Шкрібляк М. Я.

Буковинська державна фінансова академія

Особливості медичного страхування в Україні

Науковий керівник -

Калинич Я. Д.

Відомо, що в умовах фінансової та економічної нестабільності охорона здоров'я потерпає найбільше, оскільки коштів на неї виділяється ще недостатньо. Її фінансування потребує значного поліпшення, бо здійснюється, як правило, за методом залишкового фінансування цієї галузі. Це призвело до відсталої матеріальної бази, низького рівня медичного обслуговування, дефіциту лікарських препаратів і, як результат — стан здоров'я населення в Україні незадовільний.

Об’єктом дослідження даної роботи є один з видів соціального страхування, а саме медичне страхування, яке тісно пов’язане з іншим напрямком соціального захисту, таким як охорона здоров’я.

Проблеми впровадження медичного страхування займається ряд науковців, зокрема, М. Клімов, Н.Андріїшина, Е. Писанець, Є.Поліщук,      М. Мних та інших вчених, якими розглянуто необхідність та особливості медичного страхування  в Україні, а також проблеми та перспективи розвитку даного ринку.

Медичне страхування є формою соціального захисту населення щодо охорони здоровя, воно повязане з компенсацією витрат громадян на медичне обслуговування. Це система організаційних і фінансових заходів щодо забезпечення діяльності страхової медицини. Медичне страхування поділяється за формами на обовязкове медичне страхування (ОМС) і добровільне медичне страхування (ДМС). Вирішальну роль у реформуванні системи медичної допомоги України відіграє перехід до обовязкового медичного страхування.  У Законі України «Про страхування» та у «Основах законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» воно названо першим у переліку обовязкових видів страхування. Ґрунтується на принципах державності, обовязковості, некомерційного характеру та загальності [3,122].

Україна на сьогодні перебуває на стадії впровадження загальнообов'язкового державного соціального медичного страхування. Згідно проведених економічних розрахунків ОМС дасть додатково до бюджетної частини фінансування 7,54 млрд. грн. у рік.

Звичайно існує ряд завдань, виконання яких повинно забезпечити медичне страхування, зокрема:

1) посередницька діяльність в організації та фінансуванні страхових програм через надання медичної допомоги населенню;

2) контроль за обсягом та якістю виконання страхових медичних програм лікувально-профілактичними, соціальними закладами і окремими приватними лікарями;

3) розрахунок з медичними, соціальними установами та приватними лікарями за виконану роботу згідно з угодою через страхові фонди, які формуються за рахунок грошових внесків підприємств, закладів, організацій, громадян.

Основною проблемою є питання управління медичною галуззю, а з іншого боку — фінансове забезпечен­ня страхової медицини. А друге пи­тання більш важливе, це питання по­вязане з управлінням фінансовими ре­сурсами, які плануються на утримання охорони здоровя в бюджетах [2,41].

Ще однією проблемою є те, що вартість програм медичного страхування в гривнях, за різними оцінками, зросла з початку 2010 року на 50-55%, що практично відповідає докризовій ціні в доларах  США.

У зв'язку з привабливістю цього сегменту ринку з'явилися нові гравці (наприклад, AXA), а також пожвавилися такі компанії як «Кредо-класик», «Європейський страховий альянс» і деякі інші, які не дуже активно займалися цим видом страхування раніше.

 Щоб залучити або переманити клієнтів деякі страхові компанії часто знижують ціни на медичне страхування на 25-35%. Природно в умовах, коли вартість медичних препаратів зростає, такий демпінг не може тривати довго, це піраміда. Страхові компанії, що залучали великих клієнтів за допомогою занижених тарифів у 2009 р., зараз починають зазнавати труднощів з виплатами, що виливається у конфлікти з клієнтами [3].

Для впровадження ОМС в Україні необхідна розвинута інфраструктура, потужні сервери, персоніфікована система сервера, асистанс, укладені договори про співробітництво з великою кількістю закладів охорони здоров’я в різних містах України, велика кількість задіяних кадрів та суб’єктів в процесі медичного страхування та супроводження договорів медичного страхування.

