Экономические науки/ 7.Учет и аудит

 

Мельниченко О. І., наук. керівник: Марценяк Н. О.

Буковинська державна фінансова академія

ВНУТРІШНІЙ АУДИТ, ЯК НЕВІДЄМНА СКЛАДОВА УСПІШНОГО РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВ

 

В умовах формування нових механізмів господарювання, які орієнтовані на ринкову економіку, відбуваються зміни в системі виробництва та управління, а отже, і в формах та методах контролю. Причому провідне місце тут посідає  організація послідовного та багатопланового внутрішнього аудиту, без якого важко вистояти в боротьбі з конкурентами.

Донедавна внутрішній аудит в компаніях відігравав роль попелюшки, яка виконує нелегку і не завжди чисту роботу і яку, як правило, ніхто не любить. Але поступово таке ставлення змінилося. Нині внутрішній аудит в моді. Багато керівників та власників запроваджують його, часто не завжди усвідомлюючи, наскільки великий його потенціал.

Сьогодні перед внутрішнім аудитом ставляться масштабні завдання, підвищуються вимоги до нього і, відповідно, зростає навантаження на аудиторів. У деяких випадках до внутрішнього аудиту ставляться як до чарівної палочки, яка все зможе виправити.

Значний обсяг досліджень щодо необхідності внутрішнього аудиту проведений у роботах таких вчених як Соніна О.В., Проскуріної Н.А., Каменської Т.П., Діденка С.В., Караченцова І.О., Бондара В.П., Рибчинка М.Ф., та інших.

Що ж таке внутрішній аудит і чи може він стати у пригоді підприємствам? За визначенням міжнародного Інституту внутрішніх аудиторів, “внутрішній аудит є діяльністю з надання незалежних та об’єктивних гарантій і консультацій, спрямованих на вдосконалення діяльності організації”.

Під внутрішнім аудитом розуміється організована на підприємстві, діюча в інтересах його керівництва та власників і регламентована внутрішніми нормативними актами система контролю за дотриманням встановленого порядку ведення бухгалтерського обліку, складання та подання звітності, внутрішнього її аналізу, та надійністю функціонування всієї системи внутрішнього контролю.[3]

Метою статті є визначення суті та необхідності внутрішнього аудиту  у діяльності підприємств різних форм власності.

Внутрішній аудит – поняття не нове. В основному, внутрішній аудит розглядає бухгалтерську інформацію та її достовірність. Проте він привернув до себе особливу увагу лише на початку третього тисячоліття. Інтерес до нього обумовлений, на нашу думку, низкою характеристик внутрішнього аудиту, які можуть стати у пригоді підприємствам, а саме це проявляється через те, що внутрішній аудит:

1)                    допомагає відповідним працівникам фірми ідентифікувати та посилити слабкі сторони в системах управління;

2)                    є одним із способів контролю за правомірністю та ефективністю діяльності усіх підрозділів підприємства виконувати свої обов'язки максимально кваліфіковано й ефективно, адже при відсутності контролю і оцінки персонал починає працювати недбало;

3)                    здійснює удосконалення організації й управління виробництвом, виявлення й мобілізація резервів його зростання.

4)                    аналізує ситуацію ризику і застерігає від банкрутства, використовує ноу-хау для збільшення прибутку й ефективності нової технології, вживає заходів, що сприяють фінансовій діяльності підприємства;

5)                    внутрішній аудит є одним з не багатьох доступних і водночас недооцінених ресурсів, правильне використання яких може підвищити ефективність роботи компанії;

6)                    потреба у внутрішньому аудиті виникає у зв'язку з тим, що система внутрішнього контролю за станом обліку має тенденцію з плином часу змінюватись, якщо відсутній механізм постійної її верифікації;

7)                    дозволяє оперативно виявляти поточні проблеми;

8)                    потреба у внутрішньому аудиті зумовлена також тим, що верхня ланка управління не займається безпосередньо контролем повсякденної діяльності структурних підрозділів підприємства, в зв'язку з чим вона відчуває потребу в інформації, що формується на більш низькому рівні[1].

Рішення про необхідність внутрішнього аудиту не повинно залежати від наявності у компанії зовнішнього аудитора, оскільки зовнішній і внутрішній аудит виконують різні функції:

                      зовнішній аудит служить насамперед інтересам зовнішніх зацікавлених сторін – потенційних інвесторів, кредиторів тощо, тоді як внутрішній служить інтересам рад директорів і менеджерів компанії;

                      внутрішній аудит в межах надання аудиторських послуг проводить оцінку економічної обґрунтованості управлінських рішень і ефективності діяльності підрозділів компанії, що зазвичай не входить в завдання аудиту зовнішнього.

Потреба у створенні служб внутрішнього аудиту в Україні виникає на великих підприємствах з різними видами діяльності, зі складною розгалуженою структурою і великою кількістю територіально віддалених філій, дочірніх і підпорядкованих підприємств. Робота фахівців внутрішнього аудиту в цьому напрямі полягає, насамперед, в уніфікації і стандартизації облікових процесів для правильного формування зведеної чи консолідованої зовнішньої і, перш за все, внутрішньої звітності.

На мій погляд, доцільно в усіх галузях економіки, на кожному підприємстві запровадити систему внутрішнього аудиту з тим, щоб за цю роботу відповідала конкретна особа чи спеціальний відділ. Саме внутрішній аудит є об’єктивним джерелом інформації, який допомагає керівнику “не замиленим оком”, по-новому, оцінити якість виконання ухвалених управлінських рішень.

Так, наприклад, на невеликих організаціях з простою організаційною структурою управління, служба головного бухгалтера в змозі виконувати наряду з обліковою та інформаційною і функцію внутрішньогосподарського контролю, то на великих підприємствах, які мають філії, дочірні організації – це неможливо через великий обсяг облікових робіт, і в даному випадку є об’єктивна необхідність в запровадженні професійної служби внутрішнього аудиту. Саме цей підрозділ буде виконувати функції контрольної служби підприємства, крім того така реорганізація дозволить зовнішньому аудитору змінити характер і термін виконання, та скорочення обсягів аудиторських процедур, що зменшить аудиторський ризик, а отже і витрати підприємства. Асигнування на утримання такої аудиторської служби можна здійснювати за рахунок виявлених внутрішнім аудитом резервів підвищення ефективності роботи, зниження собівартості й збільшення прибутків.

Отже, пристосовуючись до нових умов господарювання та ринкових відносин, в епоху прискорення інтеграційних процесів і процесів активного входження України у світову економічну спільноту, роль внутрішнього аудиту підприємств стає вагомим чинником у формуванні їх конкурентноздатності й ефективності в порівнянні не лише з вітчизняними підприємствами, а й зі світовими конкурентами.

Наявність ефективного внутрішнього аудиту стає невід’ємною складовою успішного розвитку компанії в умовах швидких змін зовнішнього середовища, підвищення складності процесів управління, розподілу функцій володіння та управління бізнесом. Наскільки при цьому внутрішній аудит стане корисним, залежить від завдань, які будуть  поставлені перед ним.

Література:

1. Статут Всеукраїнської громадської організації "Гільдія професійних внутрішніх  аудиторів України". – Київ, 2005.

2. С.В.Діденко Організація зовнішнього і внутрішнього аудиту // Економіка і регіони. – 2008. - №4.- С. 152-154.

3. . Сонін О.В.  Навіщо компанії внутрішній аудит? // Бухгалтерський облік і аудит. – 2009. №2. – С.177-180.

4. Проскуріна Н.А. Внутрішній аудит//Економічні науки. Вісник. НДФФ - 2009.- №3. – С.7-9.