Вітренко М. С., Чайкіна І. О.

Палагута К. О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган - Барановського

РЕСУРСИ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ВНУТРІШНЬОГО КОНТРОЛЮ ПІДПРИЄМСТВ

Постановка проблеми. Становлення ринкових відносин супроводжується інтенсивним впровадженням автоматизованих інформаційних систем управління (АІСУ) на середніх і малих підприємствах. Важливим є необхідність зосередження уваги на забезпеченні розвитку АІСУ з урахуванням особливостей функцій контролю з метою підвищення ефективності внутрішнього контролю (ВК) підприємств, зокрема внутрішнього фінансового контролю, збільшення ресурсних можливостей систем.

Необхідно проведення аналізу стану і практики автоматизації ВК, результатів використання АІСУ та їхніх можливостей як інструменту контролю, засобу підвищення ефективності виконання і контрольних функцій у системі управління. Подальшого дослідження потребують також такі питання, як характеристика вимог до автоматизованої системи внутрішнього контролю підприємств, програмного забезпечення, складу функціональних компонент системи.

Аналіз публікацій. У наукових публікаціях недостатньо уваги приділяється питанню автоматизації контролю як функції управління. Аспекти автоматизації контролю розглядають В.П. Завгородній, Є. В. Калюга, Р.І. Криницький, В.В. Павлюк, В.В. Сопко та інші. Проблеми автоматизації контролю, принципи побудови та функціонування автоматизованої системи контролю, її інформаційне забезпечення розглядаються в праці М.Т. Білухи, але таких питань, як характеристика функціональних задач системи, приклади обробки інформації при рішенні конкретних задач контролю, автор не торкається.

Науковці, які досліджують питання автоматизованих інформаційних систем та технологій різних галузей економіки, у своїх працях недостатньо уваги приділяють автоматизованим системам ВК.

Метою статті є розгляд питань щодо використання АІСУ як ресурсу підвищення ефективності внутрішнього контролю підприємств та розробка пропозицій щодо їхнього подальшого розвитку.

Виклад основного матеріалу. Необхідність використання автоматизованих систем та інформаційних технологій для підвищення ефективності здійснення фінансового контролю за прийняттям управлінських рішень на підприємстві обумовлена такими чинниками: значними об'ємами інформації підприємства, які необхідно обробити; вимогами до швидкості та якості проведення перевірок; трудомісткістю контрольних процедур; специфікою та різноманіттям об'єктів перевірки; циклічністю технологічного процесу контролю; необхідністю швидкого та повного виявлення помилок.

Питання автоматизації ВК набули актуальності нещодавно. Зараз в Україні жодна фірма - розробник програмних продуктів не займається автоматизацією контролю. Великі підприємства, на яких  організована система ВК, самостійно розробляють програми для його або ж використовують зарубіжну продукцію.

Існуючі програмні засоби на українському та російському ринках ПЗ при проведенні ВК використовують для вирішення таких задач:

1. Пакети прикладних програм загального призначення (текстові, табличні редактори, правові бази даних): МS Ехсеl, МS Wогld, «Юрист-Плюс», «Ліга-закон», «Консультант Плюс», «ГРОССБУХ», «Референт» тощо. Використовуються контролером для виконання аналітичних процедур, складання документів і поліпшення їхнього зовнішнього вигляду, формування тестів, вироблення професійної думки про відповідність того або іншого запису чинному законодавству, пошуку змін до законодавства тощо.

2. Прикладне програмне забезпечення процедур контролю (бухгалтерські програми, програми управління електронним документообігом, програми фінансового аналізу або їхні окремі модулі): «1С: Підприємство», «Парус», «Инфо-Бухгалтер», «Турбо-Бухгалтер», «Инотек-бухгалтер», «1С: Документообіг», «Экономический анализ й прогноз деятельности предприятия» (ИНЗК), «Анализ финансового состояния предприятия» (ИНЗК), «Аналитик» (ИНЗК), «Экономический анализ» («ИНФИН-бухгалтерия»), АUDIТ ЕХРЕRТ тощо. Застосовуються контролером для ведення і відновлення бухгалтерського, ретроспективного, багатоваріантного обліку, швидкого пошуку документів, надійного зберігання і контролю доступу до них, перевірки первинних і звітних форм, проведення фінансового аналізу за допомогою різних методик.

3. Інтегровані корпоративні системи: «Галактика», «R/3», «Огасlе», «МОНОЛИТ SQL», «ЕRА Financials», «infor:MES» тощо. Застосовуються на великих підприємствах, для вирішення цілей та задач ВК мають окремі модулі, за допомогою яких відбувається автоматизація контролю за виконанням бюджетів, станом і розподілом ресурсів, ходом підготовки вхідної документації, контролю інвестицій згідно з проектами тощо.

