Ст. викладач  Сіренко О.В.

Полтавська державна аграрна академія, Україна

Інвестування розвитку цукрового виробництва

У ринковій економіці інвестиції відіграють надзвичайно важливу роль у розвитку національного виробництва. Завдяки їм здійснюється технічне переоснащення підприємств, поповнюються товарні запаси і вдосконалюється товар, здійснюються науково-дослідні роботи тощо. Саме поняття "інвестиції" є чи не найуживанішим поняттям в економічній літературі. Огляд періодичних видань, як зарубіжних, так і вітчизняних, свідчить про винятковий інтерес дослідників до цієї ключової економічної категорії. Але детальніший аналіз переконує нас у тому, що економічна наука на сьогодні не виробила універсального визначення категорії "інвестиції", яке відповідало б потребам як теорії, так і практики.

Термін "інвестиції" першочергово ототожнюється з латинським "investire", що означає "вкладати" або з англійського "investments", що означає "капітальні вкладення".

Закон України "Про інвестиційну діяльність" намагається найповніше визначити сутність інвестицій: " Інвестиціями є всі види  майнових та інтелектуальних цінностей, що вкладаються в об'єкти підприємницької та інших видів діяльності, в результаті якої створюється  прибуток (доход) або досягається соціальний ефект" Метою інвестиційної діяльності є забезпечення найбільш ефективних шляхів реалізації інвестиційної стратегії суб'єктів господарювання на окремих етапах їх розвитку.

Виходячи з основної мети інвестиційна діяльність спрямована на вирішення таких найважливіших завдань розвитку економіки:

 - визначення шляхів прискорення реалізації інвестиційних програм та проектів, розвитку галузей інвестиційного комплексу, що дозволяє забезпечувати стійкі темпи економічного зростання, запроваджувати найновітніші досягнення технічного прогресу та реалізовувати масштабні соціально-економічні завдання.

 - забезпечення високих темпів економічного розвитку суб'єкта господарювання, оскільки у процесі інвестиційної діяльності реалізуються довгострокові стратегічні цілі цього суб'єкта.

 - забезпечення максимізації доходів (прибутку) від інвестиційної діяльності.

 - забезпечення мінімізації інвестиційних ризиків, оскільки за певних несприятливих умов ці ризики можуть викликати втрату не тільки прибутку та додаткового доходу від інвестицій, але і частини інвестованого капіталу.

 - забезпечення фінансової стійкості та платоспроможності суб'єктів господарювання у процесі здійснення інвестиційної діяльності

В економічній літературі зустрічаються різноманітні за обсягом інформації та ступенем деталізації підходи щодо класифікації інвестицій. Це пов'язано з тим, що у кожному конкретному випадку аналітики чи інвестори переслідують різні цілі

Розглянемо більш детально окремі види інвестицій (рис1.1).

Україна в теперішній час знаходиться на шляху всебічних економічних перетворень, а за таких умов налагодження стабільного інвестиційного процесу є справою особливого значення. Головне в інвестиційному процесі – це наявність джерел фінансування, раціональне використання інвестицій та повернення юридичним та фізичним особам.

На початку ринкових відносин державне регулювання поширювалося не тільки на галузі пріоритетного розвит­ку, а й на збиткові підприємства. Це залишало їх поза колом ринкових відносин і забезпечувало надійний захист навіть тим, хто не дуже дбав про ефективність та якість виробництва підприємства. А тому зараз інвестиційна ситуація в Україні великою мірою залежить від державного фінансування. Приватний інвестор почувається невпевнено через відсутність захищеності з боку держави.

Деякі кроки на шляху вдосконалення державного управління інве­стиційною діяльністю в Україні вже зроблено. Так, наприклад, основні положення інвестиційної політики держави були закладені в Постанові Кабінету Міністрів України від 01.06.1995 р. № 384, якою затверджено «Концепцію регулювання інвестиційної діяльності в умовах ринкової трансформації економіки» та в Указі Президента України «Про заходи щодо реформування інвестиційної політики в Україні» від 11.06.1996 р

Отже, завданнями держави в створенні сприятливого інвестиційного клімату є:

      - проведення централізованої оцінки податкоспроможності регіо­нів і визначення механізму оподаткування на підставі цієї оцінки;

 -  розробка та використання обґрунтованих податкових пільг для підпри­ємств та осіб, які впроваджують інноваційну та інвестиційну діяльність;

 - здійснення бюджетної підтримки інвестицій у різних формах (централізовані бюджетні капіталовкладення, бюджетні кредити,
інвестиційні премії тощо);

