «Інформаційні технології проектування»).

         Практика показує, що студенти першого курсу надзвичайно важко «переносять» нарисну геометрію. Крім того, останнім часом простежується тенденція значного скорочення аудиторних годин, відведених на вивчення нарисної геометрії і зниження рівня шкільної графічної підготовки (частіше повна її відсутність).

         Завдання викладача полягає в тому, щоб у рамках наявних обмежень за часом модернізувати не тільки сам курс нарисної геометрії, а й методику його викладання, визначити способи підвищення ефективності навчального процесу, якісно змінити як сам процес професійного навчання, так і його результати. Це можливе при введенні в навчальний процес автоматизованого навчально-методичного комплексу, що передбачає:

·       повне методичне забезпечення дисципліни;

·       відмову від конспектування лекцій;

·       наявність тренажерів;

·       автоматизоване тестування ;

·       автоматизовану реєстрацію результатів успішності студентів.

         Структурно НМК з нарисної геометрії складається з трьох блоків:

         • Блок 1 «Методичне забезпечення» включає наступні документи: робоча програма дисципліни, структура модульного циклу, положення про модульно-рейтингову систему контролю знань студентів.

         • Блок 2 «Навчальне забезпечення» складається з наступних документів: електронний конспект лекцій , відео-курс лекцій, практичні заняття (робочий зошит), тренажери, тести.

         • Блок 3 «Контроль знань» забезпечує як поточний так і підсумковий контроль знань студентів та до складу якого входять такі документи: методичні вказівки щодо організації самостійної роботи та виконанню графічних завдань, перелік контрольних запитань та реєстрація результатів контролю.

         Лекції читаються у мультимедійних аудиторіях. Якісні малюнки, застосування кольору, можливість продемонструвати поетапне рішення задач, використання анімаційних фрагментів істотно підвищує якість навчання та сприяє більш швидкому засвоєнню студентами нового матеріалу. Лектор має можливість сконцентрувати увагу студентів на окремих найбільш важких місцях, багаторазово повторити їх. Використання комп'ютерних технологій скорочує час на викладання навчального матеріалу, дозволяє розглянути безліч прикладів, застосувати методи проблемного навчання. За необхідності в кінці заняття проводиться міні-контроль.

         Практичні заняття починаються з тестування за картками, а потім вирішуються задачі у робочому зошиті. Повторне тестування студенти проходять самостійно. Це дає можливість вивільнити викладача від перевірки тестів та рахування набраних студентами балів.

         Самостійна робота студента включає в себе підготовку до практичних занять та тестів (робота з лекційним матеріалом), рішення задач у робочому зошиті та виконання графічної роботи. Робота з лекційним матеріалом передбачає роботу з електронним конспектом лекцій або з друкованим.

         Кожний студент має доступ до НМК через локальну мережу кафедри або через Internet. Крім цього, можна отримати диск з НМК.

         Навчально-методичний комплекс дозволяє:

         · студенту отримати повний, добре структурований і максимально ілюстрований конспект лекцій, самостійно повторювати і закріплювати пройдений матеріал, самостійно перескладати тести;

         · викладачеві значно скоротити час на підготовку до занять, економити дефіцитний навчальний час, враховувати можливості групи в цілому та індивідуальні особливості кожного студента;

         · навчальному закладу швидко вводити нові та оновлювати існуючі навчальні курси, гарантувати високий рівень навчання, стандартизувати навчальний процес.

         Затребуваність НМК диктується ефективністю його використання в навчальному процесі, а саме рішенням таких завдань як:

· підвищення частки самостійної роботи студента;

· значна економія часу викладача;

· індивідуальний підхід до кожного студента;

· комплексність навчання.