Брушнівська І.П.

Науковий керівник: Томаш Л.В.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Проблеми винахідництва в Україні

 

У чому проблеми українського винахідни­ка? Чому йому так важко знайти інвестора? Це проблеми не тільки винахідника, а й нашої держави в цілому, яка весь час декларує про своє прагнення стати передовою, спираючись на сучасні новітні технології. Такі проблеми дійсно існують і саме причини їхньої невирішеності перебувають у площині взаємовідно­син між винахідниками, підприємцями та державою.

Що ж саме заважає винахідникам? Перша проблема. Перш за все нашим винахідникам бракує елементарних знань сучасних законів. Раніше винахідник самостійно викону­вав тільки опис винаходу. Все інше (пошук аналогів і прототипу, складання формули винаходу, збір і оформлення супровідних документів, дотримання строків відповідей на запити експертизи тощо) винахідникові допомагали робити або робили за нього патентознавці, які працювали на всіх підпри­ємствах. Допомога, зазвичай, була безкош­товною та сприймалася винахідниками як належне. У радянські часи винахідникові в принципі не потрібно було знати ніяких пра­вил, інструкцій і законів. Про нього піклува­лася держава, в особі Госкомизобретений, од­ним із основних завдань якого був розвиток винахідництва як одного з «найважливіших факторів, що сприяють прискоренню науко­во-технічного прогресу, створенню принци­пово нової техніки, що перевершує за своїми параметрами кращі світові досягнення».

Друга проблема. Це відсутність організа­цій, які сприяють винахідницькій діяльності. У світі дуже мало компаній, які займалися б пошуком та збиранням усіх перспективних винаходів, що з'являються, і впроваджували б їх у виробництво. Можна навіть сказати їх майже немає. Звичайно, у багатьох компані­ях, особливо великих, є спеціальні підрозді­ли, що займаються пошуками тих або інших нововведень. Але їхня сфера пошуку дуже вузька і не виходить за рамки їхньої виробни­чої сфери. Тому єдиний шанс винахідника — знайти собі інвестора для реалізації проекту, тобто їз­дити на виставки, рекламуватися, бігати на заводи і фабрики і переконувати в перспек­тивності свого винаходу, або використовува­ти фірми-посередники.

 Третя проблема це страх винахідника, що в нього ідею вкрадуть. Загалом, цей страх обгрунтований, боятися потрібно, коли твої ідеї не захищені охоронним документом. У ньому випадку рецепт дуже простий: подавайте заявку на своє творіння та починайте переговорні процеси або рекламування. Якщо ви маєте намір щось розповідати потенційному інвестору про своє «ноу-хау», то не забудьте перед перемовинами підписати договір про конфіденційність. Такий договір допоможе вам  у випадку недобросовісності інвестора, а крім того, дасть вам додаткові бали у переговорному процесі. А коли вже є правова охорона, завжди можна у судовому порядку відстояти свої права. Ще не все гладко у нашій країні і у судейському секторі, але перспектива є.

Винаходами володіють винахідники, але ключ до успіху у вирішенні винахідницьких завдань знаходиться у суспільства, і як його будуть використовувати, так ми й будемо жи­ти, так нас і будуть поважати у світі.

Також винахідники в нашій країні й країнах колишнього Союзу мають унікальний менталітет, що докорінно відріз­няється від менталітету їхніх колег на Заході. Цей радянський менталітет дуже заважає біль­шості винахідників впроваджувати свої ідеї.

Україні потрібна дієва та впливова громадська організація. Перш за все така організація має зібрати людей творчих, ініціативних та небайдужих, які б створили у ній атмосферу доброзичливості, завдяки чому така організація стала б своєрідним реабіліта­ційним центром для винахідників. У свою чер­гу така організація повинна вести просвіт­ницьку діяльність у суспільстві, рекламуючи членів своєї організації, допомагаючи їм створити зі свого винаходу інноваційний продукт для сучасного ринку, який, врешті-решт, принесе їм матеріальний прибуток.

Останнім часом у державі відбувається багато обговорень щодо переходу нашого суспільства на інноваційну модель розвитку. Якщо у нашій державі відбудуться такі пе­ретворення, то винахідницька діяльність займе ключові позиції. З огляду на це і гро­мадська організація винахідників і раціона­лізаторів якісно покращиться у нових еконо­мічних умовах. Відійдуть у минуле колишні функціонери, а на їх місцях з'являться моло­ді енергійні люди з відповідною освітою, які дотримуватимуться принципів захисту інте­ресів новатора.

 

Список використаної літератури

1.      Закон України „Про охорону прав на винаходи та корисні моделі” // Відомості Верховної Ради. – 1994, 7. – с. 32.

2.      В. Березанська Винахідник та інноваційна діяльність // Інтелектуальна власність. – 2007, № 8. – с.38-41.

3.      В. Будянський, І. Коваль Питання захисту прав на обєкти промислової власності // Інтелектуальна власність. – 2007, № 9. – с.55-59.

4.      О. Слободянюк, В. Соловйов, П. Цибульов Що думають фахівці про винахідництво та раціоналізацію в Україні? // Інтелектуальна власність. – 2007, № 8. – с.33-37.

5.      І. Абдуліна Місце і роль новатора в суспільстві // Інтелектуальна власність. – 2007, № 8. – с.22-26.