Экономические науки/3.Финансовые отношения

 

студентка IV курсу економічного факультету Лепьоткіна А.В.

Науковий керівник: старший викладач Лактіонов Ю.Г.

Кременчуцький державний університет ім. Михайла Остроградського, Україна

 

ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ФІНАНСУВАННЯ

КУРОРТНОГО ГОСПОДАРСТВА В УКРАЇНІ

 

Туристична галузь набуває дедалі більшого значення для розвитку економіки та соціальної сфери в Україні, стрімко інтегрується у світову туристичну індустрію. Пріоритетний напрям розвитку в'їзного та внутрішнього туризму є важливим чинником підвищення якості життя в Україні, утворення додаткових робочих місць, поповнення валютних запасів держави та підвищення її авторитету на міжнародній арені.

Вагомим внеском у дослідження концептуальних засад розвитку курортного господарства України та фінансового забезпечення його реалізації визнаються ґрунтовні дослідження вітчизняних і зарубіжних науковців, зокрема праці М.І. Крупки та С.В. Онишко, присвячені інноваційному розвитку економіки України, наукові доробки галузевого спрямування Ж.В. Поплавської й В.Г. Поплавського, Л.М. Шульгіної, Т.І. Ткаченко.

Сучасний стан розвитку туризму в Україні науковці визначають як «нестабільний, нестійкий, несталий». Оскільки активізація і збільшення обсягів внутрішньої торгівлі й експорту послуг курортного господарства є стратегічним орієнтиром зростання фінансового потенціалу національної економіки, необхідна ґрунтовні наукові дослідження в цій сфері.

Розвиток туризму в Україні істотно впливає на такі сектори економіки, як транспорт, торгівля, зв'язок, будівництво, сільське господарство, виробництво товарів широкого вжитку, i є одним з найбільш перспективних напрямів структурної перебудови економіки. У свою чергу важливими факторами розвитку туристичної галузі є природно-рекреаційний та історико-культурний потенціал країни. Тому сталий розвиток курортного господарства належить до ключових чинників зростання національної економіки – за умов збереження й відтворення ресурсного потенціалу для майбутніх поколінь.

Транспортна інфраструктура є однією з основних складових частин функціонування туристичної сфери. Взаємодія транспортної та туристичної галузей допоможе кожній з них у короткі терміни вирішити більшість питань, пов'язаних з розбудовою туристичної інфраструктури за напрямками національної мережі транспортних коридорів із залученням вітчизняних та іноземних інвестицій.

Широкому залученню інвестицій у курортно-рекреаційну сферу туризму сприятиме:

-               проведення тендерів на право отримання земельних ділянок у рекреаційних зонах під забудову об'єктами рекреації з дольовою участю держави у сфері розвитку інфраструктури;

-               подальше розширення номенклатури курортно-рекреаційних послуг за рахунок медичних послуг (діагностика, профілактика та лікування захворювань) із широким використанням рекреаційних та лікувально-оздоровчих ресурсів;

-               збільшення кількості санаторно-курортних закладів, готелів і створення лікувальних центрів, які надаватимуть платні послуги;

-               запровадження стандартів якості надання рекреаційних послуг;

-               удосконалення механізму правового регулювання діяльності суб'єктів господарювання, які надають побутові послуги;

-               створення збалансованої мережі об'єктів побутового обслуговування, насамперед тих, які надають соціальні види послуг.

Негативно впливають на розвиток курортного господарства України фінансова криза, недостатній рівень фінансового забезпечення відтворення матеріально-технічної бази санаторно-курортних закладів, зниження платоспроможності основної частини населення та підвищення цін на рекреаційні послуги. У зв’язку з цим удосконалення фінансових умов розвитку курортного господарства має базуватися на принципах системності, координації і взаємодії, інноваційності та економічної доцільності.

Відкритою проблемою залишається рівень фінансового забезпечення інфраструктури курортного господарства, від чого залежить доведення якості послуг до міжнародних стандартів, удосконалення технологій, впровадження нових видів і форм обслуговування. Проведення в Україні футбольного чемпіонату 2012 року має активізувати фінансово-кредитні й інвестиційні механізми розвитку матеріально-технічної бази рекреаційного господарства України. Також це означає залучення в Україну значного числа приїжджих - спортсменів, фахівців і вболівальників, словом, туристів з різних країн світу. Це шанс відкрити Україну Європі і світу, зробити її вже в недалекому майбутньому привабливою туристської державою, значно збільшити турпотоки із зарубіжних країн. Для більш ніж 40 країн світу туристична галузь є основним джерелом надходжень до національного бюджету, а для 70 - однією з трьох його основних статей. Україна посідає лише 110 місце у світі за рівнем активності розвитку туристичної індустрії. Україна є однією з провідних країн у Європі за рівнем забезпеченості цінними природними та історико-культурними ресурсами.

Отже, дослідження фінансових умов реалізації концептуальних засад розвитку курортного господарства є фактологічною базою для вдосконалення фінансово-кредитного механізму в цьому секторі національної економіки з участю координаційно-управлінських структур, що визначають тип і характер економічних відносин, організаційно-правове регулювання фінансового забезпечення, склад і характер інструментарію управління фінансами курортного господарства. Результати таких досліджень можуть стати основою туристичної політики держави, сприяти поліпшенню соціально-економічної ситуації в Україні та розвитку її економічного потенціалу.

Перспективними напрямами подальшого розвитку курортного господарства можна вважати формування й підтримку сприятливого інвестиційного клімату для активізації підприємництва в довгостроковому аспекті, підвищення ефективності функціонування курортної галузі через розширення фінансового потенціалу соціального страхування, вдосконалення державного регулювання розвитку курортної справи. Ефективне функціонування рекреаційно-оздоровчої сфери є одним із найважливіших чинників соціально-економічного розвитку будь-якої країни, визначає якість життя в умовах глобалізаційних тенденцій розвитку світової економіки. Зростання зацікавленості світової спільноти організованим комфортним відпочинком, туризмом, рекреацією та лікуванням в умовах відкритості національної економіки ставить нові стратегічні орієнтири для сталого розвитку курортного господарства країни. Україна, яка має багату історику-культурну спадщину та володіє значними й унікальними лікувальними природними багатствами, обравши вектор європейської інтеграції, повинна створити належні фінансові умови для розвитку курортного господарства.

 

Література:

1.           Закон України „Про курорти” (із змінами та доповненнями) №3370-IV (3370-15 ) від 19.01.2006, ВВР, 2006, №22, ст.184.

2.           Закон України „Про туризм” (із змінами та доповненнями) №1276-VI (1276-17) від 16.04.2009, ВВР, 2009, №38, ст.535.

3.           Закон України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” (із змінами та доповненнями) №3201-IV (3201-15) від 15.12.2005, ВВР, 2006, №13, ст.110.

4.           Гуменюк В.В. Фінансові умови сталого розвитку курортного господарства України // Фінанси України. – 2009. – №4. – С. 75-81.

5.           Ткаченко Т. І. Сталий розвиток туризму: теорія, методологія, реалії бізнесу. – К: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2006. – 536 с.