Тимошенко Ю.Р.

                                              Національний університет державної податкової

                                               служби України, м. Ірпінь

       Проблеми встановлення юридичної відповідальності та її кваліфікація за фінансові правопорушення з використанням фіктивного підприємства

 

        В сучасних умовах забезпечення належ­ної охорони фінансової системи держави від злочинних посягань набуває особливої актуальності. Використання фі­нансової системи для вчинення протиправ­них діянь у сфері фінансової діяльності мож­на з усією відповідальністю віднести до ос­новних загроз безпеці держави.

      Основним завданням даної роботи є розгляд деяких харак­терних механізмів учинення протиправних діянь суб'єктами фінансового права з ви­користанням фіктивного підприємництва, аналіз проблем взаємодії правоохоронних та контролюючих органів у виявленні та­ких правопорушень та встановлення юри­дичної відповідальності; формулювання пропозицій та рекомендацій щодо вдоско­налення діяльності правоохоронних та контролюючих органів, спрямованої на ви­явлення правопорушень з використанням фіктивного підприємництва.

        У нормативно-правових актах, зокрема в підпункті 18.1.2 і підпункті 18.2.1 Закону України “Про порядок пога­шення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фонда­ми” від 21.12.2000 р., це поняття вживається, коли йдеться про безнадійний борг як подат­ковий борг юридичних осіб, визнаних фік­тивними відповідно до закону. Але таке тлу­мачення не можна вважати визначенням, оскільки воно базується на бланкетній нор­мі. У постанові Кабінету Міністрів України “Про затвердження методики визначення сум податкових зобов'язань за непрямими методами” від 27.05.2002 р. № 697 міститься посилання на зазначений Закон; хоч саме по­няття “фіктивне підприємництво” не визна­чено. Цю проблему певним чином вирішила ст. 205 Кримінального кодексу України від 05.04.2001 р., якою передбачено кримінальну відповідальність за фіктивне підприємництво. Відповідно до змісту цієї статті сутністю фіктивного підприємництва є створення або придбання суб'єктів підприємницької діяльності з метою прикриття не­законної діяльності або здійснення видів діяльності, щодо яких є заборона.

        На проблематику даного питання науковці висловлюють своє розуміння змісту фіктивного підприємництва як кри­мінально-правової категорії. О. Дудоров розкриває поняття фіктивності, під якою розуміють відсутність у осіб, які стоять за створенням або придбанням підприємства, справжніх намірів здійснювати діяльність, зафіксовану в установчих документах. Існує думка, що фіктивною фірмою є суб'єкт підприємництва, який не надає необхідну фінансову звітність і знаходиться не за юри­дичною адресою. Отже, науковці як озна­ки фіктивного підприємництва розглядають здійснення забороненої діяльності та ненадання фінансової звітності, відсутність за юридичною адресою. А. Роздайбіда до ознак фіктивності відно­сить небажання власників (засновників) здійснювати підприємницьку діяльність, а Т. Матвеєва - укриття податків легальни­ми фірмами. В. Лисенко деталізує остан­ню ознаку, зазначаючи, що про “фіктив­ність” підприємства можуть свідчити: ненадання до податкових органів відомостей про зупинення діяльності та відсутність об'єктів оподаткування; недоплата податків; спів­відношення грошового обігу підприємства з розмірами сплачених податків; обсяги від­шкодування податку на додану вартість (да­лі - ПДВ) за експортними операціями.А на нашу думку, наявність ознак фіктивності підприємства можуть свідчити значні суми грошових коштів на його рахунку безпосередньо після реєстрації під­приємства. Фіктивність, перш за все, може виявля­тися шляхом використання підроблених на ім'я існуючих (неіснуючих) підприємств пе­чаток (штампів), як виготовлених для таких цілей, так і знайдених або викрадених. Від­повідно, таке підприємство не проходить процедури державної реєстрації, передбаче­ної Законом України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців” від 15.05.2002 р., і, відповідно, не відображає у податковій звітності всі свої фінансові операції. Іншою формою прояву фіктивності є створення підприємства на законних підста­вах, тобто включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, взяття на облік у податкових органах, органах статистики, у Пенсійному фонді України, Фонді соціального страху­вання на випадок безробіття. Легаль­на реєстрація підприємства здійснюється, як правило, за загубленими або втраченими до­кументами, або документами, які належать малозабезпеченим громадянам, студентам, особам, які страждають на тяжкі захворю­вання, наркоманам за відповідну (символіч­ну) плату. Інколи роль засновників фіктив­них фірм зводиться до проставлення своїх підписів (як засновників) у статутних доку­ментах підприємств, що реєструються, та отримання винагороди.

       Доводиться констатувати, що сьогодні фіктивні підприємства найчастіше викорис­товують як надійний спосіб незаконного от­римання відшкодування з бюджету ПДВ за експортними операціями. Це досягається шляхом сукупності протиправних діянь. Як правило, компанія створює афілійоване під­приємство, яке надає материнському підпри­ємству певні послуги, що підлягають обкла­денню ПДВ. Материнська фірма одержує право на кредит по сплаченому ПДВ. А афілійоване підприємство згортає діяльність, не сплачуючи податків до державного бюджету. Можливо, декларація з ПДВ і надається до податкової служби, але погашення задекла­рованих зобов'язань по сплаті податку не проводиться. Врешті-решт фірма ліквідуєть­ся, залишаючи органам податкової служби безнадійну заборгованість. Далі створюється інше підприємство (іноді в тому самому місці, під новою назвою і з новим керівницт­вом) і процес повторюється. У деклараціях, що подаються кожним таким підприємством, показується значення податкового зобов'язання в помірних розмірах. Швидше за все, його досягають за рахунок перевищення первин­них витрат (закупівель) над продажем. Після цього підприємства зникають. Часто суб'єктами таких протиправних діянь стають працівники митниці, які за винагоро­ду проставляють відмітку в митних докумен­тах про проходження вантажу через кордон, вивезення пустої тари тощо.

       Для поліпшення ефективності діяльності правоохоронних та контролюючих органів з виявлення правопорушень, учинених суб'єк­тами фінансового права з використанням фіктивного підприємництва, та встановлен­ня юридичної відповідальності, на мою і думку багатьох науковців, необхідно:

  нормативно визначити поняття фік­тивне підприємництво та фіктивна фірма;

  надати правоохоронним та контролю­ючим органам права щодо здійснення конт­ролю над державною реєстрацією суб'єктів підприємництва, зокрема щодо перевірки достовірності наданої інформації. З метою здійснення належного контролю за діяльніс­тю платників податків та зменшення кіль­кості ухилень від сплати податків доцільно використати досвід Російської Федерації, де реєстрацію фірм та контроль над сплатою податків і зборів здійснює один орган - Мі­ністерство Російської Федерації з податків та зборів;

  передбачити у Кодексі  України про адміністративні правопорушення та КК Ук­раїни норми про адміністративну і кримі­нальну відповідальність за подання для дер­жавної реєстрації документів, що містять недостовірні  дані,  за використання для реєстрації чужого паспорта;

  створити єдині автоматизовані бази да­них суб'єктів підприємництва, фіктивних фірм та загублених паспортів, які були б до­ступні для правоохоронних, контролюючих органів та суб'єктів підприємництва.