МЕДИЦИНА / Педіатрія

к. мед. н., Шевченко Ірина Миколаївна

Дніпропетровський медичний інститут традиційної і нетрадиційної медицини, Україна

Навчальна дисципліна «Педіатрія» в координатах кредитно-модульної системи освіти

 

Впровадження кредитно-модульної системи у медичних вищих навчальних закладах потребує перегляду системи викладання навчальних дисциплін на нову модель організації навчального процесу. Вона полягає у підвищенні якості знань і, особливо, практичних вмінь студентів.

Дисципліна «Педіатрія» відповідно до навчального плану структурована, представлена 4 модулями, до складу яких входять блоки 15 змістових модулів. Видами навчальної діяльності студентів згідно з навчальним планом є: а) лекції; б) практичні заняття; в) самостійна робота студентів.

Перевага віддається лекціям проблемним, оглядовим та концептуально-аналітичним. Посилюється роль лекцій в якісному управлінні самостійною роботою студентів.

Практичні заняття за кредитно-модульною системою організації навчального процесу проводяться в режимі ротації модулів клінічних дисциплін. Для підвищення методичного рівня проведення занять на кафедрі розроблено «Довідник студента», який призначений для студентів 4 та 5 курсів. Довідник містить відомості щодо структури, мети та завдань дисципліни; структуру залікових кредитів; тематичні плани лекцій, практичних занять та самостійної роботи студентів; перелік індивідуальних завдань; критерії оцінювання навчальної діяльності; перелік засобів діагностики засвоєння навчального матеріалу та перелік практичних навичок у відповідності до ОКХ і ОПП; перелік програмних питань, що виносяться на підсумковий модульний контроль; перелік джерел інформації; шкалу конвертації загальної кількості балів за дисципліну у традиційну оцінку, а також загальні відомості щодо навчання на кафедрі.

З метою підвищення рівня підготовки студентів з дисципліни запропоновано впровадити наступні види самостійної роботи: пошук та вивчення додаткової літератури; створення алгоритмів, структурно-логічних схем діагностики та лікування; написання рефератів, доповідей для виступу з повідомленнями на практичних заняттях; оформлення тез на конференцію. Однією із форм організації навчання є індивідуальне завдання. Як обов'язкове індивідуальне завдання з визначеними критеріями оцінювання включено написання історії хвороби за результатами курації хворої дитини.

Засвоєння тем контролюється на кожному практичному занятті відповідно до конкретних цілей та під час індивідуальної роботи викладача зі студентами. На кафедрі розроблені наступні засоби контролю рівня підготовки студентів: індивідуальне усне опитування по теоретичних питаннях, які передбачені програмою; тестові завдання; клінічні ситуаційні задачі; контроль виконання практичних навичок.

Підсумковий контроль засвоєння модулю здійснюється по його завершенню на підсумковому модульному контрольному занятті. Форма проведення підсумкового модульного контролю включає контроль теоретичної та практичної підготовки. До підсумкового модульного контролю допускаються студенти, які повністю відвідували аудиторні заняття з дисципліни (або відпрацювали пропущені заняття у встановленому порядку), виконали всі види робіт, що передбачені навчальною програмою, та при вивченні модуля набрали кількість балів, не меншу за мінімальну. Оцінка за модуль визначається як сума оцінок поточної навчальної діяльності студента (у балах) та оцінки підсумкового модульного контролю (у балах), які виставляються при оцінюванні теоретичних знань та практичних навичок.

Оцінка успішності студента з дисципліни «Педіатрія» є рейтинговою і виставляється за багатобальною шкалою з урахуванням оцінок засвоєння окремих модулів.