Економічні науки/10. Економіка підприємства

 

Викладач Прокопець О. В.

Європейський університет, Україна

Оцінка грошових потоків підприємства

 

Враховуючи тісний зв’язок ефективності діяльності суб’єкта господарювання з ефективністю прийнятих інвестиційних рішень та фінансовим станом підприємства в результаті здійсненої ним фінансово-інвестиційної діяльності, доцільно проводити системне управління інвестиційно-фінансовими грошовими потоками підприємства. Для цього необхідно удосконалювати методику аналізу грошових потоків з метою забезпечення системного бачення господарського процесу, а також об’єктивного обліку показників ефективності діяльності підприємства.

Грошовий потік можна визначати як сукупність послідовно розподілених за часом подій, пов’язаних із відособленим та логічно завершеним фактом зміни власника грошових коштів у зв’язку з виконанням договірних зобов’язань між економічними агентами (суб’єктами господарювання, державою, домогосподарствами, міжнародними організаціями).

Реалізація інвестиційних рішень супроводжується відповідними фінансовими потоками і змінами фінансового стану підприємства. З одного боку, в момент інвестування кошти відволікаються з операційного циклу підприємств, з іншого – інвестиції забезпечують майбутні  надходження грошових коштів, компенсують витрати і формують прибуток підприємства. Таким чином, в процесі аналізу необхідно враховувати зв’язок між грошовими потоками операційної, інвестиційної і фінансової діяльності підприємства.

 

 
Алгоритм аналізу грошових інвестиційно-фінансової діяльності має наступні складові:

-       дослідження наявності та достатності грошових потоків;

-       визначення впливу факторів на формування грошових потоків підприємств;

-       аналіз елементів витрат суб’єктів господарювання;

-       визначення ефективності грошових потоків.

Аналіз грошових вхідних і вихідних грошових потоків за видами діяльності підприємства передбачає дослідження їх динаміки у часі і структури за ознакою статей їх формування, а також визначення чистого грошового потоку за видами діяльності підприємства та сумарного чистого грошового потоку.

Факторний аналіз грошових коштів здійснюється на основі адитивної факторної моделі, в якій результативний показник (залишки грошових коштів) визначається як алгебраїчна сума чинників (інших елементів балансу).

Зважаючи на важливість причинно-наслідкового аналізу формування вихідних грошових потоків доцільно приводити аналіз динаміки і структури елементів витрат підприємства, зокрема матеріальних витрат, витрат на оплату праці та соціальне страхування, амортизацію тощо.

Для оцінювання ефективності грошового потоку підпри­ємства застосовуються коефіцієнти ефективності чистого гро­шового потоку як відношення суми чистого прибутку і амор­тизації до вихідного грошового потоку або як відношення суми чистого прибутку і амортизації до серед­ньорічної суми активів підприємства.

Отже, в результаті удосконалення методики проведення аналізу грошових потоків підприємства спрощується процедура прийняття управлінських рішень щодо приско­рення руху грошових коштів і підвищення на цій основі обо­ротності активів і капіталу, а також забезпечення фінансової стійкості та платоспроможності підприємства.

Аналіз синхронності грошових потоків, метою якого є оцінка ступеню узгодженості грошових потоків у часі,  значним чином визначає стан фінансової рівноваги підприємства. В рамках цього оцінюється рівень дефіцитності позитивного грошового потоку, що характери­зується часткою середньоденного обсягу затриманих грошових надходжень у середньоденному вхідному (позитивному) грошовому потоці та демонструє те, наскільки вчасно і в якому обсязі надходять грошові кошти на рахунки підприємства.

В результаті аналізу синхронності грошових потоків приймаються управлінські рішення стосовно підвищення рівня кореляції між цими двома видами грошових потоків. Підвищення суми чистого грошового потоку підприємства може бути забезпечене за рахунок здійснення наступних основних заходів:

-       зниження суми постійних витрат перемінних витрат;

-       здійснення ефективного податкового менеджменту, що забезпечує зниження рівня сумарних податкових виплат;

-       прискорення інкасації дебіторської заборгованості, ефективне управління поточними фінансовими потребами та здійснення збалансованої політики управління оборотними активами та короткостроковими  пасивами;

-       здійснення ефективної цінової політики, що забезпечує підвищення рівня прибутковості операційної діяльності;

-       використання методу прискореної амортизації основних засобів;

-       продажу невикористовуваних видів основних засобів і нематеріальних активів.

Отже, оцінка грошових потоків підприємств має велике значення, оскільки в результаті підприємство отримує ресурси для економічного зростання, що характеризується збільшенням в часі обсягів виробництва і реалізації продукції, зростанням прибутковості, покращенням фінансового стану та зміцненням позитивної ділової репутації суб’єкта господарювання.