Ватаманюк Мальвіна

Буковинська Державна Фінансова Академія

Науковий керівник:

Якуб’як І.М.

Грошово-кредитна політика України в умовах фінансової кризи

Світова фінансова криза набула масштабного характеру і стала серйозним викликом для багатьох країн світу, в тому числі й для України особливо у сфері грошово-кредитної політики. Наслідки світової фінансової кризи 2008 р. приголомшують своєю глибиною, масштабами розгортання, формами прояву, безпрецедентною динамікою.  Криза  охопила і фінансову, й економічну сферу.

Метою статті є визначення засад здійснення грошово-кредитної політики України під час світової фінансової кризи.

Про необхідність поліпшення стану фінансово-економічної сфери йдеться в роботах І. Кравченка, Д. Носенка, С.О.Коноваленка та ін.

Грошово-кредитна політика – це курс, що проводиться урядом країни в області грошовоо обігу та кредиту, який має бути направлений на забезпечення стійкого, ефективного функціонування економіки.

Світова практика показує, що через кредитно-грошову політику держава впливає на грошову масу і процентні ставки, а вони, у свою чергу – на споживчий і інвестиційний попит.

Цілями грошово-кредитної політики є економічне зростання, повна зайнятість, стабільність цін і стійкий платіжний баланс.

Основними інструментами грошово-кредитної політики вважають: ліміти кредитування; операції на відкритому ринку; зміну норми обов’язкових резервів; зміну ставки рефінансування.

         В умовах складної макроекономічної ситуації та впливу світової фінансової кризи грошово-кредитна політика в 2008 р. була спрямована на виконання основної функції Національного Банку України – забезпечення стабільності національної грошової одиниці. З початку 2008 р. національний банк України в контексті здійснення антиінфляційних заходів продовжував проводити процентну політику, спрямовану на підвищення вартості національної валюти та вживав заходів щодо стимулювання позитивних зрушень у структурі активно-пасивних операцій банків. Утім такі заходи не були механічним обмеженням грошової пропозиції.

        У період загострення напруги на фінансовому ринку в жовтні-листопаді Національний банк України спрямовував свої зусилля насамперед на забезпечення своєчасності проведення банками розрахунків, зменшення відпливу коштів з банківської системи та збалансування ситуації на валютному сегменті ринку. У цьому контексті Національний банк України розширив можливості банків з підтримки ними своєї ліквідності через механізми рефінансування, пом’якшив вимоги до формування банками обов’язкових резервів, обмежив здійснення певних активних операцій банків в іноземній валюті, упорядкував правила здійснення валютних операцій.

        У 2009 році грошово-кредитна політика спрямовувалася на якнайшвидше подолання наслідків економічної та фінансової кризи. Значне зниження зовнішнього попиту на вітчизняну продукцію, згортання іноземних інвестицій, суттєве ускладнення доступу до зовнішніх фінансових ресурсів, необхідних для реформування економіки, викликало падіння виробництва, експорту, зменшення всіх видів доходів, особливо валютних, обумовило труднощі з наповненням бюджету, перевищення попиту на іноземну валюту над її пропозицією. Це на початку року спровокувало девальваційні процеси, ажіотажні настрої у населення щодо купівлі валюти та вилучення коштів з банківської системи, що відобразилося на її ослабленні, зменшенні кредитування економіки, скороченні золотовалютних резервів Національного банку.

Наслідком неспроможності ГКП забезпечити стабільність економічного зростання було падіння ВВП становило у I кварталі 2009 р. 20,3%, у II кварталі - 18%, промислове виробництво за сім місяців скоротилося на 30,4%, експорт зменшився на 48,5%. Рівень безробіття на кінець липня становив 2,2%. Чистий притік зовнішніх інвестицій до України за сім місяців скоротився у 2,9 раза, а приплив іноземних запозичень за кредитами та облігаціями, який спостерігався у минулому році (10,2 млрд. дол.), змінився на їх чистий відплив у поточному (- 4,5 млрд. дол.). Перевищення бюджетних видатків над отриманими доходами за перше півріччя 2009 року зросло до 9,6 млрд. гривень. Інфляція залишалася на високому рівні - за сім місяців індекс споживчих цін зріс на 8,5%.

Заходи грошово-кредитної політики з початку року спрямовувалася на стримування значних коливань валютного курсу та збалансування валютного ринку, забезпечення економіки платіжними засобами, стимулювання відновлення процесів кредитування, а також запровадження пруденційних заходів щодо підвищення надійності функціонування банківської системи.

Серед основних заходів щодо стабілізації ситуації на валютному ринку необхідно відзначити активну політику інтервенцій, запровадження механізму валютних аукціонів, заміну нормативу ризику загальної відкритої валютної позиції банків на ліміти граничних значень відкритої валютної позиції, вдосконалення порядку використання лоро-рахунків та процедури отримання іноземних кредитів тощо. Для забезпечення належного рівня ліквідності, збільшення кредитування економіки та підтримки банків проводилася гнучка політика рефінансування з вдосконаленням відповідних механізмів, знижувалась облікова ставка, був визначений та почав реалізовуватися порядок рекапіталізації банків за участю держави та інші заходи.

Здійснювана антикризова політика мала міжнародну підтримку, що забезпечило отримання чергових траншів кредиту Міжнародного валютного фонду, частина яких спрямовувалися на фінансування дефіциту державного бюджету. Також ця підтримка дозволила частково стримувати зменшення міжнародних резервів Національного банку.

У другій половині 2009 року від'ємне зведене сальдо платіжного балансу залишилось досить суттєвим (понад 5 млрд. дол.), зберігся загальний девальваційний тиск на гривню. Водночас зменшення негативного впливу зовнішніх чинників і стабілізація банківської системи сприяли поступовому відновленню ділової активності та нормалізації економічних зв'язків у реальному секторі.

Основні засади грошово-кредитної політики на 2010 рік враховують тенденції розвитку вітчизняної економіки та грошово-кредитної сфери, передбачають комплекс змінних індикаторів фінансової сфери та систему заходів монетарної політики, спрямованих на забезпечення стабільності національної грошової одиниці, сприяння відновленню економіки та стійкості банківської системи.

Відповідно, можна зробити висновки та внести пропозиції. Національний банк України, здійснюючи регулювання грошово-кредитного ринку, підтримуватиме таку динаміку монетарних агрегатів, яка б, з одного боку, задовольняла попит економіки на гроші, а з іншого – не створювала загрози для динаміки цін. Проте, реалізувати це в умовах кризи не зовсім можливо.

Напрямом подальших досліджень має стати поглиблене вивчення додаткових важелів грошово-кредитної політики в умовах світово\ фінансової кризи.

Література

1.                 Геєць В. «Макроекономічн оцінка грошово кредитної та валютно-курсової політики  України до і під час фінансової кризи»/ В. Геєць //Економіка України – 2009. - №2. – с.5-23.

2.                 Коновалова С.О. «Специфіка грошово-кредитної політики в умовах фінансової кризи»/ С.О. Коновалова// Інвестиції: практика і досвід. – 2009.- №8.- с.47-48.

3.                 Череп А «Грошово-кредитна політика України в умовах фінансової кризи»/ Череп А., Носенко Д. // Журнал європейської економіки. – 2008. – т.7. - №4.- с.438-445.