Экономические науки/6. Маркетинг и менеджмент

 

Мартіросова В.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського,Україна

Інновації в управлінні якістю або ISO 9001

 

Близько 20 останніх років стандарт ISO 9001 зі швидкістю метеориту завойовує собі успіх як стандарт міжнародної системи управління якістю. Він поширився по всьому світу, залучивши нових прихильників, проникши до ринків, галузей та професій, проникнення до яких важко було передбачити.

ISO 9001 продовжує існувати як на диво універсальний документ. Таку широку привабливість стандарт має завдяки своєму витонченому мінімалізмові та водночас широкому застосуванню. Поняття споживача, процесу, ланцюжка постачання, постійного покращення є універсальними. Таким само, як і застосування стандарту ISO 9001. Ця універсальність і є ядром його успіху.

Безперечно, універсальність була б суперечливим фактором, якби не була джерелом чудової архітектури для систем управління якістю. ISO 9001 успішно працює у вражаючій кількості різних галузей. Від виробництва до сервісу, від маленьких магазинчиків до мультинаціональних корпорацій, від суперприбуткових компаній до державних і громадських організацій — скрізь стандарт доводить, що вартий називатися ефективною моделлю управління системою організації.

Як і будь-що інше, ISO 9001 потребує доопрацювань та покращень, щоб продовжувати відповідати потребам часу. Якщо стандарт хоче залишатися прикладом для моделей систем управління якістю, він сам повинен виконувати вимоги, які висуває до них. ISO 9001 повинен відповідати власним критеріям постійного моніторингу, фокусування на споживачеві та постійного покращення.

Технічні експерти з ISO/TC 176 — люди, які пишуть та доопрацьовують серію стандартів ISO 9000 не припиняють збирати дані від користувачів та отримувати зворотній зв'язок від ринку. Результатом аналізу цих даних стали два ключові рішення. По-перше, ISO 9001:2008 зазнає лише невеликих змін порівняно з попередньою версією. По-друге, ISO 9001:2015 (приблизна дата) стане результатом серйознішого перегляду стандарту відповідно до глобальних та технологічних змін на ринку. Таким чином, у цих версіях буде врахований увесь отриманий корисний зворотній зв'язок. Питання, на які буде важко відреагувати за допомогою миттєвих поправок у версії 2008 року, будуть винесені на наступний перегляд стандарту. Це дозволить користувачам покращувати власні системи не турбуючись про повторення проблем, які зазнали деякі компанії після публікації версії 2001 року. Це також дозволить технічним експертам отримати необхідний час для виважених змін та якісного доопрацювання.

Звернувши увагу на наступну версію ISO 9001 варто розглянути два головні напрямки змін у стандарті. Перший напрям стосується специфіки стандартів у різних галузях. Другий — змін у технологіях, управлінні ланцюжком постачання та глобалізації. Те, яким чином ці напрямки будуть відображені у новій версії, буде мати вирішальний вплив на подальшу життєздатність стандарту ISO 9001.

Мова ISO 9001 описує згадані аспекти термінологією, характерною для до-електронної ери. За винятком окремих згадувань електронних медіа, стандарт не відображає справжнього вибуху у цих технологіях та їх впливу на наше життя. Оскільки інформаційні та електронні технології проникли у кожну сферу діяльності сучасної організації, вони з усією повнотою та старанністю мають бути відображені у наступній версії стандарту.

Багато з цих факторів були ледь відчутними, коли приймалося рішення щодо настуної фундаментальної версії ISO 9001. Поправки 2008 року повинні стати переходом між версією 2000 та наступним великим переглядом стандарту. Протягом наступних років технічні експерти будуть мати достатньо часу щоб отримати більше інформації від споживачів, об'єднати та проаналізувати дані і врешті розробити наступне покоління стандарту 9001, яке б забезпечило його відповідність реаліям. Майбутнє ISO 9001 базується на двох речах: підтриманні факторів, які посприяли попередньому успіху стандарту, а також періодичних переглядах задля забезпечення постійної придатності у нашому світі, що змінюється.

Література:

1. Деніз Робітейл, The Future of ISO 9001, 2008 (переклад Павла Ковтанюка, SCG спеціально для Management.com.ua.)

2. Королев В. ISO 9001 - №4 - 2006