4. Спеціальні програмні засоби контролю: «финИК - Финансово-инвестиционний контроль»; «КИП - Контроль инвестиционной программы строительства»; «Финансовый калькулятор»; «Frango Controller». Використовуються для перевірки і аналізу записів з метою визначення їхньої якості, повноти і правильності, тестування розрахунків і виконання перерахунку, порівняння фактичних даних контролю із записами в системі бухгалтерського обліку, генерації звітів, оформлення вихідних документів тощо.

На ринку ПЗ існує достатньо АІСУ, але їх застосування для автоматизації ВК обмежено, оскільки існуючі системи можливо використовувати тільки як допоміжний інструмент контролера для пошуку інформації, оформлення документів, проведення простих арифметичних розрахунків. Бухгалтерські та інтегровані системи функціонально обмежені для вирішення задач контролю. Що стосується безпосередньо систем контролю, то їх небагато і вони не вирішують задачі контролю в повному обсязі.

Автоматизована система ВК повинна відповідати таким вимогам:

1. Із позиції користувача це: висока швидкість системи, надійність її роботи, стійкість системи в різних ситуаціях, гнучкість у нарощуванні і модифікації; адекватність, несуперечність, «прозорість» і зрозумілість закладених алгоритмів обробки інформації; забезпечення безпеки за допомогою різних методів контролю; розмежування доступу до інформаційних ресурсів; зручний інтерфейс,

2. З позиції функціонального наповнення це: можливість конфігурувати і реконфігурувати систему відповідно до вимог і змін українського законодавства, міжнародних стандартів бухгалтерського обліку, внутрішніх стандартів підприємства; трансформація бухгалтерської звітності; відновлення бухгалтерського обліку; можливість створювати і редагувати екранні форми, будь - які вихідні документи;

3. З позиції інформаційної технології це: висока швидкість роботи з великими об'ємами інформації; можливість створювати єдину базу зберігання довідкової та іншої інформації; наявність можливостей проведення розрахунків різного роду складності, аналітичних розрахунків із використанням статистичних і вірогідностних методів; автоматизований контроль ведення журналу звернення до виділених баз даних закритої інформації, включаючи програмний контроль цілісності даних;

Можна виділити такі напрямки потенційних можливостей використання АIСУ як інструменту внутрішнього контролю на підприємствах для підвищення його ефективності:

1. Створення повного інформаційного фонду внутрішнього контролю, використання сховищ, вітрин даних та OLAPтехнологій.

2. Формалізація та стандартизація алгоритмів здійснення типових процедур контролю.

3. Розширення використання сучасних економіко-математичних методів та моделей.

4. Автоматизація процедур внутрішнього контролю. В цьому напрямку перспективним є використання інтегрованих корпоративних АIСУ із контуром внутрішнього контролю, в якому здійснюється автоматизація процедур внутрішнього контролю. На сучасному ринку ІС існують системи, які тільки наближаються до такої схеми (мають малоавтоматизовані процедури ВК): «Галактика», «R/3», «Огасlе», «МОНОЛИТ SQL», «ЕRА Financials» тощо.

5. Встановлення чіткого розподілу і закріплення функцій контролю за певними робочими місцями.

Висновки та перспективи подальших розробок. У результаті наукового дослідження було виявлено, що підприємства не забезпечені автоматизованими системами ВК в повному обсязі, що є наслідком недостатньо розвинутого ринку ПЗ у цій галузі. У статті виділено передумови ускладнення АIСУ, визначено напрямки їхньої модернізації з метою підвищення ефективності застосування АIСУ для ВК: створення підсистеми управління нормуванням витрат ресурсів діяльності; застосування принципу багатоваріантного планування з використанням різних методик та розробкою ідеалізованого плану; переведення систем у режим самообслуговування рутинних внутрішніх процесів підприємства; формалізація інформації для створення бази знань та алгоритмів обробки; підвищення інтелектуальності АIСУ. Було уточнено вимоги, яким повинна відповідати автоматизована інформаційна система ВК. Також розроблено напрямки потенційних можливостей використання АIСУ на підприємствах як інструменту ВК для підвищення його ефективності.

У подальшому планується розробити узагальнену модель контрольних процедур і типових операцій контролю, спроектувати на цій основі модулі автоматизованої системи ВК, пов'язані з перевіркою фінансових потоків підприємства. Це, у свою чергу, потребує розробки моделі контролю фінансових потоків, інформаційного забезпечення, необхідного для функціонування системи, алгоритмів вирішення конкретних задач.