К.е.н., доцент Шабельник Т.В., Прудивус К.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Розвиток інформаційних технологій в обліку

В ринкових умовах для ефективного розвитку будь-який суб’єкт господарювання – від приватного підприємця до державної корпорації – повинен мати оперативну інформацію про стан свого майна, рух грошових коштів, розрахунки з дебіторами та кредиторами, фактичний стан виробництва, результати діяльності та зміни у власному капіталі.

Поява економічної інформаційної системи суттєво вплинула на технологію ведення бухгалтерського обліку на всіх його етапах, що потребує нового осмислення таких понять, як “форма обліку” та “регістр”, які визначають техніку (технологію) ведення обліку [1, c. 494].

Потужні програмні засоби у вигляді баз даних, інформаційно-пошукових систем дозволяють не лише підвищувати продуктивність праці обліковця, а й у процесі роботи змінювати звичну форму подання інформації та її зміст, отримувати інформацію зі значно ширшого діапазону джерел, ніж це передбачено у звичайних інформаційних системах.

Питання визначення форми бухгалтерського обліку в умовах його комп’ютеризації є недостатньо вивченими, потребують теоретичного та методичного осмислення. Це дозволить виробити наукові принципи побудови облікових регістрів, допоможе розробникам програмного забезпечення більш чітко задовольняти потреби користувачів облікової інформації, дасть поштовх подальшому розвитку методології бухгалтерського обліку.

В сучасній науковій літературі існує два погляди на комп’ютерну форму обліку: одні автори, В.Хом’як, В.Шило, Н.Верхоглядов, стверджують, що окремо виділяти таку форму обліку недоцільно, оскільки це лише спосіб ведення бухгалтерського обліку, інші, М.Білуха, В.Сопко, О.Островський, стверджують, що це не нова форма обліку, якій притаманні специфічні форми.

Прихильники першого погляду обґрунтовують свою думку тим, що комп’ютеризований облік використовує принципи меморіально-ордерної або журнально-ордерної форми. При такому способі програмні та технічні засоби дозволяють лише прискорювати обробку первинної інформації і є засобом автоматизації рутинної праці бухгалтера.

Інші автори схильні на підставі аналізу можливостей сучасних програмних засобів визначати комп’ютеризований бухгалтерський облік як нову форму обліку, так як за технічними ознаками виділяють дві форми бухгалтерського обліку: ручний та машинний.

Метою статті є виявлення економічних чинників, що сприяли появі та розвитку комп’ютерної формі обліку, визначення тих ознак, які вирізняють комп’ютерну форму обліку серед інших машинно-орієнтованих форм бухгалтерського обліку та з’ясування змісту регістрів, які застосовуються у комп’ютерній формі обліку.

Західне суспільство масового споживання після глибокої кризи у 70-ті роки ХХ ст. породило сервісну економіку, а в її межах найбільш швидкими темпами став розвиватися інформаційний сектор економіки. Безпрецедентне за масштабами опрацювання інформації, генерування знань, викликало необхідність подальшого розвитку інформаційних і мережних технологій [2, c. 152].

Обліковий регістр є матеріальним засобом, який відображає інформацію, згруповану на відповідних рахунках бухгалтерського обліку.

Із розвитком інформаційних технологій можливий перехід на безпаперові технології обліку усторіло. У базі даних системи управління підприємством, підсистемою якої є бухгалтерський облік, може зберігатися не тільки облікова, а й інші види інформації [3, c. 96].

Роль первинного документу як юридичного доказу здійсненої господарської операції залишається незмінною, незалежно від виду його представлення – паперовому або ж на машинному носії з електронним підписом уповноважених осіб. Що ж до проміжних носіїв – регістрів, то їхню роль може виконувати база даних і засоби управління нею – банк даних. Інформація в базі даних зберігається не тільки на рахунках бухгалтерського обліку, а й у хронологічному порядку надходження даних бухгалтерських записів тай у вигляді архіву копій первинних документів.

Можливості мультимедійного відображення інформації дозволяють виводити на друк не тільки облікові регістри регламентованої форми, а й одержувати різні аналітичні таблиці, звіти, графіки, діаграми, схеми.

Таким чином, основним чинником, який визначав появу та розвиток нових форм інформаційного бухгалтерського обліку, є економічна обумовленість, розвиток економічних відносин у суспільстві, що відображає певною мірою бухгалтерський облік.

Оскільки структура та зміст форм бухгалтерського обліку мають задовольняти потреби користувачів облікової інформації, виникла потреба у такій формі обліку, регістри якої здатні накопичувати, систематизувати та видавати її для подальшого сприйняття та аналізу.

Форма і зміст облікових регістрів, їхнє розміщення та взаємозв’язок, способи та технічні засоби запису господарських операцій у відповідні регістри є визначальними ознаками формами бухгалтерського обліку, то комп’ютерна форма обліку може бути кваліфікована як нова форма обліку, а її поява обумовлена об’єктивними економічними чинниками.

Література:

1.     Білуха М.Т. Теорія бухгалтерського обліку: Підручник. – К.: Вид-во КНТЕУ, 2008. – 692 с.

2.     Бухгалтерський облік в Україні: Навч. посібник / За ред.. Р.Л.Хом’яка. – 2-ге вид., доп. і перероб. – Львів: НУ “Львівська політехніка”; Інтелект – Захід, 2007. – 820 с.

3.     Островский О.М. Типовые элементы организации бухгалтерского учета. – М.: Финансы и статистика, 2008. – 420 с.