Економічні науки/10. Фінанси підприємства.

 

Причепa Г.В.

наук. керівник: Руда О.Л.

Вінницький національний аграрний університет, м. Вінниця, Україна

 

ТРАКТУВАННЯ ПРИБУТКУ ЯК ОДНІЄЇ З ОСНОВНИХ ЕКОНОМІЧНИХ КАТЕГОРІЙ

 

Основною метою діяльності будь-якої комерційної організації є одержання позитивного фінансового результату – прибутку від операційної, фінансової та інвестиційної діяльності.

Саме тому чітке визначення категоріального апарату в цій галузі має велике наукове і практичне значення. Зміст і класифікаційні ознаки  даної економічної категорії описували у своїх працях безліч вчених, серед яких В.Д. Базилевич, Ф.Ф. Бутинець, А.М. Поддєрьогін,  С.Ф. Покропивний,  Г.О. Приймак,  Н.М. Ткаченко.

У вітчизняній науці відповідно до призначення виділяють два види прибутку – обліковий, який відображається у Звіті  про фінансові результати і регламентується П(С)БО 17 «Податок на прибуток», та податковий відповідно до Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». Перший представлений сумою прибутку від звичайної та надзвичайної діяльності до його оподаткування та розподілу.

 Оподатковуваний прибуток отримаємо вирахуванням з балансового прибутку :

-         податкових платежів, сплачених за рахунок балансового прибутку;

-          суми коштів витрачених або перерахованих у процесі купівлі матеріальних і нематеріальних цінностей для некомерційних установ (не більше 4 % від балансового прибутку);

-          прибутку від володіння корпоративними правами;

-         нарахованих відсотків на державні казначейські зобов’язання та облігації;

-          прибутку на покриття оборотних коштів (не більше 10% від балансового прибутку підприємств державної форми власності);

-          витрат спрямованих на утримання об’єктів соціально-культурного призначення [3].

          Такий розрахунок  прибутку як об’єкта оподаткування був визначений податковим законодавством, адже деякі види прибутку згідно податкової політики  не підлягають оподаткуванню або повторному  оподаткуванню.

Складання фінансової і податкової звітності підприємств передбачає необхідність узгодження і взаємного контролю за формуванням окремих показників звітності за даними бухгалтерського обліку [2, с. 16]. В цьому випадку ми бачимо не лише різницю у трактуванні поняття прибутку, але й відмінності у його обчисленні. Певний вид прибутку може належати до різних класифікаційних ознак, що зумовлює необхідність перегляду і удосконалення наявної системи показників.

Зарубіжні ж вчені (К. Уолш) за бухгалтерським прибутком закріплюють функцію визначення суми податків. А для інтегрованої оцінки результатів господарської діяльності з метою управління підприємством було вибрано показник економічного прибутку.

Методику визначення взаємозв’язку бухгалтерського та економічного прибутку представив  Д. Соломон. Вчений вирахував з першого показника позареалізаційні зміни вартості активів напротязі минулого звітного періоду і додав зміни в оцінці активів отримані на протязі звітного та  майбутнього періоду [1]. Тобто ми отримаємо показник оцінки фінансових результатів, який точніше характеризує вартість активів підприємства та його капіталу .

Така оцінка є досить актуальною в нашій країні в нинішніх економічних умовах інфляції, коли ринкові ціни на основні засоби, нематеріальні активи можуть зростати непропорційно цінам на вироблену продукцію, виконані роботи чи надані послуги. Зрозуміло, що в такому випадку економічний прибуток точніше покаже реальні фінансові результати діяльності суб’єкта господарювання.

В західних країнах показник економічного прибутку відбиватиме вплив перш за все морального старіння техніки та обладнання, адже інфляційні показники в цих країнах характеризуються відносною стабільністю. Інноваційні ж розробки у технічній, інформаційній, сировинній галузях з’являються на ринку товарів і послуг швидкими темпами, що відповідно змінює ринкові ціни на більшість активів підприємства і відображається на реальній величині прибутку.

Таким чином крім складання бухгалтерської звітності та обчислення суми податкових зобов’язань відповідно до мети визначення було отримано новий спосіб обчислення  фінансового результату для реалізації цілей менеджменту підприємства.

Найбільш вагомою, на нашу думку, є класифікація прибутку за метою призначення того чи іншого показника. В цьому напрямі необхідно виділити такі показники, які б найбільш повно задовольняли потребу споживачів інформації, оскільки на їх основі проводиться також всебічний аналіз господарської діяльності підприємства,  розробляються стратегічні, оперативні і тактичні плани, підбиваються підсумки за всіма напрямами діяльності окремо та по підприємству в цілому.

 

Литература:

1) Мазурок П.П. Дослідження ролі і стану наукових поглядів на трактування категорії «прибуток» підприємств/ П.П. Мазурок// Держава та регіони. – 2009. – №4. – с. 117 – 120.

2) Свідерський Д. Узгодження показників фінансової та податкової звітності/ Д. Свідерський// Бухгалтерський облік та аудит. – 2009. – №11. – с. 16 – 23.  

3) Фінанси підприємств: підручник/ А.М. Поддєрьогін, М.Д. Білик, Л.Д. Буряк;  Ред. А.М. Поддєрьогін// Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана. – 7-ме вид., без змін.  – К.: КНЕУ, 2008. – 551 с.