Економічні науки \ 7. Облік і аудит

 

Іващук С.С.

Науковий керівник Денисюк О.М.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Шляхи удосконалення системи пенсійного фонду України на основі інформаційних систем та новітніх технологій

 

Сучасний розвиток суспільства потребує вдосконалення управління процесом виробництва. Перехід економіки на ринкові відносини визначив новий напрям розвитку економічного контролю підприємств, установ, організацій – його комп’ютеризацію на основі нових інформаційних технологій.

Сьогодні саме інформаційні системи та новітні технології є основним засобом підвищення ефективності, економічності, якості та розширення складу послуг, що надаються населенню.

Питання забезпечення інформаційними технологіями системи Пенсійного фонду України досліджують такі українські вчені та дослідники, як Б.Зайчук, М.Лазебна, О.Жила, Н.Гордієнко та інші.

Дана тема є досить актуальною в теперішній час, коли інформаційні системи вже не є автоматизацією існуючих процедур опрацювання інформації, тому особлива увага приділяється питанням впровадження нових методів роботи, які базуються на новітніх інформаційних технологіях, зокрема в Пенсійному фонді України.

Метою статті є з’ясування необхідності забезпечення інформаційними технологіями системи Пенсійного фонду України, а також пошук шляхів їх удосконалення.

Нині система збирання, обробки та ведення інформації Пенсійного фонду складається із таких інформаційно-технологічних підсистем:

·        автоматизованої системи персоніфікованого обліку внесків (СПОВ);

·        автоматизованої системи обробки пенсійної документації на базі комп’ютерних технологій (АСОПД);

·        системи призначення та виплати пенсій деяким категоріям громадян;

·        автоматизованої системи обліку сплати страхових внесків і центрального сховища обліку сплати страхових внесків.

Розроблена і впроваджена Пенсійним фондом України інформаційна система персоніфікованого обліку відомостей щодо застрахованих осіб займає ключове місце у багатовекторній системі заходів для покращення соціального страхування у державі. В даний час постала необхідність реформування пенсійного забезпечення, що зумовлене соціально-економічними та політичними змінами в суспільстві. Сьогодні перед Пенсійним фондом України стоять нові, перспективні завдання. Крім тих, що мають стратегічний характер, — впровадження накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування або запровадження єдиного соціального внеску, є ціла низка тактичних завдань, спрямованих насамперед на покращення якості обслуговування громадян та якості самої роботи Фонду. Безумовно, найважливішим завданням є забезпечення взаємодії в єдиному інформаційному просторі, який дозволяє поєднати дані різних систем. При цьому необхідно виключити ризики несанкціонованого та неконтрольованого втручання у бази даних. Але це стосується внутрішнього використання інформаційних ресурсів.

На даному етапі важливіше спрямувати розвиток інформаційних систем на створення та запровадження підсистеми прийому громадян, підвищення ефективності та якості їх обслуговування, зробити так, щоб кожен, хто звернувся до Пенсійного фонду, відчув, що нові технології працюють на нього. Необхідним також є створення централізованої підсистеми призначення та виплати пенсій на базі web-технологій, створення контакт-центру, комплексної системи захисту інформації тощо.

Крім того, не можна забувати про підвищення загального рівня поінформованості населення, що повинно створити передумови для виведення зарплат наших громадян з тіньового сектора.

Взагалі, метою розвитку всіх інформаційних систем Пенсійного фонду є запровадження «інтелектуальної» системи призначення, перерахунку та виплати пенсій на базі даних, що накопичені в системі персоніфікованого обліку, з використанням інформації про сплату страхових внесків, для досягнення якої, на нашу думку, необхідна централізація існуючих інформаційних систем, насамперед пенсійної. Саме тому одним із найважливіших завдань є централізація підсистеми призначення та виплати пенсій, роботи по створенню та запровадженню якої уже розпочато.

З метою виконання пріоритетних завдань Фонду, необхідно забезпечити умови щодо розширення доступу застрахованих осіб і пенсіонерів до їхніх персональних даних у системі персоніфікованого обліку. Допоміжними технічними засобами тут можуть стати інформаційні кіоски. В управліннях Пенсійного фонду деяких регіонів України уже встановлено такі кіоски, які містять інформацію про застрахованих осіб, загальні відомості про призначення пенсій, про графіки особистого прийому керівництва Пенсійного фонду. Зараз розпочато інформаційне наповнення цих кіосків: поновлюється інформація про розміри пенсійних виплат і їх складників. Тепер майбутні пенсіонери зможуть самостійно переглянути накопичені відомості за своїм страховим свідоцтвом і уточнити перелік документів для призначення пенсії.

Крім того, позитивним є те, що інформаційні кіоски дають змогу вдосконалити контроль за призначенням та виплатою пенсій з метою усунення можливих зловживань на місцевому рівні шляхом забезпечення автоматизованого контролю на центральному рівні Пенсійного фонду України.

Серед основних пріоритетів у роботі Пенсійного фонду України - розвиток сучасних інформаційних технологій. Найактуальніші зараз - максимальна автоматизація, максимальне використання технологічних новацій. Великим досягненням сьогодні є те, що майже всі управління Фонду обладнано електронними каналами зв'язку, інтернетом. Більшість платників страхових внесків мають доступ до сучасних каналів зв'язку. Працівники установ пенсійного забезпечення можуть отримувати звіти від платників електронними каналами, що економить час як платників, так і працівників Пенсійного фонду. Усі питання вирішуються оперативно й максимально чітко.

Отже, всі нововведення в установах соціального захисту населення мають на меті створення єдиного формату обслуговування в установах ПФУ по всій країні, що в свою чергу полегшує і удосконалює роботу органів державного фінансового контролю. Також, зазначені заходи по використанню спеціалістами управління Пенсійного фонду разом зі страхувальниками новітніх інформаційних технологій  дозволяють забезпечити кожній людині, яка в майбутньому вийде на заслужений відпочинок, отримання правильно обрахованих пенсійних виплат.

 

Література:

1.     Усачова Т. Фонд забезпечує вільний доступ громадян до інформації // Пенсійний кур’єр. – 2010. - №4.

2.     www.pfu.gov.uaофіційний веб-сайт Пенсійного фонду України

3.     www.courier-pfu.com.ua – тижневик Пенсійного фонду України