Економічні науки /10. Економіка підприємства

Магденко С.О.

Одеська національна академія харчових технологій

Особливості управління оборотними коштами на хлібопекарських підприємствах

Сучасні умови господарювання промислових підприємств, зокрема хлібо-пекарських, потребують змін у підходах до управління оборотними коштами з метою підвищення ефективності функціонування виробництва. Оборотні активи являють собою найбільш мобільну частину фінансових ресурсів. Специфікою діяльності хлібопекарських підприємств є значні обсяги споживання оборотних коштів. Недостатня кількість оборотних коштів призводить до того, що підпри-ємство не може розрахуватися з контрагентами, тобто втрачає платоспромож-ність, що в свою чергу знижує конкурентноспроможність; надмірна ж їх кіль-кість веде до втрати прибутку, який можна отримати від вкладання тимчасово вільних грошових коштів в прибуткові інструменти фінансового ринку. Все це зменшує ефективність його функціонування.

У вітчизняній економічній літературі висвітлені питання планування оборотних коштів, під яким довгий час розуміли нормування різних елементів оборотних фондів. До того ж основним об'єктом управління серед різних елементів оборотних коштів тривалий час були виробничі запаси. Тому основні методи управління стосувалися оптимізації товарно-матеріальних цінностей.

Головною особливістю оборотних коштів промисловості є їх циклічна природа, що виявляється в тому, що в процесі операційної діяльності відбувається постійна зміна форм оборотного капіталу і перехід його з одного елемента оборотних коштів в інший. Ця особливість знаходить відображення в складі і структурі оборотних коштів. Під складом оборотних коштів варто розуміти сукупність елементів (статей), що утворюють оборотні кошти. Склад оборотних коштів у різних галузях господарства може мати деякі особливості. Структура оборотних коштів являє собою співвідношення між статями (елементами) у загальній сумі оборотних коштів. Вона формується під впливом ряду факторів: форми власності, специфіки техніко-економічних умов виробництва, особливостей організації конкретного виробництва, матеріально-технічного забезпечення, порядку розрахунків за товарно-матеріальні цінності, особливостей матеріально-технічного постачання, збуту продукції, організації розрахунків та ін.

Управління оборотними коштами на хлібопекарських підприємствах потребує вивчення основних характеристик оборотних коштів як об'єкта управління: їх структури, ліквідності та обсягу. Актуальним сьогодні також є вирішення питання формування раціональної структури їх фінансування, для чого може використовуватися наступні три джерела коштів:  

1) результат власної фінансово-господарської діяльності;

2) збільшення статутного капіталу (у тому числі - додаткова емісія акцій);

3) залучення коштів інших фізичних та юридичних осіб (отримання кредитів у банках та небанківських кредитних установах).

Перше джерело є пріоритетним – в цьому випадку весь зароблений прибуток, а також потенціальний прибуток належить дійсним власникам підприємства.

Що стосується співвідношення між власними і залученими коштами, то воно залежить від різних факторів: галузевою приналежністю, розмірами підприємства, наявною економічною ситуацією та ін.

Кожне підприємство для себе має визначитися із поняттям «оптимальне співвідношення між власними і залученими оборотними коштами». На нашу думку, під оптимальною структурою оборотних коштів має розумітися така їх структура, яка дозволяє дістати найбільший прибуток, тому як основним критерієм діяльності будь-якого підприємства є прибуток. Але при цьому прибуток будемо розглядати як функцію, що залежить від залучених коштів, що особливо важливо в перехідні періоди розвитку економіки. Основними показниками, що характеризують ефективність використання залучених коштів, є величина прибутку на одиницю власних коштів і на одиницю загальної сукупності фінансових ресурсів підприємства, тобто рентабельність власних коштів і загальна рентабельність фінансових ресурсів.

В теперішній час через фінансову кризу, яка в Україні має перейти в еко-номічну,   більшість промислових підприємств знаходяться в скрутних умовах. Через недостатню кількість власних оборотних коштів, яка утворилася внаслі-док різних причин, промислові підприємства користувалися короткотермі-новими кредитами банків та позиками. Але зараз банки самі не мають достатньої кількості коштів для кредитування підприємств. Підприємства повинні самі знаходити резерви для організації забезпечення оборотними коштами.  

Організація оборотних коштів підприємства являє собою реалізацію принципів, на базі яких формується натуральний склад оборотних коштів і  джерела їх формування, що авансуються на рівні оптимальних норм і співвід-ношень для забезпечення безупинної діяльності виробництва. В залежності від функціональної ролі, оборотні кошти підприємств є або предметами праці, або засобами обігу. Необхідно відзначити, що призначення і функції, що виконують оборотні фонди й оборотні кошти, можуть бути різними. Оборотні фонди витрачаються на виробництво продукції і переносять на неї свою вартість. Оборотні кошти не споживаються у виробництві та обігу, а тільки авансуються і призначаються для створення запасів сировини, матеріалів, незавершеного виробництва, готової продукції і т.д., тобто грошового забезпечення безперервності процесу виробництва і реалізації продукції.

Тепер повсякденними завданнями будь-якого підприємства, що потребують регулярного вирішення, стають:

- визначення і підтримка оптимального залишку грошей на розрахунко-вому рахунку підприємства, необхідного для нормального його  функціонування;

- визначення джерел поповнення запасу грошових коштів.

Лише комплексне та постійне управління оборотними коштами дозволить хлібопекарським підприємствам «залишитися на плаву» у ці часи.