Сьогодні наша держава неспроможна забезпечувати всі медичні заклади за принципом фінансування ліжко-місць, приватні видатки на медичні потреби складали 30% сукупних видатків на охорону здоров’я. Для порівняння: в розвинутих країнах оплата здійснюється за конкретно надані медичні послуги відповідно до їх якості та кількості.           

Таким чином можна виділити такі основні моменти, що стримують впровадження обов’язкового державного медичного страхування:

1)      відсутність відповідної нормативної бази, медичних стандартів та фінансових стимулів для лікарів;

2)   недостатнє фінансування медичного сектора, нераціональне використання фінансових ресурсів, а також той факт, що система охорони здоров’я, сформована ще за часів СРСР;

3)       не проводиться капітальний ремонт медичних закладів, не закуповується дороге та високоякісне обладнання, не поліпшується існуюча мережа;

4)       для управління системою державного соціального страхування недостатньо навичок , які мають на даний час працівники системи охорони здоров’я;

5)       на  першому етапі введення системи державного страхування попит на послуги зросте, а  сфера охорони здоров’я є нестабільною та непідготовленою, тому це може одразу призвести до інфляції цін на медичні послуги, а доступ до них зменшитися.

6)      відсутність договірної форми відносин між платником з одного боку та постачальником послуг. Це робить систему медичного обслуговування непрозорою та несправедливою [4].

Також існують певні переваги впровадження ОМС, зокрема:

— цільове та децентралізоване формуванні фінансових ресурсів, які спрямовані не в бюджет, а безпосередньо на потреби закладів охорони здоров’я, завдяки чому втрачається характерна загальним надходженням безадресність та анонімність;

— включення цільових внесків в собівартість продукції підприємств, що забезпечить більш стійкий процес надходження внесків на потреби охорони здоров’я;

— відокремлення фінансування від надання медико-санітарної допомоги, залученні в систему незалежної фінансової структури в особі страховика — страхової організації, яка є членом Українського медичного страхового бюро та має ліцензію Міністерства фінансів України на цей вид страхування. Введення «третьої сторони», відповідальної за фінансування та контроль якості медичної допомоги, суттєво змінює механізм фінансування закладів охорони здоров’я та умови для проведення незалежної експертизи діяльності цих закладів;

— прямій участі роботодавців та працівників в процесі формування фінансових ресурсів обов’язкового медичного страхування, що формує нове відношення роботодавців та працівників до проблеми охорони здоров’я, так як охорона здоров’я набирає економічний вимір;

— наданні медико-санітарної допомоги трьох рівнів: 1-й рівень за рахунок бюджетних коштів, 2-й рівень за рахунок обов’язкового медичного страхування, що проводиться на першому етапі на протязі двох років державною страховою компанією, а на другому етапі з підключенням недержавних страхових компаній та 3 рівень за рахунок добровільного медичного страхування.

Таким чином система обов’язкового медичного страхування візьме під свій контроль процес надання медичної допомоги. В створених страхових програм вона визначить об’єм державних зобов’язань по фінансуванню медичної допомоги, а також забезпечить гарантований мінімум з однаковою належною якістю для всіх груп населення України.

Література:

1.     Богусловський Є.І., Шибалкіна Ю.С. Медичне страхування в Україні: проблеми та перспективи //Зовнішня торгівля: право та економіка. – 2009. - №4(39). – С.83-86.

2.     Мних М.В. Медичне страхування та необхідність його запровадження в Україні// Економіка та держава. – 2009. - №2. – С.40-41.

3.     Троцька А.О., Русул Л.В. Перспективи розвитку медичного страхування в Україні// Збірник статтей та доповідей ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів та молодих вчених (14-15 травня 2009р.). – 2009. – Т.2. – С.122-123.

4.     Школіна В.В. Впровадження обов’язкового державного медичного страхування в Україні, нагальна проблема сьогодення// http://www.rusnauka. com/9_DN_2010/Economics/61169.doc.htm

5.     Проблеми медичного страхування в Україні //http://ua-reporter.com /content / 91169