Пілягін О.В., Іващенко Я.М.

Науковий керівник: Палагута К.О., к.е.н.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган – Барановського

Системи підтримки прийняття рішень (СППР) як інформаційна система в процесі управління реальними інвестиціями

Широка інформатизація всіх сфер діяльності нашого суспільства принципово зміцнює роль інформації та інформаційних технологій. Особливо актуальні ці питання для економічних об'єктів: виробничих підприємств, інвестиційних організацій, фірм, компаній, фінансових, банківських, податкових, торгівлі, маркетингу, державних та інформаційних органів управління.

За змістом автоматизована інформаційна системаІС) - це система, яка складається з персоналу і комплексу засобів автоматизації його діяльності та реалізує інформаційну технологію виконання установлених функцій. Призначення інформаційних автоматизованих систем (АІС) в економіці - це автоматизація розрахунків. Сучасний етап розробки інформаційних систем в економіці країни характеризується створенням АІС нового покоління, до яких належать:

Інформаційно-пошукові системи (ІСП) орієнтовані на розв'язування завдань пошуку інформації.

Системи підтримки прийняття рішень (СППР) покоління та інформаційні системи, побудовані на штучному інтелекті (інтелектуальні АІС) належать до інформаційних систем нового покоління.

Термін СППР (DSS - Decision Support System) виник у 70-х роках і належить Геррі та Мартону, хоча перше покоління СППР мало чим відрізнялося від традиційних управлінських інформаційних систем, і тому замість СППР часто використовувався термін «системи управлінських рішень».

СППР - це інтерактивна комп'ютерна система, яка призначена для підтримки різних видів діяльності при прийнятті рішень із слабо структурованих або неструктурованих проблем. Інтерес до СППР, як перспективної галузі використання обчислювальної техніки та інструментарію підвищення ефективності праці в сфері управління економікою, постійно зростає. У багатьох країнах розробка та реалізація СППР перетворилася на дільницю бізнесу, що швидко розвивається.

Основними завданнями, що вирішує АСУ підприємством є: підвищення ефективності виробництва, що виражається в збільшенні випуску продукції, поліпшенні її якості і зниженні собівартості. Таким чином, автоматизовані системи керування виробничими об'єднаннями або підприємствами дозволяють не тільки упорядкувати потоки інформації на керованих об'єктах, удосконалювати збір і підвищити оперативність обробки інформації, необхідної для керування, але і серйозно поліпшити якість керування, спростити структуру апарата керування, вирішити інші питання організації виробничо-господарської й іншої діяльності даного об'єднання або підприємства.

Для сучасних СППР характерно наявність таких характеристик:

1.            СППР дає керівнику допомогу у процесі прийняття рішень і забезпечує підтримку у всьому діапазоні контекстів задач. Думка людини та інформація, що генерується ПК, являють єдине ціле для прийняття рішень

2.            СППР підтримує і підвищує оцінку керівника. Контроль залишається за людиною.

3.            СППР підвищує ефективність прийняття рішень. На відміну від адміністративних систем, де робиться акцент на аналітичному процесі, у СППР важливішою є ефективність процесу прийняття рішень.

4.            СППР виконує інтеграцію моделей і аналітичних методів із стандартним доступом до даних і вибіркою з них. Для надання помочі при прийнятті рішень активується одна або декілька моделей.

5.            СППР проста в роботі для осіб, що мають досвід роботи з ПК.

СППР набуло широке застосування в економіках передових країн світу, при цьому їхня кількість постійно збільшується. На рівні стратегічного керування використовується ряд СППР, окремо для довго -, середнє - і короткострокового, а також для фінансового планування, включаючи систему для розподілу капіталовкладень. Орієнтовані на операційне керування СППР застосовуються в галузях маркетингу (прогнозування й аналіз збуту, дослідження ринку і цін), науково-дослідних і конструкторських робіт, у керуванні кадрами. Операційно-інформаційне застосування пов'язане з виробництвом, придбанням і обліком товарно-матеріальних запасів, їхнім фізичним розподілом і бухгалтерським обліком.

Узагальнені СППР можуть об'єднувати 2 або більш із перерахованих функцій. У США в 2006 році був проаналізований 131 тип СППР і завдяки цьому виявлені пріоритетні галузі використання систем. До них належать такі галузі: виробничий сектор; гірничорудне виробництво; будівництво; транспорт; фінанси; управлінська діяльність.

Комп'ютерна підтримка різних функцій за допомогою СППР має такий розподіл: операційне керівництво - 30%; довгострокове керівництво - 40%; розподіл ресурсів - 15%; розрахунок річного бюджету - 12 %.

Найбільшого застосування СППР набуло на великих підприємствах України, що мають значні обсяги виробництва, широкий ряд продукції та велику кількість персоналу. Досить часто СППР застосовується на підприємствах, що експортують свою продукцію, для них особливо важливою є ефективна збутова політика. Вміле керування великими масивами інформації допомагає таким підприємствам вільно існувати у сучасному конкурентному середовищі. Також доцільно застосовувати СППР в умовах виходу на нові ринки та поліпшення своїх позицій на вже існуючих. Взагалі усім підприємствам, що зацікавленні у підвищенні ефективності своєї діяльності, слід звернути увагу на такого «помічника» як система підтримки прийняття рішень.