Економічні науки/2. Гроші та кредит

К.е.н. Гвасалія Д.С., Тонкошкур К.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 імені Михайла Туган - Барановського

Особливості функціонування спрощеної податкової

системи в Україні

    

     За умов ринкової економіки важлива роль належить малому бізнесу. Його підтримка, у тому числі через систему оподаткування, є одним із способів подолання економічної кризи в економіці. На перших етапах становлення системи оподаткування в Україні малому підприємництву надавались певні пільги. Особливо це стосувалося оподаткування прибутку малих підприємств за допомогою застосування спрощеної системи оподаткування.

    Визначенням та шляхами вирішення основних проблем спрощеної системи оподаткування займалися такі видатні вчені, як Азаров М.Я., Кольга В.Д., Онищенко В.А., Бечко П.К., Власюк Н.І., Мединська Т.В. та багато інших.

    Законодавчими актами, на підставі яких в Україні почала застосовуватись спрощена система оподаткування, були: Закон України «Про державну підтримку малого підприємництва» від 19 жовтня 2000 р. №2063— ПІ, яким визначаються головні напрямки розвитку малого бізнесу в державі, а також Указ Президента України від 3 липня 1998 р. № 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, об­ліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», окремі постанови Верхов­ної Ради, Кабінету Міністрів України, міністерств та відомств.

    Спрощену систему оподаткування можна визначити, як установлення єдиного податку, який відноситься до прямих загальнодержавних податків. Він сплачується суб’єктами малого підприємництва за рахунок власних коштів і включається в ціну товару на стадії виробництва у виробників незалежно від фінансового стану платника [2].

    Спрощену систему оподатковування (установлення єди­ного податку) запроваджено для таких суб'єктів малого підприємництва:

-                   юридичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності будь-якої організаційно-правової форми власності, а за рік середньооблікова чисельність працівників не перевищує 50 осіб і обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за календарний рік - 1 мли. гривень;

-                   фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи, якщо кількість осіб, які перебувають у трудових відносинах з такою особою, вклю­чаючи членів її сім'ї, за календарний рік не перевищує 10 осіб та обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) - 500 тис. гривень [1].

    Податки і збори, від сплати яких звільнюються суб'єкти малого підприємництва зображені на рисунку 1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 2.1 Податки і збори, від сплати яких звільняються суб'єкти малого підприємництва

 

    Згідно з діючим законодавством критерієм віднесення підприємств до суб'єктів малого бізнесу є чисельність працюючих на підприємстві та обсяги річного валово­го доходу. При переході на спрощену систему оподаткування такі критерії існують і для фізичних осіб без створення юридичної особи — чисельність працюючих, в тому числі членів сімей, на протязі року не більше 10 осіб, а обсяг виручки від реа­лізації продукції за рік не більше 500 тис. грн.; для юридичних осіб чисельність працюючих за рік не повинна перевищувати 50 осіб, а обсяги виручки від реалізації продукції не більше 1 млн. грн. [3].

    Отже, найважливішим інструментом узгодження індивідуального інтересу підприємця і суспільних інтересів є податкова система та принципи оподаткування. Спрощена система оподаткування дає змогу малим підприємствам полегшити ведення податкового обліку, а також зменшити суми платежів до бюджетів.

В Україні ще спостерігається багато невизначених моментів що стосуються спрощеної системи, зокрема використання її підприємцями для різного роду махінацій з капіталом. Та, не зважаючи на певні недоліки в нормативній базі, що регулює функціонування спрощеної системи оподаткування, її впровадження є кроком назустріч малим підприємствам і прямим стимулом для подальшого їх розвитку, що сприятиме економічному розвитку нашої країни.

 

Література:

1.     Азаров М.Я., Кольга В.Д., Онищенко В.А. Все про податки: Довідник.- К.: Експерт, [Текст] - 2000. – 205 с. ISBN 654-8765-98

2.     Бечко П.К. Податкова система: Навч. посібник. – К. – Центр навчальної літератури, [Текст] - 2006. – 368 с. ISBN 635-2836-27

3.     Власюк Н.І., Мединська Т.В. Податкова система. Навчальний посібник. – Львів. «Магнолія – 2006», [Текст] - 2009. – 230 с. ISBN 234-4746-2