Право/Адміністративне та фінансове право

Самощук В.І.

Національний університет державної податкової служби України

 СПІВВІДНОШЕННЯ ПОНЯТЬ «ФІНАНСОВА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ» ТА  «ФІНАНСОВА САНКЦІЯ»

Необхідною умовою забезпечення законності, дисципліни, правопорядку в країні є існування відповідальності. На сьогодні в теорії спостерігається плутанина не тільки щодо кількості видів відповідальності, а й щодо назв санкцій, співвідношення санкцій і відповідальності.  Як справедливо зазначає С.М. Братусь, питання про співвідношення санкції та відповідальності є актуальним не лише в цивільному та адміністративному, але й має важливе значення для фінансового права. [1, с.121].

Аналіз законодавчих актів та наукових публікацій щодо визначення виду відповідальності за податкові правопорушення, свідчить про те, що часто безпідставно змішуються два фундаментальних поняття теорії права, які мають різний зміст, а саме, «відповідальність» і «санкція». Як зазначав О.Е.Лейст, в теорії права поняття «санкція» пов’язано з так званою «логічною структурою» (теоретичною моделлю) правової норми, згідно з якою кожна правова норма має гіпотезу, диспозицію, санкцію. Ця теоретична модель пов’язана з усвідомленням предметної сутності права як системи загальнообов’язкових норм, що охороняються державним примусом (санкція) та реалізуються через поведінку людей (диспозиція), обов’язкових за певних умов (гіпотеза). Тричленна структура орієнтує правотворчість і практику застосування закону на точне визначення: хто, коли і до чого зобов’язаний, на що має право, які, за що і до кого застосовуються санкції [3, с.8]. Лейст О.Е. стверджує, що між санкцією та відповідальністю існує зв'язок, а саме – без санкції не існує відповідальності. Якщо правопорушники не несуть відповідальності, то санкція стає лише абстрактною загрозою. [3].  На його думку, і з цим можна погодитися, дані поняття поєднуються при їх реалізації, а саме – санкція виступає формою і  мірою відповідальності.

Ілюстрацією цього положення може бути ст. 114 Податкового кодексу Російської Федерації [1],де зазначено, що податкова санкція є мірою відповідальності за вчинення податкового правопорушення. У разі якщо йдеться про фінансові санкції, то сутність правової категорії «санкція» залишається незмінною, але при цьому підкреслюється наявність певних особливостей таких санкцій, а саме, їх грошова форма. Це може бути і штраф, і пеня, і стягнення незаконно отриманих доходів.

Фінансову відповідальність не потрібно ототожнювати з санкцією правової норми, оскільки: наявність санкцій ще не означає настання відповідальності, бо санкція існує постійно як елемент правової норми, в тому числі до моменту її реалізації; санкція відрізняється від відповідальності як за метою, так і за обсягом впливу на відповідного суб’єкта правовідносин; відповідальність виникає і реалізується як у загальних, так і в конкретних правовідносинах, а санкція – лише в конкретних ситуаціях; санкція не співпадає в часі з моментом виникнення негативної юридичної відповідальності. Фінансово-правова відповідальність може наступати, а правова санкція не застосовується і навпаки, фінансово-правова відповідальність може не виникнути, а санкція знаходить своє застосування. Негативна відповідальність завжди пов’язана з «санкцією в дії» [4, с. 118].

Зосереджуючи увагу на фінансово-правовій відповідальності, потрібно зазначити, що вона настає за порушення фінансово-правових норм – це дія держави із застосуванням до правопорушників фінансових санкцій, мір примусу. Справді, фінансова санкція є елементом фінансово-правової норми, яка вказує на негативні, небажані наслідки, що застосовуються за її порушення. Якщо фінансова санкція тільки вказує на реакцію держави, то фінансово-правова відповідальність певною мірою реалізує цю реакцію.

Таким чином, фінансово-правова санкція – це застосування уповноваженими на те державними органами, їх посадовими особами до юридичних і фізичних осіб за скоєння правопорушення в установленому порядку заходів державного примусу, що виражається в грошовій формі і перераховується в бюджет з метою забезпечення суспільних і державних фінансових інтересів, а також покарання правопорушників. Фінансово-правова відповідальність – особливий вид юридичної відповідальності, яка настає при скоєнні фінансового правопорушення та полягає у застосуванні до правопорушника відповідних заходів впливу.

Отже, з метою досягнення ефективності застосування фінансово-правової відповідальності та фінансово-правової санкції слід усвідомити їх відмінні риси та не зводити поняття «відповідальність» до «санкції». Ці поняття потрібно трактувати як самостійні правові категорії, хоча вони пов’язані між собою. Тільки через фінансову відповідальність реалізується фінансова санкція.

Література

1. Налоговый кодекс Российской Федерации // М-во юстиции Рос. Федерации. – М.: Изд. Группа НОРМА–ИНФРА–М, 1998. – Ч. 1. – 1998. – 396 с.

2. Андреев А.В. Финансово-правовые санкции: автореф.дис.канд.юр.наук.-М.,1984р.

3. Лейст О.Э. Санкции и ответственность по советскому праву/Теоретические проблемы.- М.:Изд-во МГУ, 1981р.

4. Пацурківський П.С. Проблеми теорії фінансового права.- Чернівці: ЧДУ, 1991р.