 - проведення стимулюючої амортизаційної політики щодо підпри­ємств незалежно від форми власності. Це дуже важлива проблема з точки зору джерел інвестиційних ресурсів. Насамперед треба відмовитися від оподаткування доходу, який виникає внаслідок індексації вартості основних фондів, ввести диференційовану норму прискореної амортизації, скасувати понижуючий коефіці­єнт амортизаційних відрахувань і перерахування частини аморти­заційних відрахувань до бюджету

Україну можна вважати потенційно привабливою країною для інвестування, що пояснюється такими факторами:

 Наявність значного природно-ресурсного потенціалу, насиченість та   різ­номанітність якого створює базу для широкої інвестиційної діяльності.

 Культурна спорідненість з іншими європейськими і північноамерикансь­кими країнами.

 Демографічний фактор, адже Україна має високий рівень освіти населення і високу професійну підготовку інженерно-технічних працівни­ків і робітників.

Серед позитивних ознак інвестиційного клімату України часто називають наявність дешевої робочої сили. Однак практика довела, що дешеві трудові ре­сурси не завжди приваблюють іноземні інвестиції. Сьогодні половина загальної кількості інвестицій надходить до багатих країн, що мають високу вартість робочої сили: Великобританії, Нідерландів, Данії, Німеччини, Швейцарії, США, Канади та Сінгапуру.

 Великий споживчий ринок, що швидко наздоганяє ринки розвинених країн. Науково-технічний комплекс України за своїм обсягом і потенціалом за­лишається одним із найбільших в Європі і другим після Росії серед країн СНД. Країна заслужено набула статусу атомної і космічної держави (має власне Наці­ональне космічне агентство). Українські вчені високо цінуються у всіх розвинених країнах світу.

Обгрунтування потреби в інвестиціях може мати різні методичні підходи залежно від поставленої мети інвестування, рівня соціально-економічного розвитку, інвестиційних можливостей, підготовленостей до освоєння інвестицій, виробничого напряму та структури об’єкта, що інвестується. При визначенні потреби в інвестиціях для розвитку буряківництва важливе значення має доступність інформаційної бази щодо наявності виробничих засобів, їх структурного і якісного складу, особливо їх активної частини: тракторів, автомобілів, бурякозбиральних комбайнів, сівалок точного висіву, інших спеціальних робочих машин і устаткування, що використовуються у виробничому процесі.

Обсяги потреби в інвестиціях цукробурякове виробництво будуть неоднаковими у кожному господарстві й залежатимуть від рівня оснащеності основними виробничими засобами, їх зношеності.

Визначення потреби в інвестиціях у розвитку цукробурякового виробництва пов’язано з відпрацюванням і прийняттям на високому державному рівні стратегії розвитку цукробурякового під комплексу у взаємозв’язку з стратегією розвитку аграрно-промислового комплексу в цілому на окреслені періоди його розвитку: короткостроковий (до 1 року), середньостроковий (до 3-х років), довгостроковий (понад 3 роки) в контексті науковообгрунтованої стратегії соціально-економічного розвитку країни.

Буряківництво – одна з небагатьох галузей, що за рівнем використання природно-економічного потенціалу є найбільш інтенсивною і для свого відродження потребує певних інвестицій.

Основні потоки інвестицій мають бути направлені на:

-              матеріально-технічне й технологічне оснащення галузі для забезпечення її розвитку на інноваційній основі;

-              формування сприятливого ринкового середовища;

-              відтворення на селі трудових ресурсів високого рівня професіональної підготовки й духовності, що необхідно для освоєння і впровадження новітніх технологій, забезпечення зростання продуктивності праці, збереження екологічної безпеки в природі й рівноваги в суспільстві.

Зважаючи на пріоритетність цукробурякового виробництва розрахунок прогнозного обсягу і темпів приросту інвестицій в основний капітал галузі проводять із урахуванням необхідності як найшвидшого її техніко-технологічного оновлення.

Література:

1.           Коденська М.Ю. До розробки стратегії інвестування розвитку цукробурякового виробництва // АгроІнКом. -2005. -№11-12. –с.6-11.

2.           Трегобчук В.І. Інноваційно-інвестиційний розвиток національного АПК: проблеми, напрями і механізми // Економіка АПК.-2006.-№2.-с.7-11.

3.           Методичні підходи щодо інвестування розвитку цукрового виробництва /М.Ю. Каденська, Л.І. Грохольська .-К.: ННЦ ІАЕ.-2005.-46с.