Лепетан І.М., Білик О.В.

Віннницький національний аграрний університет

 

Організація та управління витратами на сільськогосподарських підприємствах

Фінансові результати діяльності будь-якого суб'єкта господарювання, його конкурентоспроможність за умов нестабільного ринкового середовища значною мірою залежать від ефективності системи та методів управління витратами. Дані про види, обсяги і поведінку витрат необхідні для обгрунтованого прийняття більшості фінансових і управлінських рішень, зокрема, щодо оцінювання чинників рентабельності, планування напрямків і обсягів діяльності, ціноутворення, управління обмеженими запасами тощо.

     Протягом перехідного періоду ринкової трансформації вітчизняної економіки не вдалося розробити ефективного економічного механізму стимулювання економії витрат, що негативно позначається як на фінансових результатах діяльності окремих суб'єктів господарювання, так і на фінансово-економічні ситуації у державі загалом.

 Актуальність даної публікації полягає в тому, що уже тривалий час у різній літературі то­чаться гострі дискусії щодо побудови управління ви­тратами (управлінського обліку) на сільськогосподарських підприємствах. Пробле­ма важлива і нагальна, стосується всіх галузей еко­номіки, однак до остаточного вирішення цього пи­тання ще досить далеко, незважаючи на те що його порушено в багатьох публікаціях.

Метою даної роботи є розглянути трактування  різних авторів щодо управління витратами на сільськогосподарських підприємствах.

 Дослідженням проблем управління витра­тами приділяли значну увагу такі вітчизняні і зарубіжні вчені: С.Б. Голов, К.А. Друрі, Р. Каплан, Л. М.Нападовська, Т.І. Скоун, В.Сопко, Ч.Хорнгрен, Дж. Фостер, М.Н. Чумаченко , В.С.  Моссаковський,  Г.Б. Тітаренко.

Але, незважаючи на значну кількість наукових праць з питання управління витратами на сільськогосподарських підприємствах, ряд положень потребують нових підходів для вдосконалення даного питання.

Чумаченко М.Н., вважає, що управління  витратами - це управлінський процес, який є складовою загальної системи управління підприємством, має конкретний об'єкт, особливі завдання та органічно пов'язаний з управлінням іншими сферами діяльності підприємства. Управління витратами має здійснюватися відповідно до загальних принципів, функцій і методів менеджменту. Ефективність процесу управління витратами значною мірою залежить від вибору концептуальних засад формування системи управління[3, с.15].

Каплан Л.М. трактує те, що  управління витратами - це складний і багатогранний економічний процес. Його формування як виду економічної діяльності відбулося внаслідок еволюційного розвитку підприємництва, економічного аналізу, управлінського обліку фінансового, стратегічного і операційного менеджменту тощо. Загалом автор виділяє  такі основні підходи до трактування сутності управління витратами підприємства:

-функціональний, згідно з яким управління витратами має здійснюватися на основі застосування основних функцій менеджменту

-процесно-об'єктний підхід, який ґрунтується на диференціації цільових носіїв витрат, оптимізації операцій та бізнес-процесів [2, с.42].

Скокун Т.К. пояснює, що негативні фінансові результати діяльності суб'єктів господарювання є наслідком впливу не тільки ряду об'єктивних зовнішніх економічних чинників, пов'язаних зі структурною перебудовою економіки, реструктуризацією, зміною виробничих і коопераційних зв'язків та форм власності тощо. Зростання витрат, зниження рентабельності виробництва зумовлені також прорахунками на управлінні підприємствами, відсутністю чітко визначеної стратегії розвитку, нестачею необхідної управлінської інформації, обмеженістю знань і досвіду управління витратами у нестабільному ринковому середовищі [1, с.11].

    Сопко В.Р.  стверджує, що витрати були і залишаться важливою економічною категорією, яка харак­теризує ефективність використання ресурсів (економічних факторів виробництва) і визначає рентабельність діяльності суб'єктів господарювання [3, с.11].

     Управління витратами у сільськогосподарських підприємствах  досить суттєво відрізняється від ме­тодики, яку використовують в інших галузях. Обов’язковість у сільському господарстві звітності про рівень собівартості продукції, що передбачає побудову інформаційного забезпечення та калькуляції собівартості продукції за єдиною методикою, зумовлює необхідність дотримання єдиної методики формування витрат за видами продукції та статтями, що дає змогу уніфікувати систему показників щодо наслідків виробничої діяльності, а це свідчить про неможливість та недоцільність розробки власної системи управлінського обліку на підприємстві.

Узагальнюючи різні підходи, щодо сутності управління витратами на сільськогосподарських підприємствах, можна зробити висновки, що основними перевагами ефективного управління витратами  на сільськогосподарських підприємствах є  наявність своєчасної , достовірної та повної інформації про собівартість окремих видів продукції  та їхні пропозиції на ринку порівняно з продукцією конкурентів та рівень організації виробництва продукції, що є конкурентоспроможною до витрат та цін.Система обліку витрат на сьогоднішній день,  потребує коригувань для забезпечення по­треб управління в умовах формування ринкових відносин.

Список літератури :

1.  Голов С. Облік і організація управління витратами // Бухгалтерський облік і аудит № 5 с. 12-15.

2.Друри К. Управленческий и производственный учет: Учебник // Пер. с англ. - 6-е изд. — М.: Юнити-Дана, 2007. - 401с.

    3.Каплан P.C., Сопко В.Р. //Формування ринкових відносин в Україні 2008. №6  34 с.