Ручаєвський Д.О.

 Національний гірничий університет України, Дніпропетровськ

СОЦІАЛЬНО-ЕКНОМІЧНІ АСПЕКТИ ОПЛАТИ ПРАЦІ НАЙМАНИХ РОБІТНИКІВ МАЛИХ ПІДПРИЄМСТВ УКРАЇНИ

Оплата праці - чи не найважливіша категорія у системі умов праці. У ній, як ні в якій іншій сфері, відбиваються усі суперечності суспільства, усі досягнення і прорахунки. Тому підходити до правових питань оплати праці необхідно через дослідження об'єктивних реальних суспільних відносин. Саме соціально-економічні аспекти дозволяють розкрити ті проблеми, які мають місце в сучасних умовах в Україні у сфері оплати праці, і "підказати" правові засоби, форми їх вирішення.

Існує ряд проблем і в системі організації заробітної плати:
розміри зарплати практично відірвані від кінцевих результатів праці працівників і підприємств; недосконала диференціація оплати праці; не визначена роль мінімальної зарплати. Всі названі проблеми загострила платіжна криза, яка привела багато які підприємства до заборгованості по зарплаті.

Таким чином, сучасне соціально-економічне становище в сфері оплати праці потрібно визначити як кризове, що вимагає негайних конструктивних перетворень з боку держави.

В основних напрямах соціальної політики на першу декаду третього тисячоліття передбачені конкретні заходи щодо реформування оплати праці. Ці заходи охоплюють два напрями. Перше - заходи, спрямовані на стабілізацію рівня життя, вдосконалення оплати праці й грошових доходів населення, друге - заходи, спрямовані на погашення заборгованості з заробітної плати.

Заходи, спрямовані на вдосконалення організації оплати праці, передбачають впровадження як загальних принципово нових положень, так і вдосконалення вже встановлених норм. Передусім, як сказано у документі, необхідно впровадити у законодавство і правозастосовчу практику таке важливе положення як забезпечення залежності розмірів оплати праці від особистого внеску працівника в кінцеві результати праці. Потрібно відразу ж зазначити, що проблема це не нова і в директивних документах радянського періоду не раз проголошувалися наміри здійснити і реалізувати таку залежність. Однак, як свідчить практика і наукові дослідження, вирішити таке завдання не просто. Це питання тісно пов'язане з вдосконаленням нормування праці, з ринком праці (рівнем безробіття) і соціальною психологією. Надалі при розгляді правових питань оплати праці ми більш детально зупинимося на цьому.

Потрібно зазначити, що частина заходів з захисту прав працівників на оплату праці вже реалізована у законодавстві. Прийняті законодавчі акти про індексацію грошових доходів населення, а також про порядок компенсації заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів її виплати.
До організаційно-правових засобів реалізації реформи відноситься посилення ефективності механізму договірного регулювання оплати праці між роботодавцями і найманими працівниками через акти соціального партнерства; підвищення частки тарифу в середній заробітній платі до 50-60%; посилення державного регулювання оплати праці стосовно підприємств і організацій державної форми власності тощо.

Державний вплив на формування заробітної плати за умов ринкової економіки залишається значним. У країнах із розвинутою економікою заходи соціально-економічної політики держави щодо мотивації праці набагато більш направленні на збільшення добробуту найманих працівник, ніж на Україні. Сучасна законодавча база мотивації праці на Україні не в змозі належним чином сприяти розвитку ринкових механізмів формування заробітної плати.

У цей самий час у малому бізнесі існує потреба розробки нових підходів до захищення прав найманих робітників, оскільки нестабільність на ринку України дуже сильно відображається на системах оплати праці малих підприємств, що не сприяє збільшенню рівню доброту найманих робітників. Ці фактори значною мірою гальмують формування в Україні так званого «середнього класу населення», що являє собою основу та опору економіки будь-якої розвинутої країни світу.    

Література

1.                      Закон України від 20.04.1995 р. "Про оплату праці" //Відомості Верховної Ради України. – 1995.

2.                      Закон України від 1 липня1993 р. “Про колективні договори і угоди” //Відомості Верховної Ради України. – 1993

3.                      Колот А. М. Оплата праці на підприємстві: організація та удосконалення – К.: фірма “Праця”, 1997. – 206 с/

4.                      Эмерсон Г. Двенадцать принципов производительности – УралЮрИздат – 2008 г. – 216 с.